Prague Chess Festival

Nový Bobby Fischer? Wijk aan Zee 3. kolo

14.01.2020 06:46 | Zahraniční zprávy

Alizera Firouzja. To jméno už zná celý šachový svět. To co "provedl" s Vladislavem Artemievem mi připadlo, co dělával Bobby Fischer na vrcholu své slávy se svými soupeři. Ale pojďme se nejdříve podívat jinde.


* Magnus Carlsen sleduje partie v turnaji B *  Foto: Alina l'Ami/Tata Steel Chess.

V "B" turnaji skončily všechny (!) partie remízou. Což rozhodně - v tradičně bojovném turnaji ve Wijku - není zvykem. Zatím není zdaleka nic jasného, kdo bude ten vyvolený a bude bojovat v matrixu světa "A".

Turnaj "A" byla opět jízda bílých figur. 


* A. Firouzja sleduje Magnuse Carlsena, jejich doba brzo přijde! Foto: Alina l'Ami/Tata Steel Chess

Remízou skončily partie Kovalev Duda, Anand Giri, Vitugov So a Calrsen Xiong. Magnus působí zatím trochu mdle. Proti mladému Američanovi neudělal nic, co by ho ohrozilo. Sice mistr světa obětoval pěšce, ale šlo spíše o obranou možnost, aby nestál hůře. Nicméně si myslím, že Magnus toho ještě ukáže opravdu hodně a máme se na co těšit. Jeho stíhací jízda za chvíli započne!

Anand s Girim dali docela rychlou remízu. Nevím co s Višim je, ale tu konečnou pozici určitě měl hrát. Remíza mezi Kovalevem a Dudou byla korektní. A myslím, že oba hráči mohou být "relativně" spokojeni.
Nikita Vitiugov docela pěkně tlačil Wesleyho Soa, ale ten byl pozorný a partii nakonec s přehledem ubránil.

Domácí Van Foreest velmi hezky sestřelil Daniila Dubova. Partie ostrá jako břitva. Dokonce došlo k oběti dámy. Rozhodující momenty ukazuji ve videu.

Fabi Caruana hrál ruskou s Yu Yangyi, ale bílými :-) Tak jsme mohli vidět na vlastní oči, jak na ruskou :-) Fabi dostal soupeře pod nepříjemný tlak, který udělal hrubou chybu a prohrál.


*Co myslíte, vyhraje v 16. letech  Wijk Alizera Firouzja ? Foto: Alina l'Ami/Tata Steel Chess

No a "královský souboj" nakonec. Mladý Íránec čaroval s figurkami tak jak to dělával Bobby Fischer. Že přeháním? Možná. Ale dojem z té partie je obrovský. Takto zatočit s elitním velmistrem...v šestnácti letech... nevím nevím, ale mám docela jasno kdo jednou vyzve Magnuse a zřejmě mu i sebere titul :-)

* Pořadí ve skupině B po 3 kolech, obrázek z chess.com


* Pořadí po 3 kolech ve skupině A, obrázek z chess.com


-
. kolo -

Video bylo nahráno pro Youtube kanál Robert a Petr šachy a nss.cz

Komentáře jsou k dispozici na Facebooku těchto stránek, kde bude článek sdílen.

Oficiální stránky pořadatele jsou: https://tatasteelchess.com/#

0x 3486x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat