Karlík zaskočil favority

17.12.2007 08:00 | Turnaje

Ve zkratce jsme se turnaje O losinského kapra v Koutech nad Desnou dotkli již ve článku „Aktuálně z různých koutů“. Nyní se na turnaj zařazený do seriálu Grand Prix České republiky v rapid šachu jednotlivců podíváme trochu podro...

Ve zkratce jsme se turnaje O losinského kapra v Koutech nad Desnou dotkli již ve článku „Aktuálně z různých koutů“. Nyní se na turnaj zařazený do seriálu Grand Prix České republiky v rapid šachu jednotlivců podíváme trochu podrobněji. Velmi dobře uspořádaná šachová i kulturní událost (vystoupení jazzové skupiny v době prezentace) je oblíbená mezi šachisty po celé republice.
Letos se jich v Jeseníkách sešlo rovných 130, z čehož byli 2 velmistři a 4 mezinárodní mistři. Ty lákal zejména bohatý cenový fond (6.000 Kč pro vítěze, 3.000, 2.000, 1.000 atd. pro další v pořadí), ovšem ani jeden z nich na nejvyšší příčku nedosáhl.

Překvapivým vítězem se totiž stal FM Vladimír Karlík (2321) z Kroměříže. Rozhodla partie posledního kola Šimáček – Karlík, jejíž vítěz se později postavil na nejvyšší stupínek. Pavel Šimáček měl sice 2 pěšce více, ale poté zazmatkoval a svému soupeři prvenství vlastně daroval. Za 7,5 bodovým Karlíkem pak mezi početnou (šestice) skupinou 7 bodových rozhodovalo pomocné hodnocení. Rozdíly byly minimální – mezi 2. a 6. místem (tedy finančně rozdíl 3.000 nebo 500 Kč) se jednalo pouze o 3,5 bodu buchholze. Po započítání všech výsledků se nakonec nejvíce radoval IM Serguei Vesselovsky (2391), který prošel turnajem bez porážky a také jako jeden z mála se utkal i s celkovým vítězem. Na bronzové příčce skončil GM Radek Kalod (2492), obhájce vítězství z předchozích 2 ročníků. Toho srazila porážka v 7. kole, kdy ho sestřelil oddílový kolega IM Šimáček. Následné 2 výhry už Radka výše nevynesly. Náš dotaz tak nemohl ani směřovat jinam než na důležitou partii v 7. kole: „Partie byla poměrně zajímavá, já jsem ovšem v zahájení ztratil příliš mnoho času a v časové tísni začal chybovat. Po 2 remízách v předchozích kolech (s Veličkou a Vesselovským) jsem hrál možná příliš ambiciózně, přestože vzhledem k tomu, že jsem měl obehránu řadu silných soupeřů, by ani remíza nebyl špatný výsledek. Po této partii už jsem Pavla tipoval na celkové prvenství, ale nakonec zvítězil sympatický Vladimír Karlík, který ukázal záda všem favoritům. Dobře hráli i Lukáš Klíma a Serguei Vesselovsky, v klíčových chvílích se ale neodhodlali k riziku. Životní turnaj sehrál brněnský Lukáš Řehůřek – přestože hrál s 5 silnějšími soupeři, tak prošel turnajem bez porážky.“ Dále Radek ocenil i velmi dobrou práci organizátorů: „Turnaj byl tradičně zorganizován na velmi vysoké úrovni. V tomto ohledu je jistě škoda, že ve stejném termínu se konalo i MČR v bleskovém šachu. Podobně kvalitních turnajů je totiž v ČR žalostně málo, a tak by je i termínová listina určitě měla zohledňovat.“

Další pořadí:
4. GM Petr Velička (2519)
5. Josef Mudrák (2324)
6. Lukáš Řehůřek (2229)
7. IM Lukáš Klíma (2422) všichni 7 bodů
8. IM Pavel Šimáček (2472) 6,5 bodu

Výsledky turnaje můžete nalézt na stránkách Chess-results, propozice v naší sekci ke stažení.