Jde to, jen se musí chtít!

28.05.2008 08:00 | Turnaje

Beskydská šachová škola uspořádala v sobotu 24.května šachový turnaj pro děti z mateřských škol „O krále a královnu šachových špuntů“. Turnaje se zúčastnilo 70 dětí z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Orlové. Tur...

Beskydská šachová škola uspořádala v sobotu 24.května šachový turnaj pro děti z mateřských škol „O krále a královnu šachových špuntů“. Turnaje se zúčastnilo 70 dětí z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Orlové. Turnaj se odehrál v důstojném prostředí hlavního sálu Národního domu a měl i skvělou diváckou kulisu z řad sourozenců, rodičů a prarodičů – prostě radost pohledět.


Pro sezonu 2007/2008 se stal králem Daniel Židek z Frýdku-Místku a královnou Anežka Drastichová z Orlové. Celkové výsledky naleznete na chess-results.com
Každý účastník obdržel sladkou odměnu, diplom a pohár. Těm nejlepším deseti chlapcům a děvčatům se dostalo i medailí a věcných cen. Turnaj to byl mimořádně zdařilý a byla to výborná ukázka, že hrát mohou i ti nejmenší.


Královským párem se stali Daniel Židek a Anežka Drastichová


rodiče si nemohou nechat ujít úspěchy svých ratolestí

Kompletní fotogalerie z akce "O krále a královnu šachových špuntů" nabízí stránky Beskydské šachové školy

průběh turnaje
místnost
vyhlášení

Při této příležitosti jsme pro naše čtenáře připravili rozhovor s Martinem Kocurem a téma bylo předem dané „Jak na to, aby to šlo i u nás“.

Jak jste začínali ve Frýdku-Místku s výukou šachu na mateřských školách?
Ve Frýdku-Místku jsme začínali v roce 1995 na dvou mateřských školách a kroužky vedli Táňa Bogatková, Petr Pavlásek, Jan Macíček a Antonín Surma. Vzorem nám tehdy bylo polské město Rybnik, kde se šachy na školkách vyučovaly. Hlavním strůjcem výuky šachové hry na školkách ve Frýdku-Místku byl však Karel Kubala, který dal našemu působení na školkách pevné základy a byl i prvním metodikem. Je to především jeho zásluha, že na školkách působíme, protože zpočátku to nebylo vůbec jednoduché se do MŠ dostat, ale pan Kubala jak z vyprávění vím, se překážek nezalekl a šachy se na MŠ učíme dodnes.

Na kolika MŠ učíte děti šachové hře?
V letošním školním roce vyučujeme na 13 mateřských školách, z toho 11 MŠ ve Frýdku-Místku a 2 MŠ ve Frýdlantu nad Ostravicí. Řada mateřských školek je na „čekací listině“, mají o výuku zájem, ale nejsme vše schopni personálně zajistit. Přesto se však čas od času na některé nové dostane. Celkem nyní navštěvuje tyto kroužky 230 dětí ve věku 4-6 let.

Kdo u vás vede šachové kroužky na MŠ?
Máme skvělý kolektiv profesionálů, kteří svou práci dělají na vysoké úrovni, o čemž svědčí neustále zvětšující se zájem o šachové kroužky na MŠ z řad dětí, rodičů a vedení školek. Kroužky vedou: Táňa Bogatková, Karel Pliska, Pavel Benčo, Tonda Surma a já.

Nebylo by lepší, kdyby kroužky vedly samotné učitelky?
Uvažovali jsme i o této možnosti, jistě by nám to ušetřilo mnoho času, ale zatím nám více vyhovuje, že jsme přímo u dění my a tak máme větší možnost působení na děti. Vím však, že v Rychnově nad Kněžnou snad učí šachy přímo paní učitelky.

Víte i o jiných městech, kde jsou šachové kroužky na MŠ?
Pravdu říci, nemám až tak velký přehled, kromě vzpomínaného Rychnova n.K., dále v Orlové, Liberci a velmi aktivní je v Praze společnost „Figurka“ a ta má svůj speciální program na výuku na mateřských školách. Rozhodně doporučuji navštívit webové stránky www.figurka.net.

Jakou máte metodiku?
Máme ji trochu jinou než společnost „Figurka“, ale základem jsou Šachové sešitky pro začátečníky a pro pokročilé, které se snažíme neustále vylepšovat. Tuším, že je možné sešítky si stáhnout z webových stránek Šachového svazu ČR.

Jaké máte technické vybavení?
Na každé školce máme velkou magnetickou tabuli a dostatečný počet šachových souprav. Podařilo se nám na základě projektu „Šachovou hrou k rozvoji osobnosti“ získat granty na nákup šachového materiálu. Takže vybavení jsme slušné.

Jaký program máte pro děti připraven?
Snažíme se pro děti připravit i něco navíc, nejenom, že se scházíme ve školkách, ale připravujeme pro děti i turnaje. Jako například „O šachové království I. + II.“ , „O krále a královnu šachových špuntů“, „O mistrovský titul“ a v neposlední řadě „Cestu za Frymíkem“. Frymík je maskotem Beskydské šachové školy, je to věžka, kterou máme i v životní velikosti a děti z MŠ jsou z Frymíka nadšeni a ten je provází na všech akcích po celý rok a právě „Cesta za Frymíkem“ je pro mnohé vyvrcholení celoroční snahy. Jedná se o dobrodružný výlet dětí a rodičů, při kterém plní řadu úkolů a odměnou je pro všechny objevení „Domečku Frymíka“. Je to výborná akce a například v minulém roce se jí zúčastnilo na 200 osob. Až máme trochu obavy, kolik jich přijde letos. Po celý rok se snažíme, aby se děti měly neustále na co těšit a pokud se akce zdaří, tak to je ta nejlepší reklama pro BŠŠ. Všechny akce jsou fotograficky zdokumentovány na webových stránkách BŠŠ.


maskot Frymík

Jaká je hlavní motivace BŠŠ pro zakládání a vedení šachových kroužků na MŠ?
Dobrá otázka, na tu jsem čekal, kdy zazní. Víte, naše působení na školkách vidím v několika rovinách. Ač, to pro mnohé bude znít trochu zvláštně, ale rovina sportovní je na školkách postavena trochu níže, než by se na první pohled zdálo. Vidíte tu sílu – 13 mateřských školek, to je cca 100 pedagogických pracovníků, kteří vnímají naši činnost pro děti jako smysluplnou. Je to cca 460 rodičů a cca 1000 příbuzných. To jsou skvělá čísla pro propagaci šachové hry v „ přímém přenosu“. Pokud děláme svou práci dobře a já jsem přesvědčen, že ano, tak lepší ukázku dobrého vlivu šachové hry na rozvoj dětí nenajdeme. Šachová hra v našem městě je vnímána velmi pozitivně a to je hlavní rovina našeho působení na školkách. Ano, snažíme se i vybudovat početnou základnu dětí, které by měly šachy jako svého koníčka a sport, ale to je spíše na další samostatný článek.

Co je třeba udělat, aby šachové kroužky vznikaly i v jiných městech ČR?
Určitě bych se snažil kontaktovat ve svém městě Dům dětí a mládeže nebo Středisko volného času a pokusil bych se vyjednat s nimi spolupráci, protože přeci jenom tyto organizace mají trochu větší renomé v práci s mládeže a pokud oni si vezmou naši snahu za svou, tak máme na půl vyhráno. Osobně jsem přesvědčený, že to jde, ale je to především o lidech a opravdovém zájmu. Zpočátku jistě zájemci narazí na řadu překážek, ale jak jsem řekl na úvod – jde to, ale musí se chtít.

děkujeme za rozhovor.
1x 1985x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
28.05.2008 08:37 | Autor neznámý

vasi praci cest jen tudy vede cesta privest k sachu vice mladych nadsencu jen tak dal!!!!!!!!!!!