Nor Urkedal vítězem turnaje v Hradci

14.10.2015 06:11 | Open Hradec Králové 2015

Nezvykle v neděli 11. 10. 2015 skončil v Hradci Králové v hotelu Černigov již šestý ročník mezinárodního šachového festivalu.

V hlavním turnaji STEN.cz open zvítězila nasazená jednička, mezinárodní mistr Frode Urkedal z Norska se 7,5 body, před jičínským Tomášem Krausem pouze o pomocné hodnocení. Klíčovým v jejich souboji se ukázalo šesté kolo, kdy ve vzájemné partii získal Nor nejprve přivyhranou pozici s kvalitou víc, kterou však nevyužil a díky podcenění soupeřova střelce se nakonec musel zachraňovat v dámské koncovce s pěšcem méně. Dělba bodů tak byla zřejmě spravedlivá. Oba hráči výkonnostně převyšovali zbytek startovního pole a o tom, kdo vyhraje, rozhodovalo, jak se dařilo jejich soupeřům (Urkedal kromě vzájemné partie remizoval ještě v 7. a 8. kole, Kraus v 8. a 9.).

Na bronzový stupínek nakonec vystoupil Jakub Půlpán z Polabin se 7 body, který tak navázal na loňský úspěch svého oddílového kolegy Aleše Jedličky, který před rokem turnaj v Hradci Králové dokonce vyhrál. Čtvrté místo, taktéž se 7 body, obsadil nestárnoucí Evgeny Golcman z Ruska, který podlehl pouze v pátém kole Krausovi a stal se tak též nejlepším seniorem turnaje. Nejlepším juniorem do 16 let byl celkově pátý Daniel Kožúšek s 6,5 body (ŠK AD Jičín), nejlepší ženou se pak stala s 5 body Sofie Přibylová (ŠK Porg Praha). Nejlepším hradeckým šachistou (byť momentálně bez klubové příslušnosti) byl na celkovém 15. místě Josef Jiruše, shodou okolností majitel hlavního sponzora – firmy STEN.cz.