Prague Chess Festival

Na prvním stole Láznička proti Movsesjanovi

24.07.2019 09:18 | Czech Open 2019

Hlavní šachové turnaje Czech Openu se v úterý přehouply do své druhé poloviny, je odehráno pět kol z celkových devíti.

Středeční šesté kolo přinese souboje vedoucích hráčů jednotlivých turnajů, ve velmistrovském turnaji Pardubice Open se očekává vrchol v podobě zápasu mezi úřadujícím vítězem Movsesjanem a prvním nasazeným Lázničkou.

Hlavní partie pátého kola velmistrovského turnaje Pardubice Open Movsesjan – Nagy byla jasnou záležitostí obhájce titulu arménského velmistra Sergeje Movsesjana, jenž pohodlně přehrál v souboji dvou neporažených hráčů maďarského mezinárodního mistra Gabora Nagyho. Ve výborných výkonech pokračuje první nasazený GM Viktor Láznička, který z vyrovnané pozice přehrál kazašskou mezinárodní mistryni Dinaru Saduakassovou. Souboj Viktora Lázničky se Sergejem Movsesjanem ve středečním šestém kole bude vrcholem turnaje. Nejhezčí partií kola byl duel mezi domácím GM Jiřím Štočkem a ukrajinským Platonem Galperinem, v němž český reprezentant obětoval dva pěšce za útok na krále, který nekompromisně zakončil a připsal si krásné vítězství. Jiří Štoček je tak společně s Viktorem Lázničkou, Maďarem Adamem Kozakem a ruským Mikhailem Demidovem ve skupince pronásledovatelů vedoucího Movsesjana, jenž má půlbodový náskok.

Na čele Motorgas Openu se osamostatnil polský Bartolomiej Mondrzycki, jenž porazil třetího nasazeného Jonáše Ereta. Marek Lojek remizoval s německým Andreasem Stockem a je právě společně se svým úterním soupeřem a dalšími dvěma Čechy Václavem Pekařem a Brankem Husárikem půl bodu za vedoucím polským hráčem.

Turnaji C vévodí dvojice Patrik Tesař a Stanislav Khudovekov z Ruska, oba tito hráči mají na svém kontě po pátém kole pět bodů a v šestém kole je čeká vzájemný souboj. Ve skupince pronásledovatelů najdeme i domácího Oldřicha Kastnera. Další Čech je ve vedení turnaje D hrajícím se pod názvem Timra Open, po pátém kole vede dvojice Jan Fiala a Igor Igumnov z Ruska. I v tomto turnaji dojde v šestém kole na měření sil dvou aktuálně nejlepších hráčů, které tak bude vrcholem kola.

Po vítězství nad Milanem Petrasem je v Chládek a Tintěra Open určeném pro hráče starší třiceti let s jednobodovým náskokem ve vedení lotyšský mezinárodní mistr Andrejs Strebkovs, zpět do boje o medaile se po výhře nad ruským mezinárodním mistrem Chudinovskikhim dostal FM Marian Sabol z Vysokého Mýta, který dělí druhou příčku.

V úterý proběhl první za série bleskových turnajů, AUTO IN Open měl parádní hráčské obsazení, své síly změřilo 128 hráčů z 16 zemí. Turnaj se stal kořistí kazašského mezinárodního mistra Alishera Suleymenova, druhé místo obsadil ruský velmistr Maxim Novik před IM Christianem Richterem z Německa. Nejlepšími Čechy se stali mladíčci Matouš Eret a FM Richard Mládek na šestém, respektive sedmém místě. Seriál bleskových turnajů bude pokračovat ve středu turnajem Q2 a ve čtvrtek turnajem Q3.

Kromě šachů na Czech Openu v úterý probíhaly také společenské akce, šachisté složili týmy a utkali se v malé kopané, kde se z výhry ve finále radoval tým Smerfy, proběhl také výlet do Častolovic. Ve středu bude v pardubické ČSOB Pojišťovna areně probíhat mimo jiné luštění sudoku a kakuro.


tisková zpráva

0x 1721x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat