Fejfarův memoriál po 16 letech

14.10.2007 08:00 | Ostatní

Po dlouhých 16 letech jsme dnes opět otevřeli kapitolu novoborských šachových dějin pod názvem Fejfarův memoriál. Turnaj se přestal konat v roce 1991, kdy měl již úctyhodných 30 ročníků za sebou, ten letošní nesl tedy číslo 31. ...

Hrálo se ale opět v jídelně Crystalexu, opět 19 kol, byl řízek (a navíc možnost dát si knedlo-vepřo zelo jako novodobý bonus) a trochu se i popíjelo (i když pravděpodobně v mnohem menší míře než tomu bývalo zvykem). Každý účastník obdržel i tradiční skleničku s logem turnaje. Jen nám jich zbylo trochu víc než bychom si přáli….

Účast 55 hráčů není dnes na blicák ale zase tak marná. V dobách, kdy bylo turnajů poskrovnu, jich do Nového Boru zavítalo i o 100 více, dnes je ovšem výběr turnajů mnohem bohatší a času tak málo. Vrátila se k nám ale celá řada pamětníků a potěšilo, že mezi nimi byli i 2 předcházející vítězové – dvojnásobný šampión z let 1968 a 1990 IM Josef Přibyl a vítěz ročníku 1969 Miroslav Hašpl. Během dne se objevila i dnes již šachy nehrající, ale stále velmi činorodá, paní Ing. Alberová. S organizací pomáhal Václav Bartoš, kterého pan Fejfar kdysi dávno šachy učil. Dorazilo ale i mládí – kolínský talent Tadeáš Baláček nebo třeba krásnolipská naděje Filip Třešňák.

Nejvýše nasazený IM Josef Přibyl (2362) po celý turnaj s jistotou plnil nevděčnou roli favorita. Zaváhal sice v 7. kole s nasazenou dvojkou, naším FM Petrem Kučerou (2305), ale ten již před tím prohrál v domácím derby s Janem Vránou (2260) a i když to byla jeho jediná prohra, později dělal více remíz než jeho konkurent a ten se mu tak opět vzdálil. Jenže pražský matador zaznamenal do tabulky ještě jednu prohru – to když v 15. kole přehrál Záhorbenského (2151), ale na postavení dámy a zmacení soupeře mu zbývalo méně jak 10 vteřin. Odmítl nabídku remízy, ale mat nakonec o 2 tahy dát nestihl. Nastala ovšem pře, kdy Přibyl vyčítal Záhorbenskému, že mu přemáčkl hodiny aniž by táhl a vyrušoval ho neetickou nabídkou remízy a Záhorbenský si zase stěžoval, že soupeř vykonával své tahy předčasně a nenechával ho ani domáčknout hodiny. Už když jsem si dělal zkoušky rozhodčího, zařekl jsem se, že nehodlám řešit podobné spory tak, že napíšu každému půlku, jak je to často k vidění, ale v maximální míře podle pravidel. Pan Přibyl měl prapor dole, a tak jsem k jeho zklamání rozhodl ve prospěch pana Záhorbenského. Caissa ale Přibylovi vítězství přála, když v posledním kole Petr Kučera jen remizoval, zatímco on zdolal v koncovce Romana Boreše a zajistil si tak se 16 body samostatné první místo. V historických tabulkách mu teď schází jediné vítězství na dotažení čtyřnásobného vítěze GM Lechtýnského. Za půl bodu ztrácejícím Kučerou se na 15 bodech seřadili Tomáš Vágner z Marty Baník Most (2263) a náš Jan Vrána. Páté místo bral za 13,5 bodu jediný zástupce druhého krajského extraligového účastníka, Petr Beneš z Turnova (2146). Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde .

Turnaj jinak probíhal podle mého hladce a v přátelské atmosféře. Objevilo se ještě pár menších dohadů, ale s praporem dole už toho opravdu mnoho nevyreklamujete. Lze například v bleskovce reklamovat 3x opakovanou pozici? Podle jednoho výkladu by to mělo být před zrakem rozhodčího možné. Jiná příhoda se stala Jarešovi ze Slavie Liberec. Podle něj, když mu soupeř zatáhl a hrozil neodvratným jednotahovým matem, všiml si, že má prapor dole a ukázal na něj. Soupeř nelenil a bleskurychle táhl podruhé se slovy „Mat je víc!“ V tu chvíli jsem se dostal k šachovnici a chtěl jsem pátrat, jak to tedy vše proběhlo, ale Jirka Jareš velkoryse uznal výsledek na šachovnici a hodiny neřešil. Za to poté také obdržel cenu fair-play.

Všechno musí jednou skončit. Kvůli ujíždějícím autobusům jsem sice musel sem tam opozdilcům spustit hodiny dříve než se dostavili k šachovnici, ale i díky tomu jsme nakonec na minutu dodrželi stanovený čas vyhlášení vítězů a rozdali všechny slíbené ceny. Divili se někteří z borců, kteří skončili na umístění dělitelném 10, že také něco dostanou, ale některé tradice je prostě potřeba zachovávat. A podle mínění většiny účastníků, k nim patří i celý Fejfarův memoriál. Za tato vřelá slova děkujeme a nashle zase za rok!

historie turnaje
fotografie naleznete také na http://ortenix.cz/foto.php?folder=lide/sachy/2007/07_fm
Po dlouhých 16 letech jsme dnes opět otevřeli kapitolu novoborských šachových dějin pod názvem Fejfarův memoriál. Turnaj se přestal konat v roce 1991, kdy měl již úctyhodných 30 ročníků za sebou, ten letošní nesl tedy číslo 31.

Jak už jsem psal v minulých upoutávkách, snažili jsme se o zachování většiny tradic, nová doba nám odnesla pouze několik málo zvyklostí.
0x 1929x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat