Prague International Chess Festival

Obhájcům se nevedlo

10.07.2018 04:09 | Domácí zprávy

První prázdninové Openy znají své vítěze, příliš se v nich nedařila obhajoba prvenství. Z loňských českých vítězů neuspěl nikdo. Prahu ovládli hráči z Ukrajiny.

Klatovy

V hlavním openu nevyšla obhajoba vítězství GM Petru Neumanovi. Rozhodující se ukázalo 7. kolo, před kterým byl s pěti body ve společném vedení s prvním nasazeným IM Marcinem Krzyzanowskim a IM Jaroslavem Burešem. V sedmém kole se střetl právě s papírově nejsilnějším hráčem turnaje a tuto partii prohrál. V posledních dvou kolech přidal pouze dvě remízy, a tak skončil s šesti body na konečném sedmém místě. Jaroslav Bureš svou partii také vyhrál a dvojice se držela v čele do samotného závěru i přesto, že poslední dvě kola hráči také remizovali. V posledním kole se na ně díky výhře dotáhl ještě FM David Výprachtický, a tak mezi prvními třemi hráči, kteří měli shodně 7 bodů, muselo o pořadí rozhodnout pomocné hodnocení. To měl nejlepší Marcin Krzyzanowski, druhý skončil David Výprachtický a bronzová medaile zůstala na Jaroslava Bureše. O prvních třech rozhodovalo pomocné hodnocení také v turnaji B, kde nakonec zvítězil David Novotný. Jaroslav Bureš byl také velkým favoritem v rapidu, kde s výsledkem 6,5/7 jednoznačně zvítězil. V bleskovém turnaji vyhrál IM Jakub Půlpán.

Výsledky na Chess-Results

Karviná

Obhajoba titulu nedopadla ani v Karviné. GM Alexey Kislinsky sice ve čtvrtém kole se svým největším konkurentem IM Vojtěchem Zwardoněm  remizoval, v šestém kole však prohrál s WGM Terezou Rodshtein. A po devíti kolech skončil s 6,5 body na druhém místě pouze o pomocné hodnocení právě před Terezou Rodshtein. Naopak Vojtěch Zwardoň procházel turnajem jako nůž máslem a po osmi kolech byla remíza s Kislinskym jedinou ztrátou. I porážka v posledním kole by mu tedy zajistila bezpečně vítězství. Poslední kolo ovšem  Vojtěch Zwardoň remizoval a vyhrál tak s parádními 8 body a náskokem 1,5 bodu.

Výsledky na Chess-Results

Praha

V Praze uzavřený turnaj ovládli hráči z Ukrajiny. Jednoznačným vítězem se stal IM Artur Frolov, který nasbíral 7,5 bodu. O 1,5 bodu méně získal GM Vladimir Sergeev, který skončil druhý. Vydařený turnaj sehrál Daniel Kožúšek, který skončil na třetím místě pouze o pomocné hodnocení za druhým z Ukrajinců a uhrál si IM normu. 7,5 bodu stačilo na vítězství také v openu, tam tímto výsledkem zvítězil první nasazený FM Jiří Gregor, druhý byl druhý nasazený IM Josef Přibyl a třetí místo získal třetí nasazený Vojtěch Drábek (oba 6,5 bodu). V rapidu zvítězil Josef Přibyl. Bleskovky jednoznačně ovládl Vladimir Sergeev.

Výsledky na Chess-Results

Krásná Lípa

Obhájci prvenství nebylo přáno ani v Krásné Lípě na Openu České Švýcarsko, Tomáš Buchcar obsadil až deváté místo především díky prohře z předposledního kola. Nejvíce se dařilo mladému Pavlovi Haasemu, ten už ve druhém kole porazil druhého nasazeného Petra Kučeru a celkově svým soupeřům dovolil pouhé tři remízy a z toho jedna byla v posledním kole, před kterým měl bodový náskok. Druhý skončil Petr Kučera se 6,5 body a na třetím místě byl nejlepší z šestice šestibodových hráčů Kryštof Hofman. Těsně pod stupni vítězů skončil na čtvrtém místě ředitel turnaje Jiří Průdek.

Výsledky na Chess-Results

14x 3724x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat
11.07.2018 18:51 | Zdeněk Janda

Doplním Zuzanu : 1) Ad V.Z.  – někteří moraváci mi připadají krátkozrací ,  jak pražáci , kteří netuší , co se děje v pohraničí  . Pro vás je překvapení , že třeba oddíl Krásná Lípa nemusí mít svoje stránky , tak jaké odkazy ? Proto  jsme rádi , že Zuzanka poreferuje alespoň zde. 2) Ad Krásná Lípa – ani jsem nevěděl , že Jirkovi Průdkovi se podařilo zorganizovat 20.ročník. To si zaslouží obdiv ashaking hands. Hlavně místní žvanilové si neumí představit , co je za tím práce a nervů . Jo ,Jirko , nejvíc psychopatů je mezi šachisty , tak si to nebrat osobně. K turnaji – netušil jsem , že si odehraji minizápas s extraligovým mládežnickým týmem 1.Novoborský . Hoši hráli dobře , novoboráci mají nadějnou základnu. I mladíci z Deska Liberec se ukázali v dobrém světle. Takže Jirko díky za hezký turnaj , dobrá organizace, skvělá obsluha v bufíku smileyyes. 3) Ad p.Havel – Finěk je opravdu talent , který tu dlouho nebyl , uvidí se, jak bude pokračovat dál. Jsem zvědav na jeho vystoupení na MS. A samozřejmě také zvědav na vystoupení našeho Vojty Goreje na ME 8letých.

11.07.2018 14:39 | Vojta Plát

Kecy v kleci leda. Já se nemám za co omlouvat, to spíš ty ZMB za útoky na naše přední hráče. Já jsem jen konstatoval to, jak se věci mají, já neútočím. A jinak lotyšské hráče z repre znám všechny, jsou fajn a nevidím důvod, proč by za ně Rausis nemohl hrát. I sám Širov se po x letech vrátil, asi to tam nebude tak špatné!!! Tak se už uklidněte a držte klapačky, bude to tak nejlepší.

11.07.2018 14:21 | Tobi

to V.Z.: No vidíte Vojto, a někdo se zase nerad prohrabává výsledky čtyř různých turnajů na ChR a raději si přečte krátký, věcný souhrn kdo kde hrál a vyhrál. Nelze vyhovět všem. Co se fotografií týká, to je holt „co je k mání, to je k dání“. A když nejsou kvalitní fotky k dispozici od pořadatelů, tak povětšinou nejsou ani v našich článcích. A že to bývá hodně málo kdy, že!! Většinou je to spíš tak, že fotky od pořadatelů někde uveřejněné ještě upravíme a na rozdíl od většiny pořadatelů osadíme popisky. Osobně mám také raději články o jednom turnaji, podívat se na něj blíž, najít pěkné ukázky šachové a aspoň jednu zpracovat…ale článek zařazený do sekce „souhrn letních Openů“ prostě musí pojmout turnaje 4, tak se každému z nich věnuji jen okrajově. Koneckonců, kdykoliv jakýkoliv pořadatel zašle podrobnější reportáž o svém turnaji, rádi ho na nšs uveřejníme zvlášť. Odkazy na pořadatelské weby jsou uvedeny všechny v úvodníku k letním openům. A ten dvoubodový náskok – ano, chtěla jsem vyjádřit myšlenku, že jste zvítězil náskokem 1,5 bodů a zamotala jsem se do toho, takže to vyznělo, že kolo před koncem jste měl náskok 1,5 bodů, což pravda není. Kolo před koncem jste měl náskok dvou bodů. Větu jsem upravila tak, že je teď snad už zřejmé, že jste zvítězil náskokem 1,5 bodu.

to MaX: já myslím, že to byla Krásná Lípa ne? Neboli Open České Švýcarsko. Ale už nevím, tak si to ještě najdu, abych na ně nezapomněla zase :-D

 

11.07.2018 14:11 | MaX

Letní  openy, už je to po roce tady, hlavně nevynechat ten jeden co se tady každý rok připomínkuje

11.07.2018 12:54 | Zmestabileho

 Tady je ten článek o Rausisovi: http://www.chessfm.cz/sites/default/files/images/sach.tydenik%2014-2011.pdf  Třeba z toho i pan Plát pochopí, proč Rausis nehraje za svou rodnou zemi. A stejně jako Morphynista si myslím, že by se slušelo, aby se pan Plát Rausisovi omluvil za své útoky vůči jeho osobě.

11.07.2018 10:24 | P.Z.

Vojto, kdyby jsi si přečetl článek na který se odkazuje v té druhé diskuzi, tak se v něm dozvíš, že následoval jen ostatní rusky mluvící velmistry a odstěhoval se do ČR a protože to bylo výhodné pro BŠŠ, tak přestoupil pod českou federaci. Citace článku: A přibližuje nás přelomové době, jejíž turbulence vyhnaly z bývalého SSSR řadu hráčů a trenérů. Co se dělo konkrétně v Lotyšsku? „Šachy, které zde budovali A. Nimcovič, A. Petrov či M. Tal, se dostaly do nejistoty. Lotyšská šachová federace ztratila své místo v samotném srdci města a také Rižská šachová škola byla nucena se stěhovat. V roce 1991 s vyhlášením nezávislosti země získala lotyšská šachová společnost plnou „svobodu“ od jakékoli fi nanční pomoci od nové vlády,“ říká Rausis s hořkou ironií. Na druhou stranu získali šachisté možnost volného pohybu, čehož Rausis i další hráči využili k účasti na řadě turnajů. V té době byl lotyšský šach na vrcholu, na olympiádě v Manile skončil lotyšský tým na pátém místě. Brzy ale přišel pád, prakticky všichni „rusky-mluvící“ velmistři zemi opustili, kromě Igora Rausise namátkou A. Širov, A. Šabalov, A. Wojtkiewicz, D. Fridman, A. Naiditsch… „Po získání velmistrovského titulu v roce 1992 jsem stál před otázkou, zda se podívat po nové trenérské práci mimo Lotyšsko. Byl jsem ambiciózní a začal se těšit na novou trenérskou práci,“ přibližuje své rozhodování Igor Rausis. 

11.07.2018 07:43 | V.Z,

Mě tyto nekvalitní články ve stylu 4 dny po skončení turnajů se podívám na chess-results a zkusím z toho něco vymyslet za 5 minut, mi přijdou úplně zbytečné. By stačilo dát odkazy na stránky jednotlivých turnajů, na výsledky a nějaké fotky a mělo by to 100x násobně vyšší vypovídající hodnotu. V Karviné samozřejmě také chyba, protože náskok byl 2 body ne 1,5.

10.07.2018 17:40 | Tobi

Informace o IM-normě D. Kožúška dodatečně doplněna do článku.

10.07.2018 17:26 | bishop

Doufám, že až pan Plát zase napíše článek (jako posledně z Itálie?), tak se z něj dozvíme více než za kolik mají v Cardiffu pivo a jestli místní automaty berou i po padesáti pencích.

10.07.2018 16:22 | Vojta Plát

Ty se vůbec nevyjadřuj a zalez zpátky. Komentuj si svoje milované Rusko. Nevím, že bych napsal něco urážlivého, jen mě zajímá, proč nehraje za svoji rodnou zem, když je tak silný. Dokážeš mi to objasnit? A buď přesný! Žádné domněnky. Díky.

10.07.2018 15:59 | Morphynista

Vojto, raději si zameť před vlastním prahem. Urážíš v jiném tématu velmistra Rausise a všichni  čekáme na tvoji omluvu.

10.07.2018 15:22 | Vojta Plát

Ne, že bych chtěl D.Kožúškovi lézt do zadku, ale jeho výkon v Praze znamenal IM normu. Zase odfláknutý článek od Červené.

10.07.2018 11:51 | Marek Vokáč

Terezce velmi hlasitý potlesk! A mládeže by se dalo pochválit ještě mnohem více, což mě rovněž těší.

10.07.2018 10:01 | Karel Havel

Článek se pochopitelně věnuje zejména dění na nejvyšších příčkách jednotlivých turnajů. Prázdninové turnaje ale slouží také jako dobrá možnost tréningu pro naše mládežníky a i některé jejich výkony podle mého názoru stojí za zmínku. Např. v Klatovech v turnaji B ještě v předposledním kole vedl 8letý (!) Václav Finěk, úřadující mistr republiky do 8 a 10 let. Poslední kolo sice prohrál se 17tiletou Eliškou Vavřínkovou a spadl  za ni na nepopulární čtvrté místo, ale i tak je to obdivuhodný výsledek a jeho výkon 1934 svědčí o tom, že se jedná o talent, jaký jsme tu dlouho neměli. Hezké 20 místo pak poté, co si s přehledem poradila s řadou výrazně zkušenějších soupeřů obsadila s výkonem 1771  teprve 11ti letá Magdalena Martinková, což pro ni znamenalo připsání více než 200 bodů do FIDE ratingu.     

Připravuje se