Prague Chess Festival

Nové šachové knihy z Dolmenu

29.01.2019 09:31 | knihy

Nakladatelství Galerie Dolmen už vydalo několik desítek šachových knih. V nedávné době vyšlo několik dalších - Capablancova Učebnice šachu, Laskerova turnajová kniha Petrohrad 1909 a Aljechinovy knihy o turnajích New York 1924, New York 1927 a Nottingham

Nabídka knih z Dolmenu se dále rozrůstá a kromě překladů šachové klasiky v ní najdete i naučné knihy IM Richarda Biolka či knihy o mistrech světa od IM Davida Kaňovského. Na stránkách dolmen.cz najdete knihy z Dolmenu za přívětivé ceny s možností množstevních slev.


 
José Raúl Capablanca: Učebnice šachu. Vynikající učebnice šachu od třetího mistra světa Josého Raúla Capablancy (1888-1942). Se svým obvyklým nadhledem a jednoduchostí autor vysvětluje základy šachů od pravidel, přes důležité zákonitosti až po užitečné praktické rady. Obsahuje řadu diagramů a praktických ukázek, které za desítky let od napsání knihy neztratily nic ze své poutavosti a užitkové hodnoty.    

Díky turnajovým knihám si čtenář může udělat ucelený obrázek o stylu a úrovni vrcholového šachu z daného období. Nejsou v nich jen vybrané, obzvláště povedené partie, ale kompletní partiový materiál z daného turnaje - se všemi chybami, nedokonalostmi, ale i krásami tehdejší úrovně hry. To vše očima nejlepších hráčů a komentátorů z daného období. Knihy o turnajích v New Yorku, Nottinghamu a Petrohradu nejsou jen historickým zmapováním daného období, ale především zdrojem šachové radosti i poučení.Alexandr Aljechin: New York 1924. Turnajová kniha Alexandra Aljechina o prvním z dvojice slavných turnajů v New Yorku. Turnaje se zúčastnilo 11 šachistů - zvítězil Emanuel Lasker před Capablancou a Aljechinem. Následovali Marshall, Réti, Maróczy, Bogoljubov, Tartakower, Yates, Edward Lasker a Janowski. V knize najdete všech 110 turnajových partií s Aljechinovými komentáři.

Alexandr Aljechin: New York 1927. Turnajová kniha o druhém newyorském turnaji. V turnaji se utkalo 6 hráčů čtyřikrát každý s každým. Zvítězil tehdejší mistr světa José Raúl Capablanca před Aljechinem, následovali Nimcovič, Vidmar, Spielmann a Marshall. V knize najdete všech 60 partií tohoto turnaje s Aljechinovými komentáři, dozvíte se i o souvislostech mezi tímto turnajem a následným zápasem Aljechin - Capablanca o titul mistra světa.

Alexandr Aljechin: Nottingham 1936. Další Aljechinova turnajová kniha, ve které najdete všech 105 partií s autorovými komentáři. V turnaji se 15 hráčů utkalo každý s každým, ve velmi vyrovnaném turnaji zvítězili Botvinnik a Capablanca, následovali Reshewsky, Fine, Euwe, Aljechin, Lasker, Flohr, Vidmar, Bogoljubov, Tartakower a další.
 
Emanuel Lasker: Petrohrad 1909. Laskerova turnajová kniha o jednom z nejsilnějších turnajů začátku 20. století. Turnaje v Petrohradě se zúčastnilo 20 hráčů, utkali se každý s každým. S velkým náskokem v turnaji zvítězili Lasker a Rubinstein, následovali Duras, Spielmann, Bernstein, Teichmann, Perlis, Cohn, Schlechter, Salwe a další. Kniha obsahuje všech 175 partií turnaje, všechny s Laskerovými komentáři.

Zajímavá je také možnost zvýhodněných sad knih, ve kterých je nákup knih za výhodnou cenu a s poštovným zdarma.


dolmen.cz

4x 3308x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
29.01.2019 21:47 | silenmart

Děkuji, jsem rád, že se Vám naše šachové cvičebnice líbí. Případně budu rád za jakékoli postřehy k nim, náměty ke zlepšení a podobně.

29.01.2019 17:29 | Zelené jablko

Pan Beil? Musím Vám vyseknout velkou poklonu. Vaše pracovní sešity pro děti jsou geniální, můžu jen doporučit.

29.01.2019 10:32 | silenmart

Ano, velká část knih z Dolmenu jde koupit i v elektronické podobě (formáty PGN, PDF) přímo na stránkách pana překladatele Antonína Čížka http://sachknihy-cizek.tode.cz/. Najdete tam i některé překlady, které knižně zatím nevyšly. Martin Beil

29.01.2019 09:57 | Magiland

omlouvám se, možná si pletu pojmy s dojmy ... ale nezmiňoval někdo někde (snad při komentování on-line partií), že jsou k mání i v el. podobě ??

Připravuje se