Alien Chess

Nezahřívací kolo

11.03.2018 13:53 | Turnaj kandidátů 2018

Kandidáti vykročili do turnaje zostra, první kolo přineslo jedinou remízu. Je s ruským ministrem obrany amen? A jaké porodní bolesti doprovázejí berlínský šachový svátek?

Kdo očekával pomaloučký rozjezd, výměnné slovanské, francouzskou s exd5 a remízky, byl včera hluboce zklamán. S úderem třetí hodiny odpolední pretendenti na nejvyšší titul rozjeli pořádnou show. Ať už záměrně či náhodou, do prvního kola byli proti sobě nalosováni krajané a rozhodně si nedarovali nic zadarmo.
Jediná remíza, ať ji máme rychle z krku, se urodila v nebratrovražedném souboji Arména Aroniana s Číňanem Dingem. Arménský velmistr nastoupil na svého soupeře zostra, dosáhl i objektivní výhody, jenže za šachovnicí se mu nezdála být situace tak jasná, a s ohledem na blížící se časovou tíseň vyměknul a raději se spokojil s opakováním tahů. Posuďte sami.

-
. kolo -
Jako první zavěsil Fabiano Caruana. Svého amerického kolegu Wesleyho So ve střední hře doslova přejel a po zásluze zvítězil. Po strašlivém výkonu ve Wijk aan Zee to musel pro Caruanu být doslova balzám na duši. Druhý koš hodil Vladimir Kramnik, když se figury Alexandra Grischuka zapletly do umně upletených pozičních pavučinek veterána turnaje.

-
. kolo -
Caruana vkročil do turnaje pevným krokem, zdroj: Facebook World Chess
Nejpikantnější byla partie Sergeje Karjakina se Shakhriyarem Mamedyarovem. Dvojice k sobě má patrně ze všech účastníků turnaje nejblíže - dlouho spolu šachově spolupracovali - přesto se do sebe pustili s vervou. Karjakin nezvládnul bílými figurami originální pozici, již stvořil, a musel bránit nepříjemnou koncovku. Když už se zdálo, že našel obrannou pevnost, chvilková nepozornost jej dostala do nevýhody tahu, a pak se začaly dít věci.

-
. kolo -
Bohužel se zdá, že nechvalně známí organizátoři (AGON) přípravu turnaje nezvládli. Z oficiálních stránek turnaje (z nichž už ze záhlaví křičí poznámka, že jde o betaverzi) nelze vyčíst ani kdy partie začínají a po odstranění partie "Tiviakov - Tiviakov" (sic!) zejí i los a výsledky prázdnotou. Hráči si stěžují na hluk v sále a špatné podmínky (Grischuk: "Na toaletě dokonce není ani voda!") a zdá se, že jediné, co jakž-takž funguje, je online komentář Judit Polgár na webu. Potíž je v tom, že na ten podle Mamedyarova dohlédnou i sami hráči: "Vzhlédnul jsem k nedaleko visícímu monitoru a uviděl, jak Judit Polgár demonstruje, jak může bílý udělat remízu!".
 Rozjíždí se Kramnik k dalšímu útoku na světový titul? zdroj: Facebook World Chess
Kola startují vždy od 15:00, dnes nás bude čekat další ruské derby Kramnik - Karjakin či nálet nažhaveného Mamedyarova bílými figurami na Aroniana!
17x 5638x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat
12.03.2018 18:15 | ELOminator

No tak tenhle výsledek snad zavře hubu i Marhulovi ohledně oprávněnosti Kramnikovy divoké karty.

12.03.2018 15:42 | HonzaSvatoš

Caruana s Mamedem by mohla být slušná řežba. So by mohl udělat první půlčičku. V partii Aronian - Kramnik se mi líbí víc černá pozice. Tak uvidíme, jak jsem se trefil.

12.03.2018 13:08 | wlk

Fotky z dnu: https://www.chess.com/news/view/fide-candidates-tournament-r1-caruana-mamedyarov-kramnik-win najlepsia je ta na priestor pre divakov. Vyzera to ako verejna obhliadka rekonstrukcie budovy.

12.03.2018 12:00 | Porcal

Trilobit:

Celou partii stojíš na místě? A dnes zase 20 euraček?

12.03.2018 11:31 | ELOminator

@ Trilobit: Super repka! sad

12.03.2018 10:47 | Trilobit

Zdravím přímo z Belína. Mohu říci, že na německé poměry je Turnaj zorganizován poněkud divně. Moje postřehy: cena lístku do zóny WHITE na místě 20e, přes web (s rezervací) 22e. Zaujímám místo u zábradlí u partie Gríša-So. Asi 15 minut před začátkem se jako první v hrací místnosti ukazuje Kramnik. Pak přichází Griščuk, který si sebou nese středně velkou bílou igelitku bez potisku. Wesley So si z levé kapsy kalhot vyndavá svojí propisku. Po (prohrané) partii je upozorněn rozhodčím, že by jí neměl používat. Ještě vyndavá dva cucací bonbónky. Koná se přehlídka drahých sak, hodinek bohužel ne. A to jste ještě neviděli boty Aroniana (černo-bílý design, kdo ví, kdo a kde to šije). Na každém kroku jsou nápisy SILENCE a NO MOBILE. Je jen otázkou času, kdy si někdo z diváků neztlumí telefon. Zatím se to nestalo. Hráči jsou bohužel jistému hluku a šumu vystaveni. Na vlastní uši slyším od Sergeje, NIČJA?! A je po hracím dnu. Ve 4. patře se pro všechny komentují partie (nikoliv Juditou, ta komentuje jinde). Ve 4. patře, dva automaty, jeden na kafe, druhý na pamlsky. Ofic. shop pořádající agentury s nic moc předměty. Místo pro tiskovou konferenci. Pokud je hráč vstřícný, vyhoví selfí a dá podpis. Mám fotku s Caruanou :-) Karjakin už má dost focení a po 6 hod u partie je unaven, tak mi těsně uniká. Další postřehy napíšu, konkrétně kde vidím chyby a chybičky v organizaci. Za pár hodin hurá na 3. kolo.

12.03.2018 10:42 | exot

Šťastný parní válec. :-)

12.03.2018 10:39 | giocozo

wlk - Se štěstím ? VLM šel po výhře s černými od prvních tahů. David byl pod tlakem a obranu nezvládl.

12.03.2018 09:19 | wlk

Organizátorom a rozhodcom možno vytýkať mnohé nedostatky, ale jeden zásadný k môjmu počudovaniu zvládli. Vylosovanie turnaja je správne. V 1.-3. kole Rusi spolu, Američania spolu a Karjakin s Mamedjarovom spolu. Gríša, pravda, už prispel, ale tentoraz verím, že to bolo bez postranných úmyslov. Zatiaľ je na čo sa pozerať. DK pre Voloďu je zrejme za zásluhy a popularizáciu Berlínskej obrany (keď už sa hrá v Berlíne). Ak by som ju udeľoval ja, tak by ju dostal ten, čo Davida cez víkend porazil (s šťastím, ale pekne) v Bundeslige -https://www.chessbomb.com/arena/2017-bundesliga/11-Navara_David-Vachier_Lagrave_Maxime

12.03.2018 09:03 | ELOminator

Jen tak mimochodem informace pro autora - ano, byl to záměr, do prvních kol jsou proti sobě nalosováni hráči ze stejné země, zřejmě aby měli tunajší paranoidní fanoušci klid wink

11.03.2018 21:14 | ELOminator

Jinak ze sportovního hlediska musím dát turnaji zatím yesyesyes, bude to ještě maso!

11.03.2018 20:50 | N. Očník

rejpal: no, těch, kteří si myslí, že Širov měl právoplatně hrát s Kasparovat, není málo. to vysvětlení, které dáváte, není tak úplně kompletní pravda.

 

Autorovi:"a´t už záměrně nebo náhodou ..."

Záměrně, je to tak, že 1. a 8. kolo proti sobě hrají záměrně krajané

11.03.2018 19:30 | ELOminator

No tak po dnešní tiskovce je snad už každému jasné, proč chci do zápasu proti Carlsenovi právě Gríšu wink

11.03.2018 18:58 | reptal

Marhulo běžte si léčit komplexy jinde, Širov měl šanci hrát za menší peníze a odmítnul, sám si jiného sponzora nikdy nenašel. Kvalifikační systém nefungoval a opravdu nechápu, podle jaké logiky měl Širovův jediný povedený zápas navždy bránit hrát o titul Kramnikovi i komukoliv jinému.

11.03.2018 18:53 | Marhula

nevím k jakému titulu - by se měl gm kramnik rozjíždět / stopro ho minimálně 1-3 hráči v konečném hodnocení předčí/rozjížděl se i dříve - první titul získal protiprávně gm kasparov měl hrát s gm širovem - se kterým génius gm kramnik prohrál/ a ted je taky diskutabilní - jak může hrát turnaj kandidátů - hráč který se tam nekvalifikoval a hraje tam jen na divokou kartu - různých kámošů z fide/proč tu šanci nedostal třeba gm navara?-jedním slovem je to do nebe volající nespravedlnost!-pokud existuje šachová bohyně caisa tak stoprocentně nevyhraje gm kramnik-děkuji

11.03.2018 17:41 | ELOminator

Tak jestli je teda z hracího sálu vidět komentář, tak to je faux-pas nejhrubšího zrna. Hanba Agonu! nonono

11.03.2018 16:07 | Vojta.T

Díky za pěkný článek Tadeáši :-) Spíše bych napsal "Organizátorům se to "opět" nepovedlo" Už sem dlouho neviděl aby se povedlo :-) . Mamedyarov vyhraje turnaj, to je jasnédevil

Připravuje se