Navara postoupil na Světový pohár, skvělý výkon Van Nguyena

29.03.2018 09:47

Až do posledního kola bojoval David Navara na šachovém mistrovství Evropy v gruzínském Batumi o zlato. V rozhodující partii nejlepší český hráč bohužel podlehl Chorvatu Šarićovi. Porážka Navaru odsunula na celkové 14. místo.

Náplastí mu byl postup na Světový pohár 2019, kam se z ME dostalo 23 hráčů.

Navara během turnaje oslavil své 33. narozeniny a v 10. kole si k nim dal pěkný dárek, když se výhrou nad Polákem Piorunem dostal do vedoucí skupiny. V posledním dějství ale v sicilské obraně nestačil na papírově slabšího Chorvata Šariće a ten díky tomu získal překvapivý mistrovský titul.

Skvělým výkonem se na ME prezentoval náš největší šachový talent, šestnáctiletý Thai Dai Van Nguyen. Uhrál sedm bodů a porazil dva velmi silné velmistry s ratingem přes 2600 ELO, Bosiočiće a Bartela. V celkovém pořadí skončil na 44. místě a předstihl mimo jiné dva naše zkušené reprezentanty Jiřího Štočka (celkově 71.) a Zbyňka Hráčka (116.).