Prague International Chess Festival

Navara postoupil na Světový pohár, skvělý výkon Van Nguyena

29.03.2018 09:47

Až do posledního kola bojoval David Navara na šachovém mistrovství Evropy v gruzínském Batumi o zlato. V rozhodující partii nejlepší český hráč bohužel podlehl Chorvatu Šarićovi. Porážka Navaru odsunula na celkové 14. místo.

Náplastí mu byl postup na Světový pohár 2019, kam se z ME dostalo 23 hráčů.

Navara během turnaje oslavil své 33. narozeniny a v 10. kole si k nim dal pěkný dárek, když se výhrou nad Polákem Piorunem dostal do vedoucí skupiny. V posledním dějství ale v sicilské obraně nestačil na papírově slabšího Chorvata Šariće a ten díky tomu získal překvapivý mistrovský titul.
 

Skvělým výkonem se na ME prezentoval náš největší šachový talent, šestnáctiletý Thai Dai Van Nguyen. Uhrál sedm bodů a porazil dva velmi silné velmistry s ratingem přes 2600 ELO, Bosiočiće a Bartela. V celkovém pořadí skončil na 44. místě a předstihl mimo jiné dva naše zkušené reprezentanty Jiřího Štočka (celkově 71.) a Zbyňka Hráčka (116.).

  Celkové výsledky turnaje


tisková zpráva ŠSČR

1x
Fotogalerie
Komentáře (1)

Nezobrazuje se Vám pole pro psaní komentářů? Klikněte zde

Aktualizovat
29.03.2018 12:27 | plzenak

Ze strany Davida hodně nevydařená partie, kterou dost pokazil celkový dojem ze svého výkonu na tomto ME. Postup na Světový pohár je dost chabou náplastí. Gratulace Šaričovi k titulu, nezalekl se silnějšího soupeře ani tíhy okamžiku, v partii předvedl sympatický výkon korunovaný vítězstvím a evropským titulem. Kolapsy našich jednotlivců i týmů v posledních kolech turnajů jsme za posledních cca 20 let bohužel zažilli již mnohokrát, takže nás něco takového rozhodně nepřekvapí. Bohužel to nevypadá, že by v blízké budoucnosti mohlo dojít k nějaké zmeně. Vůbec chabá psychika/sebevědomí se zdá být v současné době problémem českých sportovců obecně, nejen šachistů (kromě pár výjimek, jako Ester Ledecká).

 

Gratulaci ovšem směřuji ke Ngueynovi, opravdu výborný výkon. Myslím, že si hlasitě řekl o místo v týmu pro šachovou olympiádu letos na podzim v gruzínském Batumi.

Připravuje se