Robet Fischer bude věčnou inspirací!

24.12.2008 11:10 | film

Další z dílů z nekonečných amerických kriminálních seriálů, natočený v roce 2004 a nesoucí název „Šachy/Zmizení“, který byl promítán minulý týden v podvečer (středa 17. prosince 2008) na Nově, využil v zápletce motivy ze...

Další z dílů z nekonečných amerických kriminálních seriálů, natočený v roce 2004 a nesoucí název „Šachy/Zmizení“, který byl promítán minulý týden v podvečer (středa 17. prosince 2008) na Nově, využil v zápletce motivy ze života zvěčnělého amerického velmistra Roberta Fischera (vystupuje zde pod jménem Blake), který se stal postupem času paranoikem a zde dokonce vrahem mladé dívky, s níž letěl v letadle ze Singapuru. Nelze převyprávět celý mírně zmatený příběh, ale šachisté si jistě všimnou velkých podobností se skutečným Fischerem.

Koukáte na hodinky? Jste šachista!

Ten seriálový se stal ve 12 letech velmistrem, když porazil ruského konkurenta ve své oblíbené „královské indiánské variantě“. Naposledy hrál velmistrovský turnaj na Kubě přes to, že na kubánské akce bylo uvaleno americkou vládou embargo. Získal milión dolarů, z nichž měl polovinu odevzdat americkým daňovým úřadům, leč tak neučinil a peníze si schoval u své sestry. Ta ho brání a s policií státu New York spolupracuje na dopadení svého bratra jen velmi neochotně. Když nemůže hrát dál závodně šachy, zkouší to Blake v hernách, kde při sázení na ruletě nebo Black-Jacku si kontroluje spotřebovaný čas na hodinkách a to přivede detektiva Gorena na myšlenku, že se jedná o šachistu.

Detektivní jednotka

Indiánská varianta

Nakonec detektiv Goren zjistí, co znamenají záhadné nápisy na lístku, kde má Blakeova sestra napovězeno, jak peníze předat (Jf3, g3, Sg2) a pozná v tom onu slavnou „královskou indiánskou variantu“ (citace je autentická) a čeká na Blakea v šachovém klubu, kde dosáhl ve 12 letech onoho svého životního úspěchu. Blake je dopaden v klubovně plné malých dětí, které se „učí na jeho partiích a studují jeho strategie“. Detektivové se domnívají, že je ozbrojen, on však skrývá v aktovce nůž, jímž hodlá spáchat sebevraždu. To mu však detektiv Goren rozmluví. Blake je zatčen, ale má v zásobě, jako geniální šachista, další tah: odvolává se ke Spojeným národům, které ho mají zaštítit před porušením jeho lidských práv v Spojených státech, ovládaných plutokracií.

Nic se nestalo

Příběh uzavírá detektiv Goren úvahou, jak je špatné, když se lidem zakáže dělat to, v čem jsou nejlepší (tedy Blakeovi hrát šachy). V titulcích na konci filmu se ovšem zdůrazňuje, že „příběh je zcela fiktivní a nemá nic společného s žádnou žijící, či mrtvou osobou“.

2x 1523x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
25.12.2008 10:52 | Autor neznámý

Ta se povedla. Dobrý překlad je i zahájení ptačí (Birdovo):-). Nemají to s námi překladatelé právě jednoduché...

25.12.2008 10:34 | Autor neznámý

Tak tuhle příšernost jsem náhodou zaznamenal taky. Při královské indiánské jsem řval smíchy :-D