Revoluce v zahájení od 70. let do současnosti!

14.12.2008 14:56 | knihy

Jako 17. publikace v edici Šachové skvosty vyšla v předchozích dnech z nakladatelství ŠACHINFO 1. část sedmisvazkového díla Garri Kasparova "Moderní šach". Výtečnou předmluvu napsal Lubomír Kaválek, ve které se mj. věnuje i dvěma...

Jako 17. publikace v edici Šachové skvosty vyšla v předchozích dnech z nakladatelství ŠACHINFO 1. část sedmisvazkového díla Garri Kasparova "Moderní šach".
Výtečnou předmluvu napsal Lubomír Kaválek, ve které se mj. věnuje i dvěma variantám sicilské. První z nich ilustruje ukázkou partie z posledního kola přeboru Slovanu Zdravotník (Praha 1957), kdy se jako čtrnáctiletý utkal s Janem Filipem. Druhá se týká varianty B85, kde "těžké tahy" 11...Ve8 a 12...Vb8, jak uvádí Lubomír Kaválek, inspirovali později i Kasparova.
Následuje dvacet čtyři kapitol zahajovacích schémat. První, do které budete moci nahlédnout, je "Systém ježek".

Popisek

Revoluce v zahájení od 70. let do současnosti!

"Kniha je 1.dílem plánovaného sedmisvazkového díla Garri Kasparova Moderní šach. Další tři díly by měly být věnovány zápasům Kasparov-Karpov, dva díly vybraným partiím Kasparova a závěrečný svazek zápasům s počítači. Velmistr Luboš Kaválek o Revoluci v zahájení napsdal: Kasparovova kniha je nejen souhrn variant zahájení, které ho ovlivnily v sedmdesátých letech minulého století. Kasparov ukazuje, jak se co vyvíjelo a jak se na vývoj šachových zahájení díváme dnes. Je to ojedinělá práce." (Šachinfo)

"Garri Kasparov se v knize zabývá především moderními a často hranými zahájeními, která v 70. letech a později prodělala značný vývoj, jako různé varianty Sicilské, hlavní varianta Gruenfeldovy indické, Caro-Kann se 4..Sf5 nebo 3.e5, Zajcevova Španělská 9..Sb7, 10..Ve8, různé varianty Poloslovanské, a podobně. Výklad doprovází více než 100 komentovaných partií. Čtenář se dozví, co nového se v tom kterém zahájení událo, jak vypadá dnešní stav a zejména díky podrobnému a názornému slovnímu výkladu autora lépe pochopí různé ideje a plány, které jsou s danými zahájeními spojeny. V poslední části knihy jsou krátké, vždy asi 2-3 stránkové názory 28 velmistrů, na konci index partií a zahájení. Kasparov knihu napsal ve spolupráci s Dmitrijem Pliseckým, předmluva Luboš Kaválek." (www.chessbookshop.com)

Recenze

V české verzi se kniha na našem trhu objevila 10. prosince, takže na fundované recenze si musíme ještě chvíli počkat. K anglické verzi jich však po netu již několik běhá, tak nahlédněte například na jeremysilman.com nebo přesun z chesscafe.com. Tématické "revoluční" fotky Kasparova z jeho současných politických aktivit naleznete u povídání na chessville.com.

Data

Formát: B5, počet stran: 416, řeč: česky + figurová notace, pevná vazba s přebalem. Dopořučená cena je 499 Kč, objednat si jí můžete buď přímo u vydavatele nebo v šachové on-line prodejně Karla Mokrého chessbookshop.com

0x 2960x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat