Open Brno proběhl v režii českého Řeka

23.11.2014 15:00 | Open Brno 2014

Další díl seriálu Czech Tour 2014/2015 vyhrál s náskokem celého bodu Epaminondas Kourousis. Z Čechů se na stupně vítězů dostal ještě Petr Pokorný.

Letošní, již pátý ročník festivalu Open Brno 2014 měl svůj prolog v podobě turnaje „ O šachového krále České advokátní komory“.  Tato akce, která má již osmiletou tradici, je pravidelným příjemným setkáním „šachových“ právníků z celé ČR. K minulým vítězům (3x Vlastimil Louček  z Loun, 3x Stanislav Sochor z Grygova a 1x Jan Příborský) se letos poněkud překvapivě, avšak naprosto zaslouženě přiřadil  Martin Pech z Plzně. Druhé místo obsadil Tomáš Veselý z Pardubic a třetí skončil Stanislav Sochor.  Mezi neregistrovanými zvítězil Petr Kocur. Píše v úvodní zprávě ředitel turnaje Petr Laušman.

Hned po vyhlášení výsledků této akce, začalo první kolo hlavního turnaje Open Brno 2014. Hrálo se v tempu 2 x 1,5 h + 30s/tah a na start se postavilo 60 hráčů z 15 zemí (mimo jiné Wales, Skotsko, Irsko, Anglie), z toho 2 velmistři, 3 velmistryně a 4 mistři FIDE. Turnaje se zúčastnilo také celkem 6 žen, navíc silných šachistek,  což dokázal fakt, že ve třetím kole hráli na prvních třech šachovnicích 4 ženy a pouze 2 muži. Po 3 kolech čelo tabulky průběžného pořadí  okupovali jen dva stoprocentně úspěšní hráči, k tomu oba hrající pod českou federací.  Český Řek Kourousis a trochu překvapivě brněnský Lukáš Řehůřek. Nejvýše titulovaní hráči na začátku trochu ztratili, GM Ivanov vybojoval 2,5/3, GM Simantsev dokonce 2/3, o to víc byl zajímavý další průběh turnaje.

V neděli 16. 11. proběhl doprovodný 7kolový turnaj v rapidšachu, jehož vítězem se stal IM Bureš díky lepšímu pomocnému hodnocení před mladým ukrajinským hráčem Shevchenkem. Půl bodu za vítězi zaostal IM Grishchenko z Ruska. Nejlepší ženou byla na 5. místě sympatická WIM Iwanow z Polska a nejlepším seniorem byl šestý Gurtovoi z Ukrajiny, uvádí Petr Laušman.

Festival pokračoval dalšími 6 koly až do soboty 22. 11., CM Řehůřek v nich zaznamenal 4 prohry, remízu a výhru, což ho odsunulo z předních příček až na 26. místo konečného pořadí. Krasojízdu ale nadále předváděl Kourousis, který ke svým třem bodům z prvních kol přidal další dva a po pěti kolech tak vedl s náskokem celého bodu. Ten si udržel až do konce a s konečným ziskem 7,5/9 samostatně zvítězil před skupinkou 6,5 bodových hráčů. Ty muselo rozřadit pomocné hodnocení. Nejvlídnější bylo k velmistru Ivanovovi z Ruska, který si tak z Brna odvezl stříbrnou trofej, bronzová zůstala v Čechách, u Petra Pokorného z ŠK Era Poštovní spořitelny.  Trofej za nejlepší ženský výkon putovala do Polska s WIM Annou Iwanowou a také ceny pro nejlepšího juniora a seniora nezůstaly v Čechách. Odvezli si je Rusové CM Kiril Shevchenko a Borys Gurtovoi.