Prague International Chess Festival

Ohlédnutí za turnovským Granátem 2015

09.09.2015 05:43 | Turnovský granát 2015

Sice již v sobotu mohli zájemci sledovat výsledky i on-line partie na serveru Nového Boru, ale přesto bych se s malým odstupem za naším turnajem ohlédl.

Abych řekl pravdu, letošní ročník jsem očekával s velkým napětím. Ne snad proto , že bych se bál propadáku s organizací (přeci jen už máme něco za sebou), ale kolize s paralelně pořádaným rapidem v Hostivicích určitě hrazila odlivem části hráčů. Výhodou hostivických bylo i jejich zařazení do seriálu turnajů GP (my jsme tentokrát takové "štěstí" neměli) a také blízkost hlavního města s koncentrací velkého množství kvalitních hráčů. 

Nejsem věřící, ale "zaplaťpámbůh", přihlášky přišly, hráči přijeli a ne málo. Po loňských 74 účastních se odprezentovalo dokonce 83 hráčů. Kombinace kvantity i kvality dávala tušení, že budeme svědky zajímavých partií. V turnaji se představil jeden GM, 4 IM a dokonce 7 nositelů titulu FM.


Po loňských časových peripetiích s čekáním na pozdě dojíždějící hráče, začal turnaj podle harmonogramu (9.30). Snad jen vyhlášený "blicař" Melich litoval utracených peněz za taxi, aby vše stihl. Předobědových šest kol vyneslo do čela peletonu favority. GM Neuman (dovoleně podporován svojí dobrou vílou Adélkou) se usadil na špici. Na záda mu ale dýchalo celé stádo vlčáků včele s Martinem Červeným, mladým Půlpánem, zamlklým Kourousisem a erfurtským IM Heinzelem.


Ani komplikace v podobě zdržení obsluhy v přilehlé restauraci a časová půlhodinová ztráta neubrala účastníkům na bojovnosti. Petr Neuman jistil celkové vítězství výhrou a následnou taktickou remízou v posledním kole. Mohl tak vyztužit jak rodinný rozpočet finančí cenou, tak obdarovat (a to již po druhé) svoji nejmilejší cenným šperkem značky Granát. Svoje kvality potvrdili i další medailisté Červený a Kourousis. Mile se o turnaji po jeho zkončení vyjádřil celkově šestý IM Jan Šuráň: "Turnaj super , ale zase jsem nevyhrál. A bylo to tam. Jen to dotáhnout." Takových nás ale je. Tak snad příště. Hráči si kromě cen odnesli pěkná tričky Zikudy Turnov s logem města a sponzora Granátu Turnov. Třeba se stanou do budoucna vyhledávaným sběratelským kouskem. Zkrácený videozáznam z turnaje můžou zájemci zhlédnout na stránkách města Turnova a také lokální televize RTM pořizovala záznam pro své vysílací potřeby. To je ale v Turnově jen standartem.


Chtěl bych ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich bojovnost a také korektnost. V turnaji nedošlo k žádnému sporu, hádce nebo protestu. Svých povinností se na jedničku zhostila i hlavní (a jediná) rozhodčí, slečna Jiřina Prokopová. Vždy přesná, rychlá, korektní a nad věcí. Bez problémů mohli zájemci sledovat také on-line nebo promítání prvních devíti šachovnic na velké kino-plátno přímo v sále Kulturního domu, které zajišťoval "extraligový" technik Tomáš Ďúran.

Tak snad jsme to zvládli a přijedete zas.


Kompletní výsledky
Partie ke stažení v pgnza pořadatele : 
Zdeněk Maršálek 

1x 2717x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
09.09.2015 12:04 | Pavel Ch

Trošku odbočím, Po Petrovi Neumanovi 3,5:1,5 (resp. 3,5:2,5), Martinu Petrovi 1,5:4,5 s podstatně těžší pozicí, bude čelit ještě těžší pozici Sergej Movsesjan plechové příšeře.

6x sice má bílé, černý bez f7 pěšce (1.-4.p.), pak bez kvály (Vb1 proti Jb8 s prázdnými poli a1, a8).

1.-3. partie dnes od 15. h., zítra 4.-6.

Při představě kvály navíc, ale 4 lehkých figur po zahájení proti 3, moc velkou výhodu nevidím. Předtím bez 1 pěšce engin neprohraje.

Sergejovi moc šancí nedávám, jistě se připravil, tak dva body udolá, 2:4 tip.

https://www.facebook.com/tadysehrajisachy?fref=nf

Připravuje se