Více jmen na K v jedné rodině nenajdete!

19.05.2009 11:59 | Československá Extraliga družstev žen 2009

Čtenáři nss.cz se pravidelně ptají na sestry Němcovy. Jejich účast v extralize družstev žen opět oživila otázky, kolik jich vlastně je a s kým jsou příbuzné. Aby byl konec spekulacím a dohadům, požádal jsem sestry o rozhovor př

Čtenáři nss.cz se pravidelně ptají na sestry Němcovy. Jejich účast v extralize družstev žen opět oživila otázky, kolik jich vlastně je a s kým jsou příbuzné. Aby byl konec spekulacím a dohadům, požádal jsem sestry o rozhovor přímo na šachové extralize. "Víme, na co se budete ptát! Táta se jmenuje Jaroslav, Igor Němec je náš strýc", oznámily mi hned v úvodu, aby mi rozhovor usnadnily.
Usměvavé a příjemné slečny byly pobaveny mým zájmem o rozklíčování rodinných vztahů a ochotně odpovídaly na otázky jak je to u nich v rodině se šachy, jinými sporty a kdo je kdo.

"Jsme velká šachová rodina. K šachům nás přivedl tatínek, i on pochází ze šachové rodiny. Jeho sourozenci Igor, Jan, Marek a Václava (provdaná Gallinis ELO 2024) jsou dobří šachisté," vysvětlují společně.

Jak jste se k šachům dostaly?
"Táta od malička všechny trénuje, sám hraje solidní šachy, porazila jsem ho poprvé až ve dvanácti letech. Avšak tahat figurkami nás všechny naučila mamka", říká česká reprezentantka WGM Kateřina Němcová.

Pětkrát iniciály KN!

Jejich jména jsou: Kristýna, Kateřina, Karolína, Kamilka a Karinka. Mnohým čtenářům to přišlo divné a tak se ptám, co oni na to. "Nám to přijde pěkný a někdy je to i celkem zábava. Lidé si nás pletou a mají z toho guláš," říká Kateřina. „Šachová databáze naše jména taky nerozlišuje a tak soupeřova příprava na partii není lehká, což nám přináší výhodu.“
"A jestli nám to vadí?Určitě ne..," šibalsky se usměje Karolína a dodá: "Aspoň můžu nevědomky otevírat Kristýniny dopisy adresované K. Němcové. To se dozvím věcí :-)..."

Společně mi nadiktovaly soupisku sourozenců podle věku:

1. Kristýna (2049) 21 let studuje VŠE, Vysoká škola zdravotnictva a sociálnej práce
2. Václav (1871) 20 let Právnická fakulta UK, Policejní akademie, Vysoká škola zdravotnictva a sociálnej práce
3. Kateřina (2294) 19 let Církevní střední zdravotnická škola Jana Pavla II.
4. Karolína (1947) 16 let Křesťanské gymnázium
5. Eva 13 let ZŠ
6. Kamila 9 let ZŠ s rozšířenou výukou jazyků
7. Karin 7 let ZŠ s rozšířenou výukou jazyků

"Všichni sourozenci hrají za pražský klub SK OAZA. Jen já jsem přestoupila do BŠŠ Frýdek-Místek, kde hraji i extraligu," doplňuje Kateřina.

Je vás hodně, mohly jste přijet na extraligu žen do Frýdku-Místku ve větším počtu!
"O postavení našeho rodinného „Béčka“ jsme lehce uvažovaly :-). Pak jsme si ale řekly, že nejmladší setry mají ještě na extraligu čas, jejich doba přijde. Máte se na co těšit! Nejmladší Karin se letos stala mistryní republiky věkové kategorie dětí do osmi let!" usmívá se Kristýna.

Kateřina- Kristýna- Karolína

Prozraďte mi, která z vás má největší šachový talent?
"Myslíme si, že Karin, v jejím věku jsme šachy nehrály tak dobře jako ona," přitakávají svorně.

Studujete a hrajete šachy na vysoké úrovni. Máte čas i na jiné aktivity?
"Samozřejmě! Šachy jsou super sport ale jenom sedět jako pecky nejde, chce to trochu pohybu," říká Karolína. "Všechny jsme hrály odmalička basketbal za SK Aritma Praha. Se závodním hraním jsme však kvůli šachům přestaly. Častěji si zahrajeme tenis, golf nebo i volejbal."

Promiňte, nemáte zrovna basketbalové postavy!?
"Jsme rychlí špunti! Tak nám to jde!" směje se Kristýna

Kristýno, baví Vás víc šachy nebo košíková?
"Sport mám ráda, jenže nastala paradoxní situace. Během jednoho šachového turnaje jsem upadla a zlomila si nešťastně kotník. S basketbalem jsem tedy musela přestat a začala se více věnovat šachům. Baví mě obojí, každý sport má své kouzlo."

Kateřino, v poslední době se Vám moc nedaří. Poztrácela jste hodně ELO bodů, přijde změna?
"Hm, nyní se mi úplně nedaří. Asi dopad finanční krize :-). Začalo to už na olympiádě v Drážďanech a pak se to vezlo… Minulá sezona se mi hodně podařila, tak musím také počítat s poklesem formy, snad se to zlepší. Dobrá hráčka přeci musí krizi překonat… Jestli přijde změna? Jistě, musím více trénovat a doufat :-)."

Kde vás opět uvidíme hrát šachy?
"O prázdninách pojedeme všechny společně hrát turnaj do Pardubic. Možná se zúčastníme i nějakého rapidu."

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

Bronzový tým prvního ročníku extraligy žen, sestry Němcovy z ŠK Oáza Praha

10x 1010x
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
20.05.2009 18:02 | Autor neznámý

Jak ten čas letí, jako rozhodčí si ještě pamatuju, když všechny tři slečny na fotce úspěšně začínaly na přeborech Čech mládeže před několika lety v Náchodě.  

20.05.2009 00:03 | Autor neznámý

at se dari , holky!

19.05.2009 18:24 | Autor neznámý

Děkuji panu Jagrovi za pěkné rozhovory a za pěkné fotky!

19.05.2009 17:34 | Autor neznámý

Kdepak, mistryní světa bude teprve až ta třináctá!

19.05.2009 15:01 | Autor neznámý

Ať již Klaudia, Krasomila nebo Kleopatra, já Vám říkám, nemylte se! Kdo rozumí číslům, musí souhlasit, že teprve sedmá dcera se stane mistryní světa!

19.05.2009 14:39 | Autor neznámý

co např. pohádkové ... Krasomila  

 

19.05.2009 14:03 | Autor neznámý

Belbo -> To sis trochu popletl s Claudií Schiffer.

19.05.2009 13:43 | Autor neznámý

Samozřejmě vim, že je to nepatřičné a zdaleka se do toho nechci montovat, ale líbila by se mi ještě Klaudie! !

19.05.2009 13:31 | Autor neznámý

Jen tak dál, holky, ať jednou spláchnete i sestry Polgárovy

19.05.2009 12:32 | Autor neznámý

No jo, už je mi to jasné, proč je jich tolik - církevní gymnázia a antikoncepce nejdou dohromady. Ale je to dobře! Je fajn, že se šachisti také umí pořádně rozmnožovat!