Slováci spouští herní server!

22.01.2009 06:59 | Hraní po internetu

Hraní po internetu je fenoménem naší doby. Stále rostoucí oblibu tohoto způsobu trávení volného času lze samozřejmě sledovat i mezi šachisty, pro které je hraní po internetu naprosto ideální. Není třeba opouštět pohodlí domova, ...

Hraní po internetu je fenoménem naší doby. Stále rostoucí oblibu tohoto způsobu trávení volného času lze samozřejmě sledovat i mezi šachisty, pro které je hraní po internetu naprosto ideální. Není třeba opouštět pohodlí domova, což navíc ocení nejedna manželka, není potřeba dopravovat se kamsi do klubu, aby si člověk po stodvacáté dokázal, že blicá lépe než oddílový kolega Franta, po partii se nemusí nikdo zdržovat stavěním figur a štelováním hodin. Bereme-li naši hru vážně, nemusíme si zapisovat každý tah na partiář, server to jednoduše udělá za nás. Když nás hraní omrzí a rozhodneme se pokochat hrou silného hráče, stačí jednou kliknout myší a namísto zbožňovaného oddílového borce Pepy s 1. VT můžeme hned obdivovat hru řady velmistrů z celého světa. A že si na internetu člověk nepokecá? Ale kdeže! Od toho tu máme přece chat („čet“)! A teď se navíc probouzí nový server na Slovensku, takže rozumět budou snad všichni!

Redakci www.nss.cz přišlo následující sdělení:

Nedávno bol spustený nový šachový server na doméne www.SachMat.sk aj www.SachMat.cz .
Svojou jednoduchosťou, príjemným grafickým prostredím a dobrou hrateľnosťou nepochybne zaujme každého šachistu. K dispozícií je online aj offline hranie (možnosť voľby tempa je skutočne neobmedzená - od minúty na partiu až po niekoľko dní na ťah), archív všetkých odohraných partií, podrobný profil hráčov, živé sledovanie a analyzovanie partií zo slovenských a svetových šachových podujatí, chat, fórum, videá so šachovou tématikou,...
Prevádzkovatelia hracieho servera majú veľké plány, chcú sa stať plnohodnotnou alternatívou podobných projektov svetovej úrovne. Z tohoto dôvodu je možné očakávať, že vývoj servera bude neustále napredovať.
Zaregistrujte sa a pridajte sa aj Vy k rozširujúcej sa komunite hráčov vylepšujúceho sa servera, ktorí majú radi nielen hranie šachu, ale aj šach samotný.
SachMat.sk Tím

Hmm, kvalitní domácí server na on-line hraní nám tu opravdu chybí. Musíme se tedy podívat, co je pro nás připraveno. Registraci zatím vynecháme, ikonka Hraj ihneď! Je mi na průzkum příjemnější. Počítač se na chvíli "zamyslí" a už jsem na tahu!

Herní prostředí.

Po partii jsem se skočil mrknout na Vysílanie. V aktuální nabídce jsou partie z turnaje A ve Wijku. Velmi přehledně si můžu zvolit až 4 partie, které se mi zobrazí na diagramech. Změny v ostatních mohu sledovat pouhým najetím myši, objeví se náhled s aktuální pozicí.

Sledování přenosu z Wijku, líbí se mi možnost náhledu po najetí myší.

Nutno uznat, že server vypadá dobře. Položil jsem jednomu z autorů, známému slovenskému hráči Rigó Zsoltovi, několik doplňujících otázek:

NSS: V čem má být Váš server lepší než ty špičkové světové?

Naša najvačšia výhoda je, že u nás možu hrať všetci. Máme web, ktorý sa správa ako aplikácia. Ludia nemusia inštalovať desktopové aplikácie ako napríklad playchess alebo ICC. Nepotrebuje ani inštaláciu javy, flashu alebo silverlightu na rozdiel od Kurniku alebo iných. Správa sa ako klasický web, neprekážajú nám ani blokované porty v práci. Pritom všetkom je rýchlosť hrania porovnatelná napr. s playchessom. Ďalej:
-Je možné hrať korešpondenčný aj online šach naraz.
-Je možné hrať viac partií simultánne.
-Vysielania turnajov možu byť za behu analyzované počítačom.
-Možnosť hrania aj proti enginom.
- atd :)

NSS: Funguje na serveru ochrana proti zneužívání počítačových motorů?

Zatial ochrana proti podvádzaniu nie je doprogramovaná, ale čoskoro sa to plánuje dorobiť viacerými sposobmi: analyzovanie podozrivých partií enginom, pridanie karmy hráčom, blokovanie užívatelov...

NSS: A je v plánu provozovatelů server v případě úspěchu zpoplatnit?

Je možné že časom budú spoplatnené extra služby, ešte nie je ale rozhodnuté, čo presne. Chceme ale aby základné funkcionality (ako hranie) ostali nespoplatnené navždy.

NSS: Tak díky za dobrý počin, přejeme novému serveru mnoho spokojených hráčů!

Odkazy:

www.SachMat.sk
16x 1229x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat
27.01.2009 14:23 | Autor neznámý

Taky se mi to už párkrát stalo, při úpravách stránek to není nic výjimečného. Teď ale bez problémů, musím pochválit, že lze sledovat již všechny skupiny Wijku a dát si vedle sebe Sergiho z A a Davida z B. Žádné přecvakávání jako u oficiálního přenosu.

27.01.2009 11:23 | Autor neznámý

to může být porucha u nich. Takové věci bývají často...

27.01.2009 11:09 | Autor neznámý

To je divné. Zkoušel jsem si teď zahrát - nejdřív jako neregistrovaný, ale nepodařilo se mi připojit; přitom mám dobře fungující vysokorychlostní internet. Zaregistroval jsem se - a stále mi to hlásí chybý nick nebo heslo. Nemůžete mi někdo poradit? Díky.

27.01.2009 10:47 | Autor neznámý

Silverknight...to by mohl být Vlasta Hort. Ale pod českou vlajkou hmmm....?

27.01.2009 10:40 | Autor neznámý

Ohledně Silverknigta hrajícího pod českou vlajkou jsem oslovoval přední tuzemské hráče počítaje v to Movsesjana) a nikdo se k tomu neměl:-).

24.01.2009 16:01 | Autor neznámý

Morozevič hraje pod nickem Trudodyr a má tam elo asi 3400. Kasparov hraje pod nickem Raffael, když sleduješ jeho partie poznáš to podle "preciznosti" jeho hry. Hraje tam spousta dobrých hráčů, někteří pod nickem (Silvernight, Ultimatebourne - podle mě asi 2 nejlepší), někteří pod svým jménem (Short, Adams, Gashimov, Mamedyarov, Jakovenko, Jobava, Bologan atd.). Když sleduješ nějaké partie, většinou tam probíhají diskuze kdo je kdo, já sem se jednou bavil s adminem, ale ten nic neprozradil. Myslel jsem si původně že Silvernight je Sergej Movsesian, ale včera byl připojený, takže to asi nebude nikdo z hráčů ve Wijku.

23.01.2009 11:52 | Autor neznámý

Rafael může být taky klidně Morozevich...

23.01.2009 09:58 | Autor neznámý

server je neuvěřitelně pomalej..ty minutivky sopu nehratelný :-/ zlatej kurnik :-)

23.01.2009 09:27 | Autor neznámý

Ad Dawe: Nedávno, a není to tak dlouho prohlásil Karpov, že Rafael byl připojený zatímco Kasparov byl na demonstraci. Jaké jsou indicie, že by to měl být on? Nemůže to být jeden dejme tomu z první třicítky?

22.01.2009 20:28 | Autor neznámý

Bude se server optimalizovat aji pro Operu?

22.01.2009 14:35 | Autor neznámý

To Paulie: Dik za pochvalu. Server je v neustalom vyvoji, dufame teda, ze sa nam coskoro podari priblizit playchessu. Vcera sa nam podarilo aj tahanie zoptimalizovat, takze od novej verzie (3.2) by ani hraci so slabymi pocitacmi nemali mat lagy pri tahani.

22.01.2009 12:32 | Autor neznámý

To Martin : Rafael je Kasparov

22.01.2009 11:14 | Autor neznámý

To Paulie: Jak poznáš, že hraje Kasparov? Hraje "za sebe"? Už se ví kdo je Rafael?

22.01.2009 11:13 | Autor neznámý

Jak poznáš, že hraje Kasparov? A už se ví kdo je Rafael?

22.01.2009 11:03 | Autor neznámý

Mě se už pár lidí ptalo, kde se dají hrát šachy (blicky) na internetu zdarma. Pokud vím, tak na Playchessu to lze zdarma pouze jako host či jen na krátkou dobu, poté se účet s vybojovaným elem ruší. Jak silní hráči budou chodit sem, to je zatím otázka, já včera dostal krásný mat od Mariána Jurčíka:-). Pravda, zahrál jsem to jako prase:-).

22.01.2009 10:03 | Autor neznámý

Tak jsem to teda zkusil. Řekl bych, že na amatérský server (myšleno bez podpory nějaké velké firmy) supr, relativně slušná programátorská práce. Na playchess to ale zdaleka nemá, přes webové rozhraní je posledních 10 sekund partie spíš jeden velký "lag". Nehledě na to, že to nikdy nebude mít tu exkluzivitu PC, kde hraje hodně špičkových světových velmistrů, a dívat se na některé partie Shorta, Gashimova nebo Kasparova je prostě zážitek.