Na Movsesjana se dotáhl indický velmistr Deepan

27.07.2018 12:57 | CZECH OPEN 2018

Čtveřice hlavních turnajů se pomalu blíží ke svému konci, po čtvrtečním sedmém kole už zbývá odehrát pouze dvě kola. Ve velmistrovském turnaji Pardubice Open je ve vedení dvojice hráčů, a to Sergej Movsesjan a Chakkravarthy Deepan.

Seriál tří bleskových turnajů AUTO IN Open byl zakončen historicky druhou největší účastí, turnaj Q3 hrálo 115 hráčů z 15 zemí.

Nejdůležitějším zápasem pro další vývoj boje o první místo byl ve čtvrtečním sedmém kole turnaje Pardubice Open souboj na první šachovnici mezi Mikhailem Mozharovem a Sergejem Movsesjanem. Arménský velmistr bez problémů černými figurami udržel nebezpečného Rusa Mozharova, na druhé šachovnici v indickém derby překvapivě zvítězil 21. nasazený Chakkravarthy Deepan, který se bodově dotáhl na prvního Movsesjana. Tato dvojice má půlbodový náskok před svými pronásledovateli a v pátek se střetne na první šachovnici. České barvy může velmi těšit vítězství reprezentanta Jiřího Štočka nad osmnáctiletým Bharathakotim Harshou, český hráč využil v partii své zkušenosti a indického mladíka spolehlivě porazil. Karel Malinovský bohužel nestačil na druhého nasazeného Davida Paravyana. První nasazený Jorden Van Foreest podlehl vítězi Czech Openu z roku 1999, Valeriy Neverovovi, a ztratil tak šance na dobré umístění. Za vedoucí dvojicí je třináctičlenná skupina pronásledovatelů, ve které je i jeden z Čechů – Jiří Štoček. Skupině pětibodových hráčů vévodí na 16. místě Vojtěch Zwardoň, jenž potvrdil obrovskou sílu bílými figurami a dotáhl se zpět do boje o čelní pozice.

V turnaji Motorgas Open zůstávají na čele dva hráči, a to i přesto, že se spolu utkali v sedmém kole. Partie Alekseie Aliferenka s velmistryní Elmirou Mirzoevou totiž skončila remízou, oba tak mají shodně šest a půl bodu. S půlbodovou ztrátou je za nimi na třetí pozici egyptský FM Mohsen Gabr, nejlepším Čechem je na pátém místě Václav Pekař.

V sedmém kole turnaje Gasco Open se rozšířila vedoucí skupina na pětici šestibodových hráčů, které vévodí Ruska Maria Lysenko, a uzavírá ji český šachista Jan Slavík. V turnaji Dostihový spolek Open zůstává jako jediný s plným počtem bodů mladý Kazach Lars Khaidarov, jenž pokračuje v bravurních výkonech. Lídr pořadí má půlbodový náskok před mladou Mongolkou Batkhishig Udval. S další půlbodovou ztrátou je skupinka šestibodových hráčů, ve které spolu s dalšími pěti šachisty najdeme také Tomáše Vrzala. Medailové pozice mají prozatím pod kontrolou mladí hráči.

Seriál tří bleskových turnajů AUTO IN Open zakončil turnaj Q3, ve kterém se zrodila rekordní druhá největší účast v těchto bleskových turnajích v historii. Zúčastnilo se ho celkem 115 hráčů z 15 zemí a měl zároveň výbornou úroveň, hráli dva velmistři a deset mezinárodních mistrů. Do třetice se povedlo zvítězil výborně hrajícímu Ukrajinci Vitaliy Bernadskiymu, nejlepším Čechem byl na sedmém místě domácí Jakub Půlpán z 2222 ŠK Polabiny.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.