Open Letní Praha - Tisková Zpráva

18.08.2020 21:17 | Zprávy

Open letní Praha byl povedený turnaj a podíváme se na něj tento týden hned dvakrát. Dnes díky tiskové zprávě a v pátek pohledem hráče a mého velkého kamaráda IM Milana Babuly. Takže vítejte v Praze!

OPEN LETNÍ PRAHA 2020

tisková zpráva

VII. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Letní Praha proběhl ve dnech 8. - 15.8. 2020 v kongresovém centru hotelu Olympik. Záštitu nad festivalem převzal starosta městské části Praha 8 pan Ondřej Gros. V rámci festivalu se konaly následující turnaje:

A - hlavní turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra a mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

B - hlavní turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

C - turnaj v rapid šachu

D - turnaj v bleskovém šachu

E – zápas na 6 vážných partií mezi GM Sergejem Movsesianem a GM Thai Day Van Nguyenem

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo rekordních 280 hráčů z 24 zemí.

Na rozdíl od minulých let chyběli na startovní listině, z důvodu coronavirové situace ve světě, početní zástupci Ukrajiny, Ruska, Indie či exotických zemí. Tento výpadek však byl více než nahrazen rekordní účastí ze zemí jako Německo, Rakusko, Francie, Holandsko či Belgie. Na startu se sešlo 5 GM, 6 IM a 1 WIM.

Obsah obrázku interiér, strop, stůl, osoba

Popis byl vytvořen automaticky

kongresový sál hotelu Olympik

Nestává se často, aby 3 nejvýše nasazení hráči obsadili zároveň stupně vítězů, nicméně přesně k tomu došlo v hlavním turnaji A, byť v obráceném pořadí. Samostatné první místo se ziskem 8 bodů získal nový předseda Šachového svazu České republiky velmistr Martin Petr, když v průběhu celého turnaje nebyl vážněji ohrožen a remízu povolil pouze svým kolegům ze stupňů vítězů. Je vidět, že mu jde „bafuňařina“ k duhu a v čele svazu máme osobu více než kompetentní. O druhé místo se podělili dva nejvýše nasazení hráči – GM Plát a GM Christiansen (NOR), přičemž až vedlejší hodnocení rozhodlo o tom, že stříbrnou medaili získal český velmistr. Skvělý turnaj odehrál celkově šestý Ondřej Švanda z Poličky, hájící barvy ŠK Staré Město. Připsal si 50 ELO bodů a norma IM mu utekla pouze kvůli příliš velkému počtu českých soupeřů (celkem jich v turnaji dostal 6). Nejlepším seniorem byl nestárnoucí GM Vokáč, nejlepším juniorem byl Kasioumis z Řecka (na turnaji ho doprovázel jako trenér světoznámý GM Tivjakov) a nejlepší ženou pak Soubirou z Francie.

zleva: 2. Vojtěch Plát, 1. Martin Petr, 3. Johan-Sebastian Christiansen

V turnaji B zvítězil teprve 12letý Leitgeb z Rakouska před Adamem Švandou (oba 7,5 bodu), třetí skončil Vargas Drechsler ze Španělska, jako nejlepší ze skupiny se 6,5 body. Celkový vítěz vyhrál i cenu pro nejlepšího hráče do 12 let a do Ela si připsal těžko uvěřitelných 249 bodů. Nejlepším seniorem nad 60 let se stal celkově sedmý Guggenheim (GER), nejlepší ženou v turnaji pak byla celkově šestnáctá Frieda Arnold (NED).

6,046,550,532,5020-21,4

Turnaj v rapidu (úterý 11. 8.) skončil mrtvým během hned 3 hráčů se 6 body, kteří jasně dominovali 63člennému startovnímu poli. Na pomocné hodnocení zvítězil GM Plát, před IM Půlpánem a Haackem z Německa.

CZE14772222 Sk Polabiny, Z.S.5,022,523,015,002054,0

Turnaj v bleskovém šachu (čtvrtek 13.8.) měl na startu ještě o 2 hráče víc než turnaj v rapidu, celkem tedy 65 hráčů. Suverénem turnaje byl GM Plát, který nestihl první kolo a na poslední se již nenechal nalosovat, nicméně 9 vítězství v řadě mu stačilo na samostatné první místo. Druhé a třetí místo pak obsadili 2 pražští FIDE mistři Netušil (Vyšehrad) a Slovák (Kobylisy) shodně s 8 body.