Bitva o postup

19.03.2006 08:00 | Turnaje

1. Novoborský ŠK – ŠK DP Holdia 3,5:4,5 V předposledním kole, v duelu dvou dosud neporažených družstev se dnes rozhodovalo o postupujícím do příštího ročníku extraligy. Obě družstva nastoupila ve velmi silných sestavách, na š...

1. Novoborský ŠK – ŠK DP Holdia 3,5:4,5

V předposledním kole, v duelu dvou dosud neporažených družstev se dnes rozhodovalo o postupujícím do příštího ročníku extraligy. Obě družstva nastoupila ve velmi silných sestavách, na šachovnicích se utkali 4 velmistři a 6 mezinárodních mistrů, což se v 1. lize již dlouho nestalo.
Utkání se pro nás vyvíjelo velmi dobře, protože asi po půl hodině hry se nám 2x podařilo udržet černé figury – konkrétně se o to postarali IM Cvek s GM Vokáčem a GM Lechtýnský s IM Přibylem – 1:1. <
/b> Hned tedy bylo jasné, s jakým cílem hosté do Boru přijeli – chtěli co nejméně prohrát vepředu a rozhodnout na zadních šachovnicích. To se jim bohužel bezezbytku povedlo. Pojďme ale zpátky k zápasu.
V souboji 2 mezinárodních mistrů získal Pavel Šimáček ze zahájení proti Hausnerovi lepší pěšcovou strukturu a musel jen dávat pozor, aby nepřešel do remízové koncovky. Dobrou technikou soupeře nepustil k žádné hře a stále stupňoval svou prostorovou a později i materiální převahu – 2:1. Další bod přidal na 5. šachovnici Lukáš Klíma. Svého soupeře v aljechince prakticky k ničemu nepustil, pěšcovým postupem v centru si vynutil prostorovou převahu a poté útokem využil slabšího postavení soupeřova krále na oslabeném královském křídle. Útok to byl smrtící, a tak přinesl během pár okamžiků další bod – 3:1.
Na 1. šachovnici se utkali 2 velmistři, ale velmistrovskou remízu jsme rozhodně čekat nemohli. Zbyněk Hráček se do Votavy pustil v sicilské a ze zahájení získal drobnou výhodu. Votava však zareagoval velmi dobře a postupnými výměnami se mu podařilo všechna rizika eliminovat – 3,5:1,5. Za tohoto stavu nám stačila jediná remíza k vysněnému postupovému cíli a 3 zbylé partie nevypadaly nijak zle. Co však následovalo, to asi nečekal nikdo. Neudělali jsme totiž už ani bod a postup nám utekl doslova mezi prsty.
Martin Mužík stál celou partii velmi stísněně a jeho soupeř stále utahoval šrouby. Stále ale nebylo vidět, kudy by se do Martinovy pevné pozice dostal. Tahem f5 se však pozice otevřela, došlo k hromadným výměnám a ve výsledné koncovce stál již Martin hůře. Ale i tak svým následným překročením času svému soupeři situaci ulehčil – 3,5:2,5. Já jsem proti Gregorovi zvolil málo hranou modifikaci moderního ben-oni a soupeře tím zpočátku zaskočil. Po zamyšlení ale reagoval správně a vyšel ze zahájení s drobnou výhodou. Ve stísněné pozici jsem nenalezl žádný osvobozující plán, a pozice se tak stávala stále stísněnější. Ani výměna střelců mi nijak neulehčila, a tak po dlouho připravovaném průlomu e5 se má pozice stala kritickou. Z následného tlaku rezultovala ztráta figury – 3,5:3,5.
Za nerozhodnutého stavu se hrála poslední partie Petra Kučery s mladíkem Cífkou. V zavřené sicilské žádná strana nezískala výhodu. Tu získal až Cífka po nepřehledné situaci v centru. Petr zareagoval dobře a všechny hrozby vykryl, ovšem jen za cenu ztráty pěšce. Pozice se díky tomu ale značně zjednodušila a v koncovce V+J proti V+S byl Petr jen krůček od remízy (stačilo 35. Jxb6, případně i 51. Jb4 vypadalo velmi nadějně). Se současným tempem se však takovéto pozice hrají stranám, které k remíze potřebují dělat přesné tahy, jen velmi těžko. Na vlastní kůži to pocítil i Petr. Jeho soupeř to neustále zkoušel, až se Petr dopustil chyby a pustil soupeře do své pozice – 3,5:4,5.
Po zajímavém průběhu jsme tak prohráli a k postupu stačí našemu dnešnímu soupeři porazit v posledním kole doma Pardubice. Nám nezbývá než soupeři pogratulovat k postupu a pomalu se soustředit na další sezonu, kdy budeme moci dnešní porážku odčinit. Poslední kolo hrajeme za 14 na půdě Vyšehradu B. Ani výhra v tomto zápase nám už ale pravděpodobně nepomůže k lepšímu než 2. místu.
0x 1260x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
  • Wolfgang Unzicker

    26.06.1925 20.04.2006

    V 50. a 60. letech byl nejsilnějším hráčem Německa. V té době byl nejsilnějším amatérským šachistou, proto ho mistr světa Anatolij Karpov pasoval na "mistra světa amatérů".

  • Edgard Colle

    18.05.1897 20.04.1932

    Belgický šachový mistr. Autor dodnes populárního systému v zahájení ve hře dámským pěšcem - Colleho systém - 1. d4 d5 2. Jf3 Jf6 3. e3 e6 4. Sd3 c5 5. c3.

  • Maxmilian Ujtelky

    20.04.1915 12.12.1979

    Slovenský mezinárodní mistr.

  • Robert Byrne

    20.04.1928 12.04.2013

    Americký velmistr a autor řady šachových publikací. Vyhrál mistrovství USA v roce 1972. Spojené státy reprezentoval devětkrát na olympiádách 1952 - 1976 a vyhrál sedm medailí.

  • Viorel Iordachescu

    20.04.1977

    Moldavský velmistr. Účastnil se mistrovství světa v roce 2011, ale v prvním kole byl vyřazen Sebastienem Fellerem. Za Moldavsko odehrál devět olympiád.