KP - zápas nedohrán!

18.03.2007 08:00 | Turnaje

V 10. kole krajského přeboru jsme vyrazili do Nového Města pod Smrkem v poněkud oslabené sestavě. Jínovi jsme pustili hrát 1. ligu, 4 lidi do Německa na rozhodující boje a pak jsme stěží dávali dohromady osmičlennou sestavu. Přesto i...

V 10. kole krajského přeboru jsme vyrazili do Nového Města pod Smrkem v poněkud oslabené sestavě. Jínovi jsme pustili hrát 1. ligu, 4 lidi do Německa na rozhodující boje a pak jsme stěží dávali dohromady osmičlennou sestavu. Přesto i s jediným hráčem základu jsme byli papírovými favority – během sezóny jsme ale měli několikrát možnost se přesvědčit, že našim soupeřům by slušela ELA o dost vyšší…Tento zápas to jenom potvrdil, však se také děly věci!

Nejprve odevzdal Krch po hrubce Sirotovi figuru a po pár tazích uznal další odpor za marný.
Poté se dlouho bojovalo na všech šachovnicích a výsledek byl značně otevřený a vzhledem k chybám na obou stranách i dost špatně odhadovatelný. Vyjasnilo se až v časovkách. Jirka Ščerba vybojoval v taktické přestřelce remízu s Markovským – pěkná divočina. Kučera přešel do lepší jezdcovky a než stihl Aleš Pospíšil udělat kontrolní tah, byl o 2 pěšce lehčí, a proto nato partii vzdal. Boleslav přišel o výhodu z dobře rozehraného zahájení a s Honcem zapůlil. Vláďa Dufek přehlédl v útoku rozhodující pokračování a místo toho obětoval figuru a nepokračoval přesně. Po hrubce soupeře ale dobyl vidlemi figuru zpět a s pěšcem více mohl hrdě pohlížet do budoucnosti. Jenže v zápětí pika vrátil a po několika tazích byla podepsána remíza. 2 nabídky remízy odmítl ve věžovce i Jirka Majstr. Jeho snaha hrát remízovou pozici na výhru, vedla nakonec k tomu, jak už to tak bývá, že partii prohrál.
Bylo to 3,5-2,5 pro nás, ale obě zbývající pozice byly hladce prohrané. Mě se králka proti Filipovi úplně vymkla z rukou (komentovanou králku s Ondrou Pražákem (a jiné partie z KP) si můžete prohlédnou zde) a soupeř mě úplně přejel. Koudelka hrál věžovku, ve které měl 3 pěšce méně! Jenže…když mě měl Filip zmatit, dopustil nevinně vyhlížející šach, který ovšem vynuceně vedl k zajímavé remíze! 4 - 3.
Knížek zahrál nepřesně a přešel s Koudelkou do přetěžké věžovky s f a h pěšcem. Ty navíc natahal tak, že už to vyhrát zřejmě nejde. Knížek to zkouší ze všech stran, ale Koudelka se brání výborně, jen mu začíná docházet čas…Přestože se soupeř již mohl přesvědčit, že neprorazí a Koudelka drží, odmítá remízu a hraje dále. S poslední minutkou zastavuje Koudelka hodiny a reklamuje remízu podle čl. 10.2. pravidel FIDE – rychlé zakončení partie. Protože rozhodčí mezitím odjel a nikdo z přítomných neměl se řešením tohoto článku zkušenosti, využili jsme ustanovení pravidel pro rychlé zakončení partie bez rozhodčího a nechali toto rozhodnutí na kvalifikovaném rozhodčím. Teprve jeho rozhodnutí tak určí konečný výsledek zápasu.

Jelikož jsem při této reklamaci zjistil, že mnozí hráči tuto část pravidel neznají, připomínám pravidla FIDE. Za zmínku jistě stojí i to, že toto pravidlo platí i v rapid šachu, kde se Vás může soupeř snažit shodit poměrně často.

10.2. Jestliže je hráč na tahu a na hodinách mu zbývá méně než 2 minuty, může před pádem svého praporku požadovat remízu. Zastaví hodiny a přivolá rozhodčího.
a. Uzná-li rozhodčí, že soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky nebo že není možné vyhrát partii normálními prostředky, prohlásí partii za nerozhodnou. Rozhodčí může své rozhodnutí odložit nebo reklamaci zamítnout.
b. Odloží-li rozhodčí své rozhodnutí, může žadatelovu soupeři přidat 2 minuty času na rozmyšlenou. Hra pak pokračuje pokud možno za přítomnosti rozhodčího. Rozhodčí své rozhodnutí vyhlásí v dalším průběhu hry nebo po pádu praporku. Prohlásí partii za nerozhodnou, jestliže souhlasí, že závěrečnou pozici nelze vyhrát normálními prostředky nebo že soupeř se nepokoušel vyhrát normálními prostředky
c. Jestliže rozhodčí požadavek zamítl, přidá soupeři žadatele navíc 2 minuty k jeho času na rozmyšlenou.
d. Rozhodnutí rozhodčího je ve vztahu k bodům 10.2. a., b., a c. konečné.

Příloha D. Rychlé zakončení partie bez rozhodčího
D.1. Jestliže se partie hraje podle článku 10., může hráč, pokud má méně než 2 minuty do pádu svého praporku, reklamovat remízu. Tím partie končí.
Hráč může reklamovat, že:
a. jeho soupeř nemůže vyhrát normálními prostředky, nebo
b. jeho soupeř neusiluje o výhru normálními prostředky
V případě a. hráč musí konečnou pozici zapsat a soupeř ji ověří.
V případě b. hráč musí konečnou pozici zapsat a předložit aktuální partiář. Soupeř potvrdí jak partiář, tak i konečnou pozici. Reklamace se postoupí rozhodčímu, jehož rozhodnutí je konečné.