OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2020

31.01.2020 01:00 | Domácí zprávy

V sobotu 25.1. skončil v hotelu Continental již 19. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně. Nové hrací i ubytovací prostory se velmi osvědčily (hotel Polonia – místo konání předchozích ročníků, je v rekonstrukci)

Předali se poháry, diplomy, finanční a věcné ceny a téměř 200 účastníků akce se rozjelo z krásných Mariánských lázní  domů. A jaké turnaje v rámci festivalu proběhly ?

A – uzavřený velmistrovský turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra a mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

B1,2 - uzavřený mistrovský turnaj s možností splnění normy mezinárodního mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

C – hlavní open turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

D – seniorský open turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

E - turnaj v rapid šachu započítávaný do rapidového světového žebříčku rapid ELO FIDE

F - turnaj v bleskovém šachu započítávaný do bleskového světového žebříčku ELO FIDE

Ve velmistrovském  turnaji potvrdil svou skvělou formu z předcházejícího turnaje v Praze kubánský GM Quesada Perez, který zvítězil se ziskem 7 bodů. Druhé místo pro sebe vydobyl  zkušený běloruský

GM Kovalev  (6,5 bodu) a třetí skončil loňský vítěz IM Makarian z Ruska (6 bodů). V turnaji se příliš nedařilo nejvýše nasazenému GM Plátovi, který obsadil až 4. místo s 5,5 body a odepsal 11 bodů z ratingu. Naopak maximálně spokojen může být pátý Backer z Německa, jenž si naopak 50 bodů  do ELA přihrál a splnil normu IM.

V IM turnaji B1 se dařilo titulovaným hráčům a neumožnili tak ostatním bojovat o normy. Pořadí na stupních vítězů si podělili takto : 1. GM Grabarczyk (POL) – 6,5 bodu, 2. IM Michálek (CZE) – 5,5 bodu, 3. IM Plischki (GER) – 5 bodů.  Zajímavou postavou turnaje byl pouze 11-letý Vagman (ISR), který získal 4 body, připsal si 55 ELO bodů a můžeme se na jeho další  výkony těšit již za 14 dní.To se bude účastnit turnaje FUTURES  v rámci festivalu Prague International Chess Festival v hotelu Don Giovanni.

V IM turnaji B2 zvítězil Vatsal z Indie se ziskem 7 bodů, čímž zároveň splnil normu IM. Stříbrnou pozici si mezi sebe rozdělili IM Gorbatov z Ruska a FM Marszalek z Polska se shodným ziskem 6 bodů. Normu WIM získala celkově pátá Isha Sharma z Indie za 5 bodů.

V otevřeném turnaji C doběhlo do cíle hned 6 šachistů se ziskem 7 bodů.  Pomocné hodnocení tak muselo rozhodnout o pořadí na stupních vítězů.  Vítězem turnaje se stal pravidelný účastník této akce IM Kolbus z Německa před IM Quesadou Verou z Kuby a GM Laxmanem z Indie. Bramborou medaili pak získala nejlepší žena v turnaji WGM Melamed z Německa. Nejlepším českým hráčem byl až na 17. místě FM Lys se 6 body.

V seniorském turnaji D se naopak českým hráčům dařilo a obsadili první dvě místa se shodným ziskem 6,5 bodů. Prvního Kučeru z Olomouce a druhého Palduse z Liberce doplnil na medailových pozicíchse 6 body IM Safianowsky z Německa.

V neděli 19.1 proběhl za účasti 47 doprovodný turnaj v rapidu, který zcela ovládla kubánská výprava a v pořadí Quesada Peres, Quesada Vera a Douriet Douany zcela obsadila stupně vítězů. Obdobně dopadl ve čtvrtek 23.1. bleskový turnaj, když se mezi 2 kubánské šachisty dokázal vklínit pouze GM Laxman z Indie. Celkově se bleskového turnaje zúčastnila rovná padesátka hráčů.

Záštitu nad festivalem, který přivítal šachisty z 32 zemí převzal starosta Mariánských Lázní Ing. Martin Kalina.