Alien Chess

Nebyl to dobrý den

04.11.2017 09:37 | Mistrovství Evropy družstev 2017

Po volném dnu týmy začínají myslet na finiš. Obě naše družstva se naladila na útok, zápasy se však nevyvíjely ideálně a opatrnější soupeři měli úspěch. Ženy ještě dokázaly se Švýcarkami udržet nerozhodný výsledek, muži bohužel nakonec s Nizozemci prohráli

Nizozemci pro nás nikdy nebyli příjemný soupeř, mají kvalitní týmy a jsou nebezpeční, i když se náhodou nepotkávají s ideální formou. A řekl bych, že také mají náš tým dobře přečtený. Naši muži šli po volném dnu do zápasu asi bojovně naladěni, soupeř ale rozhodně neměl v úmyslu riskovat a sázel na trpělivost. Giri se s Navarou bílými vlastně o nic nepokusil, po odtahání dlouhé teorie se vlastně jen dovyměnil zbytek figur, žádné zpestření koncovky bílý také nedopustil - remíza OK, víc nikdo čekat nemohl. 

Na Lázničku se asi sázelo více, jeho soupeř už není nějak výrazný zabiják. Ale úkol udržet  černé figury zvládl spolehlivě. Láznička se sice pokoušel jeho pevnou pozici obléhat, ale nic zvláštního nedosáhl. Rozhodl se šetřit silami a akceptoval opakování tahů - možná trochu brzo, ale moc šancí na výhodu rozhodně neměl.


Hráček bez zvláštních problémů své černé figury provedl zahájením do rovné pozice, ani jeho soupeř myslím neměl velkou chuť riskovat. Jeden problém ovšem černému přece jen zůstal, krátce před časovou kontrolou mohl bílý získat pěšce. Na šachovnici sice již byli různobarevní střelci a Hráček měl slušné šance na uspokojivou protihru, ale prověřit by se to v týmech asi mělo. Holanďan ale bez velkého váhání zamířil přímo do další remízy - ani  zde jsme na víc pomýšlet nemohli. 

Rozhodující fáze zápasu se přenesla na poslední šachovnici. Ani zde Štoček bílými figurami žádnou výhodu nezískal (jedna malinkatá šance asi byla), a také zde po kontrole partie vypadala jako mrtvá remíza. Manévrovalo se ale dál, Štoček nad svými tahy hloubal trochu déle než soupeř, a to ponouklo mladého Holanďana vyhýbat se opakování tahů a prověřit, jak dopadne blicka po vyostření pozice. A bohužel se dočkal, v časové tísni se Štoček zmýlil v odhadu varianty a po hrubé chybě již nemohl koncovku zachránit.


-
. kolo -
Naše ženy nastupovaly proti Švýcarkám i bez své první šachovnice jako papírové favoritky, ale zápas se nevyvíjel nijak příznivě.  Havlíková i Rodshtein dostaly ze zahájení poměrně pasivní pozice, a i když soupeřky nepostupovaly nijak důrazně, více než remízy ze svých partií nevytěžily. To by ještě nebylo tak zlé, ale zahájení se našim moc nepovedla ani bílými figurami. Olšarová ještě stihla svou zkušenou soupeřku rychle přehrát a získat iniciativu, jenže ani ona nepostupovala dále s potřebným důrazem a po dvou nepřesnostech se partie znovu začala zvolna otáčet. Nakonec musela Olšarová přesně odrážet nepříjemně dotírající soupeřku v koncovce, remíza je asi spravedlivá, i když je to trochu škoda. Ale nestěžujme si, zahájení se nepovedlo ani Novosadové, soupeřka zřejmě trefila variantu, ve která si naše reprezentantka nebyla jistá, a velmi rychle se ocitla pod silným útokem. Soupeřka sice svou velkou šanci nedokázala využít a spokojila se s vynucením remízy, ale mohlo to dopadnout mnohem hůře.

-
. kolo -


Volný den nám valně nepomohl, 6. kolo se našim družstvům  moc nepovedlo. Chléb se ale bude lámat až v posledních třech kolech. Ženy zatím drží pozici ve druhé desítce, ale odstup od té první desítky je již 2 body, a ambiciozních konkurentech je na dosah ještě hodně.

Muži se po smolné prohře propadli až na 24. místo, sice s vynikajícím vedlejším hodnocením, ale bude potřeba hodně bodů, aby se vrátili na pozice, které si výkonnostně zaslouží. Popřeji jim trochu štěstíčka, to bude asi dost potřeba, smečka hladových vlků vpředu je velmi početná a silná.

Partie k přehrání (s drobnými komentáři našich zápasů)-
. kolo -
28x 7343x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (28) Aktualizovat
05.11.2017 03:41 | giocozo

Súdruh plzenak a k čomu je volaký WIM dobrý ?

05.11.2017 02:06 | plzenak

Jak je to s Kristýnou Novosadovou? Zítra bude mít za soupeřku minimálně WIM (Gevorgyan), případně WGM (Kursova). V každém případě půjde o třetí soupeřku s WIM či vyšším titulem. Vzhledem k momentálnímu perfu by i porážka měla Kristýně s rezervou stačit k zaknihování normy WIM (už po 8. kole - jde o kontinentální mistrovství, takže by mělo stačit 7 partií). Kdyby hrála s WGM Kursovou, může teoreticky zapsat i WGM (třetí WGM soupeřka), tam by na potřebné perfo stačila asi i remíza, ale nevím jesli by Kristýna splnilla všechny další podmínky (potřebný ELO průměr soupeřek?). Může škrtat úvodní partii proti Fince (ELO 1672)?

04.11.2017 23:32 | ...

Nechtěl bych být stejný pesimista jako Vy. Vyjma zmíněných, kde minimáně jeden už nyní je schopen jiného reprezentanta nahradit (byť píšete, že  ani v dohledné době nikdo takový asi nebude) vidím i další hráče, kteří půjdou nahoru. T. Kriebel 2507 (22let) J.Vykouk 2430 (17).

 

04.11.2017 23:09 | verbir

Chtěl bych mít Váš optimizmus. Nicméně sázet v dnešní době na nulovou úmrtnost talentů je přinejmenším velmi riskantní. Jmenujte další hráče, kteří jemohou nahradit. 

04.11.2017 22:49 | ELOminator

Tk určitě, za 2-3 roky to už v optimálním případě bude sestava Navara-Nguyen-Plát-Krejčí (všichni přes 2600)

04.11.2017 22:29 | ...

2verbir - proč by je neměl v dohledné době nikdo nahradit? Za a) je nikdo nevyhání a věřím, že nás budou reprezentovat ještě spoustu let, za b) J.Krejčí už má téměř stejné ELO jako J.Štoček a Nquyen má už v 16(17) letech skoro 2500 a podobný progres jako David.

04.11.2017 21:45 | Pavel Ch

To mají být czech flagženy/děvčata motivována k tréninku, když si jich nikdo v diskusi nevšímá, přes úspěchwink. Musím opět já. Ještě jednou blahopřeji, skvělý výkon dneshats off. A zítra výzva. Ale pozor, sice o bod mají Arménky více, nicméně o dost slabší soupeřky ony měly, tak hratelný soupeř. Jsem zvědav na naši sestavu, 4. a 5. vyhrála. A samozřejmě zvědav na partie vedoucí k czech flag výhře.

--

Muži mají Taljány. Potřeba vyhrát, aby se v posledním kole porvali o skvělé umístění. Také jsem zvědav na czech flagsestavu, zda vynechá Viktor či Vojta. A u soupeřů, zda ponechají vítěznou sestavu bez třetího (když 4. a 5. vyhrál). Protože však vyhrál 3. hráč jedinou partii černými (ostatní partie b/č prohrál) , tak spíše 4. hráč italské soupisky bude mít time-out.  

04.11.2017 20:50 | verbir

To, že občas někdo nemá formu, je logické. Lázňa, Zbyněk i Jirka odehráli (a snad ještě odehrají) za ČR velké množství turnajů. Problémem však je, že je nemá (a v dohledné době asi ani nebude mít) kdo nahradit. Třeba Lázňa má zatím perfo 2585. Abychom za pár let za takovéto perfo netleskali komukoli z našeho týmu. 

04.11.2017 20:03 | Pražský kavárník

Zatím naši nominantni zvítězili v sedmi partiích, pokud to správně počítám. Z toho 6 výher má na svědomí dvojice Navara+Plát. Ostatním playerům chybí tah na branku. Schopnost odremizovat kohokoliv je tak nějak pro kočku, když nikdo nevyhraje.

04.11.2017 19:25 | HonzaSvatoš

No tak sláva, díky výborné partii Vojty Pláta nakonec 2,5-1,5, což víceméně odpovídá předpokladům na ELO (naši měli průměrně 108 bodů víc, což je střední zisk nějakých 64 procent, což téměř přesně výsledku 2,5-1,5 odpovídá).

I když komenty PK tu jsou kritizovány, jednu věc vystihl a zdůrazňuje přesně, a to v tuto chvíli už viditelně slabou formu trojice Viktor Láznička, Zbyněk Hráček, Jirka Štoček. První dva bez výhry, Štoček 1 výhra proti relativně slabšímu Dánovi a pak 2 prohry. Na ELO perfo všichni tři pod očekáváním, i když ne tragicky. Ale v součtu už je to pocítit. Pak to znamená velký tlak na Davida Navaru a Vojtu Pláta, protože co neuhrají do plusu oni, družstvo,nemá. A to asi není dobře. Dnes podle motoru si střihl hrubku i David Navara, náš dosud jediný hráč bez hrubky (předtím VL proti Nepovi fxe6, ZH proti Perunovičovi odevzdání dámy, JŠ proti van Foreestovi kolaps v objektivně rovné koncovce, VP proti Mamedovovi g5), ale ještě se mu podařilo partii zachránit - zajímavý útok na krále bez dam s pouhými třemi figurami.

A to také není dobře, když špičkoví hráči dělají hrubky, i když samozřejmě tlak v časové tísni je velký. V zápase na 8 šachovnicích se to ještě dá při výkonnostní převaze otočit, na 4 je každá hrubka a s ní ztráta 0,5-1 bodu velmi cítit.

04.11.2017 19:16 | Marek Vokáč

PK - Mohl bych se vám to někde při kávě pokusit vysvětlit, ale bylo by to dlouhé, a možná by se vám to nelíbilo. Ale mám pro vás návrh - vygooglujte si heslo "Jorden Van Foreest", třeba to z Vikipedie, a možná vás samotného něco napadne.

04.11.2017 19:09 | spanel

 @ naska: Tak Vojtu Pláta v zásadě nikdo za jeho šachovou hru nekritizoval (fakt nebylo za co). A to, že občas někdo nepopíše vývoj partie úplně přesně, to se prostě stane. Každý komentář je tak trochu subjektivní.... A některé provokace zdejších anonymů se ani nedají brát moc vážně. To jen Vojta bohužel zbytečně hystericky reagoval! Forma i obsah jeho "obrany" samozřejmě není dobrou vizitkou reprezentanta, ale na druhé straně ve 23 letech je člověk stále ve vývoji a je to jen na lidech v jeho okolí, jestlli ho dokážou patřičně usměnit! Co se týká jeho šachových kvalit, zde se Vojta ukazuje jako jediný, který díky úžasně rychlému propočtu zvládá i psychicky obtížné situace (viz. dnešní partie), kdy naprosto bez rizka svého soupeře po všech stánkách totálně rozložil a již podruhé suverénně rozhodl o zápasovém vítězství!

04.11.2017 19:00 | claymes

04.11.2017 18:44 | naska Nevšiml jsem si, že by zde někdo v diskusi kritizoval šachové umění Vojty Pláta. Většina kritiky, tedy pokud si dobře pamatuji, směřovala k jeho komunikačním "dovednostem" :) Gratulace týmu a hlavně Vojtovi, že to dnes dotáhl do zdárného konce!

04.11.2017 18:45 | N. Očník

Pražský kavárník: a čím si to vysvětlujete u zemí, které jsou na tom ještě hůř než my? Základem bohužel/bohudík není jen dobrá práce s mládeží, ale 1. široká základna, kde se vůbec nějaký talent musí najít, 2. nedostatek jiných možností pro nadané. Protože, zcela upřímně, proč by se měl velmi inteligentní, pracovitý a odolný člověk věnovat vrcholově zrovna šachům? Nejsou v tom žádné moc zajímavé peníze. Takže by ten člověk musel šachy velmi milovat, nebo být blázen.

Ani jedno z toho nedokáže šachová federace moc ovlivnit.

04.11.2017 18:44 | naska

...Vojto,super!Velká gratulace! Kde jsou kritici GM Vojty Pláta? Najednou mlčí:-)

04.11.2017 18:32 | Jiří Kadlec

Jo, taky držím palce, celou dobu!smiley Ale jsem hodně zklamaný z alibistické hry Viktora. Poslední šachovnice je tak pravidelně pod tlakem, který leckdy neunese, zatímco on už odpočívá. Snad by bylo poctivější se na to vykašlat a živit se tím, co ho baví, šachy to totiž zjevně nejsou...  

04.11.2017 18:07 | capjar

Doufejme, že to Vojta dá. Držím palce. smiley 

04.11.2017 18:05 | Pražský kavárník

Ano, ženy vyhrají. U mužů je to stále stejná písnička. Ani pan Hráček, ani pan Láznička nezaznamenali vítězství. Po třech nerozhodných výsledcích na šachovnicích 1-3 teď bude pan Plát zkoušet prorazit soupeřovu pevnost a prorvat do dámy pěšce z b3. A to ještě pan Navara měl štěstí, protože jeho útok proti soupeřově králi asi nebyl úplně korektní.

04.11.2017 17:48 | Pavel Ch

Fajn, Kristýna vyrovnala horší pozici, Tereza nepřehlédne po 40.tahu poslední záchvěv soupeřky a děvčata budou slavit 3:1 s mírným favoritem.

04.11.2017 17:16 | Pavel Ch

U mužů věřím, že Vojta i někteří další bod zapíší.

Mrkněme však na ženy, mají o trošku papírově silnější Řekyně a blízko k výhře, když Tereza dotáhne DxVLF.

04.11.2017 16:07 | Pražský kavárník

Pan Plát zatím soupeře přehrál na obou stranách šachovnice a má výraznou převahu. U ostatních jsou zhruba rovné pozice těsně po zahájení. "Dobře však víme, že Štoček je vytrvalý bojovník, který hraje, dokud to jde, a nebojí se časových tísní. Jeho soupeř je ovšem o celých 22 let mladší, a to se přinejmenším v blicce počítá." Napsal pan Vokáč. Na vysoký věk nominantů jsme tady ovšem upozorňovali opakovaně. Pan Láznička měl v 18 letech rating těsně přes 2600. Žádný takový talent se však od té doby neobjevil. Pan Vokáč, jakožto dlouhodobý pracovník s mládeží, by to mohl vysvětlit.

04.11.2017 15:07 | michalvon

Můj typ proti Islandu 3:1

Navara 1, Laznicka 1/2, Hracek 1/2 a Plat 1

04.11.2017 14:53 | MaX

hrubá chyba se značí "??"

04.11.2017 12:10 | ELOminator

No mi to spíš než bojovný přístup celého družstva připadá, že 3 to hráli na remis 2:2 a ten čtvrtý si to na poslední chvíli rozmyskel. Jestli nebylo prostě lepší to hrát bílýma/černýma na výhru, aneb po bitvě je každý generálem wink

04.11.2017 11:59 | plzenak

spanel: Že se to ale v rozhodujících momentech zápasů stává vždy jen naší repre...

Na to bych se zeptal týmového kapitána. To je jeho zodpovědnost, připravit tým tak, aby se podobné věci pokud možno nestávaly. Výsledky českého mužského týmu na reprezentačních akcích (ME, OH) za posledních zhruba 15 let jsou vyloženě tristní. Neříkám, že musíme pokaždé udělat díru do světa, ale chtít jednou za pár let umístění dejme tomu kolem 5. místa není snad tak moc (hráče nemáme zas až tak špatné)? Lepší hráče dohromady nedáme, tak je zřejmě třeba zapracovat na týmu okolo. A jako první na ráně se logicky nabízí kapitán týmu. Je čas na změnu?

04.11.2017 11:56 | ELOminator

Tož to že nemáme psychicky zvocelené lidi (v šachové repre) je známo už leta, ni?

04.11.2017 10:39 | spanel

Jako přece ta Štočkova pozice se nemohla odhadovat, to se přece i na 3 minutách dá a musí spočítat! Fakt nechápu! Sice jsem jen slabý šachista, ale toto bych bez přesného propočtu varianty fakt nemohl zahrát! To byly všechno jediné tahy a počítat do pěti nebo šesti snad GM a reprezentant ČR za 3 minuty umí! Asi jsem moc náročný, ale toto fakt nechápu, spíš bych pochopil nějaký zkrat v mozku, který způsobil chybu v propočtu, nebo zkrat z únavy. Ale jestli GM takové varianty jen odhadují a jako by si hodili korunou, jestli ano nebo ne, tak to jim nedoporučuji hrát se soupeři kolem ELO 2200, protože by ta svá těžce získaná ELA rychle ztratilli... frown A nebo to určitě vůbec nemůže být pravda, že se Štoček v časové tísni zmýlil v odhadu varianty. Prostě psychický zkrat, nebo zkrat z únavy. Že se to ale v rozhodujících momentech zápasů stává vždy jen naší repre... frown

04.11.2017 10:33 | pawel

Nádherný obrázek, momentkayes, David Navara středem pozornosti zvídavě usmívajích se Holanďanů.

Když si na něm vpravo dole šipkou pustíte zvuk, tak jestli jsem rozuměl v AJ dobře, David kolektivu soupeřů odpovídá:

''To je od vás velmi překvapivé a milé, že čtete naše weby. Ale já se moc omlouvám, k diskusi se opravdu nechci vyjadřovat, promiňte mi. I mne se dříve stalo, že o mně někdo něco napsal a já jsem reagoval, jak bych reagovat asi neměl a mohlo to ovlivnit i můj následující výkon. Ikdyž na to se nevymlouvám''.  

Připravuje se