Novoroční extraligový víkend v Ostravě (a jiné)

20.01.2016 08:52 | Tht extraliga 2015/2016

(5.kolo extraligy v Ostravě 9.1.2016) Labortech Ostrava A-ŠK Duras BVK 5:3 - Tak na Brňáky jsem se moc těšil. Pravda-je už to skoro 32 let, kdy jsem promoval na VUT Brno-přesto. Tohle město a jejich „borce“ mám hluboko pod kůží.

Ale city stranou-po nezdařeném minulém dvojkole musíme bodovat-jinak máme problém…

Opět nemáme ideální sestavu-nastupuje sice Jirka Kočiščák, ale Kamil nemůže.. Tak jo-eso z „předku“ vyvažujeme za eso „spodku“.

Samozřejmě-Brno nastupuje v podstatě s tím nej, co má (to už jsme si zvykli-proti Labortechu to tak bývá..).

Před zápasem se bavím s víkendovým kapitánem Víťou (Aleš Krajina je pracovně v Rakousku ) -na koho se připravuješ? Pokrčí rameny: „No, těžko říci, ale bojím se, že budu hrát s Ponížilem-což je nepříjemné. On má formu jako hrom!! „ (co myslíte- s kým hrál?).

Byť je zápas domluven na 11 hodin, přijíždějí hosté s desetiminutovým zpožděním (tak je to vždycky-kdyby bylo zahájení ve 12-přijedou hosté v 12,10..).

To jim ovšem nebrání v tom, se v klidu převléct do dresů! Rázem žlutá barva „dominuje“-je to jako ve včelím úle! A nutno říci-opticky to působí, jako by jich bylo více! Dobrý psychologický tah!

Ovšem rozhoduje se na šachovnicích, že?!

O tom, že to bude těžký zápas-o tom jsme nepochybovali. A také že jo.

Ono je to na dýl, na dlouhý repo, ale na to není času (i tak je dlouhý..).

Takže pár dojmů.

Především-Jirka Kočičák. Tak tohle je základní kámen Labortechu-ovšem…Rozumět jeho partiím je nad obecné chápání průměrného šachisty-jako jsem třebas já (ale nejenom já!). Shodli jsme se s klukami -že jim prostě nejde rozumět. Michal Tal, Jobava, Širov v nejlepších letech-tak tohle je Jirka (prosím-s obrovským nadhledem-neberte mě zase doslova-smajlík). Kouzelník (jak druhý den prohlásil při analýze Luboš Roško- a jeho to ještě navíc baví-smajlík!).

Horší je pro slabé nátury (kapitána , spoluhráče a fanoušky) jeho partie sledovat.. Fakt na infarkt-byť jsme si už všichni zvykli! A- moc se na každou partii Jirky těším. Je to zážitek.

Už se těším, jak ho jednou přesvědčím, ať vydáme soubor sebraných partií-už mám pro knihu dokonce připravený název- „Provazochodcem na úzkém laně nataženým mezi vrcholy Lhoce a Everestem“

Jako příklad-jeho partie v tomto zápase, kterou sám lehce okomentoval:


-
. kolo -

Já byl přesvědčen, že těžce bude bojovat o remiz- pěšec méně,s věží na h1 a králem v…to jme si říkali i se Standou Fiřtem.. Ríša Biolek k tomu poznamenal, že mít takovou pozic, tak pomalu začíná podepisovat partiář (prosím-opět s velkou nadsázkou!). Jen Jirka mi tvrdil, že byl naprosto v poho a vlastně vyhraný , pravda-po „konzultaci s počítačem“ svůj názor popravil…Ale vlastně měl pravdu, v praktické partii najít úhybný manévr krále není až tak jednoduché.


Když Péťa Velička v suchém tričku přežil experiment bílého v zahájení a zkušeně zavěsil-zdálo se být vše jasné.


Nebylo.

Vláďa Talla sice zaknihoval půlbodík-dobrý. Ovšem Víťa skutečně měl obrovské problémy s Ponížilem-ale bojoval jako lev. Proti nebezpečné dvojici střelců se bránil na krev. Poláci na druhé a třetí desce remizovali-to vše nám hrálo do noty…Po remíze Víťi zbývají dvě partie, ze kterých potřebujeme bod. No jo- Artur zkazí nadějnou pozici- a nakonec prohrává.. Tohle je moc zlý. Ríša sice stojí lépe, ale v pozici, kdy se může stát cokoliv. Jak mi sám poté říkal: Jak Artur prohrál, docela mi zatrnulo. Dal bych to hned za remiz, ale Blatný to nemohl přijmout.. „ Je nepříjemné hrát poslední partii, kde jde o všechno. Navíc se už hraje i v časovce-moc času na rozmyšlení není.. Adrenalin stoupá.

Tentokrát máme štěstí-Ríša partii zvládá a vyhrává. Super-body zůstávají doma!

S Ríšou jedu na hlavák (jede domů na noc vlakem do Přerova-já do Havířova) a kecáme o šachu. (jak jinak).

Ptá se mě, jak dopadl „Rudolf“, který jsem organizoval na Štěpána s Lubošem Zimniokem pro místní.. Dopadl finančním fiaskem-ale..no vsuvka, jak to viděl Luboš Zimniok a napsal na karvinský šachový web:

26.12.2015 jsme společně s Jirkou Hurtou z Baníku Havířov (či z HM Ostrava, on pořád tak nějak „pendluje ) uspořádali „pokusný“ vánoční rapid. A protože se turnaj konal v Havířově v hotelu Rudolf, nazvali jsme jej „Rudolfův Vánoční rapid“. Tolik na vysvětlenou, aby se někdo nepídil po tom, který Rudolf to celé sponzoroval. I když…Jirku bychom po turnaji na „Rudolfa“ přejmenovat mohli, protože to byl právě on, kdo celou akci zasponzoroval ze své kapsy. Pár hráčů se totiž předem přihlásilo, ale pak jim do toho zřejmě něco „vlezlo“

V turnaji nakonec hrálo 20 hráčů pod taktovkou rozhodčího Davida Šimona, který se své role, jako vždy, zhostil velmi dobře. Turnaj se hrál v příjemném prostředí hotelu Rudolf nedaleko od vlakového nádraží v Havířově (vřele doporučuji návštěvu tohoto hotelu či hotelové restaurace, kvalita na velmi dobré úrovni za přijatelné ceny). Z našeho klubu se turnaje zúčastnilo pět hráčů: FM Sobek J., FM Lys J., Zimniok L., Konečný V. a Stetz J.

V turnaji celkem suverénně zvítězil GM Talla před GM Veličkou a Pepou Lysem. V cenách se z našich umístil ještě Jarda Sobek na 4.místě. Ostatním našim se příliš nedařilo (což je možná slabý výraz ). Jejich umístění si jistě sami najdete v této tabulce:

Poděkování patři nejen Jirkovi Hurtovi, který kromě jiného udělal i pár fotek (viz níže), ale také vedení a personálu hotelu Rudolf…a samozřejmě hráčům za jejich korektní přístup, díky čemuž neměl David Šimon moc práce.


Michenka-Řezníček


Společné foto na závěr. Zleva doprava: Repák, Šimon, Kotlář, Neumann st., Talla, Lys, Neumann ml., Funiok, Velička, Broskevič, Hruška, Sobek, Stetz, Konečný, Zimniok, Michenka, Podlesný, Trombík. Chybí: Řezníček a Hurta (za objektivem fotoaparátu)


Den druhý- „Prochcaný den“
Tatran Litovel-Labortech Ostrava A-4,5-3,5
6.kolo extraligy v Ostravě 10.1.2016


Omlouvám se za možná pro někoho hrubý nadpis (vycházející z ostravského slovníku..)-ale takhle charakterizoval tento den nesl Oťa Bachořík, který dělal on-line přenos-a já mu musel dát za pravdu.

Představte si nevlídné studené ráno-hráči vařili a pili čaj co to dá- a pak obsazovali záchody.. Venku prší-tedy jak se říká lidově chčí.. A výsledek pro Ostravu-no možná bych měl použít název vyměšování z jiný strany lidského těla..

Litovel, kterému teče do bot, na toto dvoukolo nasadila svou elitní trojici cizinců (ještěže chyběl Duda..)- a bylo to rázem znát. Už v sobotu-teda dle slov kapitána Litovle, se kterým jsme pokecali, měli obrovskou smůlu s Porubou.

No a nyní hráli v podstatě o vše s námi.

Opět fragmenty. Které mě zaujaly.

Partie Jirky s Lubošem Ročkem-opět jen pro silné nátury! Zde ovšem první remiza- Roško ji nabídl a Jirka šel za kapitánem s tím, že se mu ta pozic nelíbí (ty jo-když se Jirkovi pozic nelíbí-tak to už je fakt bomba-smajlík) , zda to může vzít. Tak jo. Jako pořád dobrý. Remiz Artura, Péťi- a dokonce výhra Víťi! Moc hezká partie- zejména „závěrečný“ tichý tah-stojí za to si partii přehrát:

Vedeme-ale…V bitvě Poláků na druhé a třetí mají navrch jednoznačně Poláci z Litovle. Jako fakt moc hezký výkon-klobouk dolů k soupeři. Vláďa sice pomalu ale jisti válcuje soupeře (převaha v Elu je propastná), ale bohužel si vybírá slabší chvilku Ríša – a zápas končí naší, možná překvapivou porážkou .

Náplastí je ,že Béčko v 2.lize vítězí v Postupkách 6-2 a Šenov B (kde hostuji) vítězí v Krajské soutěži A v Mořkově a má reálnou šanci na postup. Teda-z této soutěže se rozhodl postoupit Slavoj Poruba D! Proti VOKD nastoupili v sestavě Klíma (stažený z extraligy!), Dobrovolski atd-no masakr-co tím sledují? My je stejně nenecháme postoupit-(smajlík).

Nuže-do závěru chybí ještě 5.kol a je ještě pořád o co hrát. A jak je zřejmé z dosavadního průběhu-o překvapivé výsledky není nouze. Uvidíme, jak to všechno dopadne.

Jak nakonec bude spokojen kapitán Labortechu Aleš Krajina?


Na závěr ještě z péra Luboše Zimnioka jeho zamyšlení nad novoročním turnajem v Bílovci (psáno pro karvinský šachový web) , kterým začal program Ostravského koníka-turnaje, kterým vyvrcholí jaro v Ostravě. (přijeďte si zahrát-fakt je to super turnaj!) a Pf 2016…..

Jirka Hurta


Hned po Novém Roce, tedy 2.1.2016 se uskutečnil první z turnajů Rapid Tour, což je geniální akce na podporu turnaje Ostravský Koník….

Jako tradičně se hrálo 2.1. v Bílovci. Na startu turnaje se sešlo celkem 132 hráčů a ani tady nechyběli naši. Tentokrát v „oslabené“ sestavě bez Pepy Lyse (hraje-a mizerně…- mezinárodní turnaj v Krakowě) a bez Šárky Kutálkové, která to má z domova „co by kamenem dohodil“, ale nehrála.

Zpět k turnaji… Naši hráči v sestavě: FM Sobek, Zimniok L., Káňa P. a Mrázek R. hráli podobně jako ke konci roku 2015… Tedy „pod psa“…. Už v závěru roku se Sobkovi, Zimniokovi a Káňovi podařilo hodně devalvovat rapidový rating (některým až o 100 bodů ), takže jejich ratingové přírustky z tohoto turnaje lze brát spíše jako „odražení se ode dna“, protože hlouběji už snad ani klesnout nemohli (Zimniok, Káňa). Zatímco Zimniok a Káňa už prostě „MUSELI“ jít nahoru, Sobek a Mrázek šli po turnaji s ratingem dolů Nakonec nejvíce z našich uhrál Zimniok (5,5 b., 36.místo), Sobek a Káňa 5b. a 45., resp. 49. místo a Roman Mrázek s 5 body skončil na 55.místě. V turnaji po zásluze zvítězil GM Robert Cvek.

A jedna perlička z turnaje Turnaj soudcoval zkušený mezinárodní rozhodčí Láďa Palovský (který začínal v našem klubu ) a soudcoval velmi dobře. Jaký to rozdíl mezi Palovským a ostatními rozhodčími!!! Byl jsem svědkem sporu, v němž hrál jednu z hlavních rolí rozhodčí I.třídy pan Gemsa, hrající bílými figurami. Ve věžové koncovce s mnoha pěšci mu zůstalo na hodinách jen 11 vteřin, když reklamoval soupeřův „nemožný tah“ a svou výhru. Jeho soupeř táhl věži z c1 na pole d1 tak nešťastně, že položil vež téměř celým objemem mimo šachovnici. Když s touto věží pak chtěl táhnout argumentoval jeho protivník tím, že věž je mimo hru, tedy, že není na šachovnici. Láďa Palovský tak musel řešit spor: tvrzení proti tvrzení, kdy jeden hráč tvrdí, že věž na šachovnici není a druhý, že tam „je“, i když fyzicky už ne Ve chvíli, kdy chtěl Láďa znát poslední známé postavení, na němž by se soupeři shodli, nedočkal se kloudné odpovědi …. Rozhodl tedy, že poslední známé postavení je „základní postavení“ a v té chvíli se pan Gemsa „prořekl“ a konstatoval, že nárokuje výhru, protože jeho soupeř táhl s věží z c1 mimo šachovnici a že je to nemožný tah (!). I soupeř souhlasil, že věž stála na c1, ale o nemožném tahu nechtěl samozřejmě vůbec slyšet. A rozhodčí měl poslední známé postavení. Zbývalo pak jen logicky vysvětlit rozhodčímu I.třídy p.Gemsovi, že šachy se hrají především na šachovnici a nikoli pod stolem a že posunutí věže mimo šachovnici stejně jako pád figurky ze stolu nelze považovat za nemožný tah. Prostě Láďa mi opět dokázal, že je „PAN rozhodčí“…

Tabulka

Pro pořádek připomenu, že další turnaj ze série Rapid Tour se koná 27.2.2016 v Ostravě.
Luboš Zimniok


1x 4196x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
20.01.2016 13:14 | tucnak

Pro pořádek uvedu, že další turnaj ze série Rapid Tour se koná už 20.2.2016 ve Frýdku-Místku, kam opět pojede z Ostravy šachový bus. Více na www.ostravskykonik.cz/rapidtour