Prague International Chess Festival

Na mobilu pozice z partie = půl roku distanc

24.10.2018 11:08

FM Marc Morgunov (rok narození 2005) dostal od rakouské šachové federace distanc na všechny rakouské turnaje do 30. dubna 2019. Očekává se sestavení komice ve FIDE, která by verdikt potvrdila.

V Rize na Mistrovství Evropy mládeže na konci srpna 2018 byl nalezen mobil na toaletě, ke kterému se nakonec Morgunov přiznal.

zdroj

článek na chess-news.ru
 
13x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (13)

Nezobrazuje se Vám pole pro psaní komentářů? Klikněte zde

Aktualizovat
28.10.2018 12:26 | HonzaSvatoš

Potrestat cheatera Morgunova, u kterého neexistuje ani procento pravděpodobnosti, že nepodváděl, pouhým půlrokem zákazu startu je výsměch. Toto bude mít jediný důsledek, cheateři, při vědomí praktické beztrestnosti nebo rizika směšného trestu, budou vesele povádět jak na běžícím pásu. Pak skutečně nezbývají jiné metody, než ty, které popsal Pavel, aneb přísloví o hrubém pytli a hrubé záplatě.

26.10.2018 15:45 | Pavel Ch

Morphynista: Útok a sebeobrana, co mi to připomínáfrown

V šachu jsem vzpomínal dvě podobné příhody a "bojoví aktéři" na našem "divokém východě" byli v minulém století za hrdiny. --- Na ME na Slovensku na pokyn rozhodčího Jardy Hájka rozhodčí z postruské republiky vykopla dveře kabinky a vytáhla hráčku z jiné postruské republiky s encyklopedií na klíně. Proti kontumaci s protestem 100 dolarů výprava neměla nebo nechtěla dát.  --- Náš známý pražský robusní velmistr uviděl soupeře u stánku s knihami, chytl ho za límec a ruku přibouchl do knihy a jak uličníka odtáhl k arbitrovi. Rozhodčí zkontroloval stránku v knize s pozicí na šachovnici a prohlásil partii za prohranou. Ruský prodejce pak otřeseného uličníka donutil poničenou knihu si koupit (asi pro jeho dobro, aby si příště varinatu naučil nazpamět).

26.10.2018 14:16 | Morphynista

Podobný případ se stal před pěti lety v Irsku. Samozřejmě kvalita turnajů se nedá srovnávat, ale šlo o šestnáctiletého hráče a podvádění s mobilem na WC. Ten dostal pouze čtyřměsíční trest. Jeho soupeř Gabriel Mirza byl ale podle článku potrestán daleko víc - zákazem činnosti na deset měsíců. Když totiž jeho soupeř neustále odcházel na WC, ztratil trpělivost, šel za ním na toaletu, vyrazil dveře a vyvlekl ho ven. A došlo by zřejmě i na pár facek, kdyby nezasáhli pořadatelé. Takže nakonec na podvodníka nejvíc doplatil sám podvedený... https://www.independent.ie/irish-news/teen-who-used-computer-to-cheat-gets-chess-ban-30125332.html

26.10.2018 13:14 | pawel

To každému jasné, že by měl dostat více.

Vsuvka z tohoto týdne: Recidivista uškrtí a zabodne partnerku. Dostal 25 let, další soud na 21 a teď nejvyšší právě vrátil zpět, že to byla jen "běžná" vražda a 10-maxi.18 let rozsah. Vynásobte 2/3. A co na to lidcrying.

Napísal jsem dole, buďme rádi, že ho ve sportu mohou pod 15 let vůbec potrestat. Věřme ve spravedlnost nejvyšší, boží, mohou věřit i ateistéenlightened. A pak, že mu to, jako přísnější trest, budou nechávat sežrat soupeři. A hlavně vrstevníci. Viz - co třeba se  nejen v naší diskusi stalo u naprosto nevinného (na rozdíl od tohoto příkladu)  dorostence, jehož profi-team se jen a jen příliš moc chlubil. To bude u nerodilého Rakušana daleko větší síla než disciplinárka.

26.10.2018 11:15 | Marek Vokáč

Také mi to přijde trochu málo, i vzhledem k souvislostem. Aspoň 1 rok, třeba by se mezitím začal věnovat nějaké jiné činnosti.

25.10.2018 18:11 | martinn

Znám člověka, který pro něj má pochopení. Vždyť kdo by neměl chuť si a potřebu analyzovat partii s počítačem? Objevit taktické obraty, které nejsou hned vidět atd. No.. a tady ten to udělal taky, jen dřív než se smí...

25.10.2018 08:05 | MaX

noo sedět někde na záchodě a klikat pozici abych se dozvěděl, že věž patří na volný sloupec. :)

24.10.2018 21:42 | paulz

Pokud se našel mobil i s pozicí partie měl by být trest minimálně několik let zákazu. Tam je jasný úmysl a není o čem diskutovat.

24.10.2018 18:51 | Slušný anonym

A to mu ani neodeberou titul?

24.10.2018 18:23 | Zmestabileho

Tento trest pro podvodníka je naprosto nedostatečný, je to spíše návod pro ostatní, aby se nebáli to také zkoušet.

 

A je to také nepřehlédnutelný znak současného sportovního šachu - že podvádění je zcela běžným jevem - takže to nebohé dítě nebudeme trestat příliš drakonicky. 

 

Většina šachistů určitě nejsou podvodníci, ale tímto způsobem jdou celé šachy do kytek -  jako sportovní disciplína. FIDE, národní šachoví funkcionáři, profi hráči ale i amatéři kteří šachu dávají spoustu svého času a energie - tito všichni tento současný smutný aspekt soutěžního šachu raději bagatelizují, o své posty a nebo třeba i o svůj koníček nechce přirozeně nikdo přijít. Jenže pštrosí taktika strkání hlavy do písku tohle nevyřeší, za chvíli to bude mnohem horší než teď.

24.10.2018 15:35 | pawel

Štěpán Žilka:

V šachových zákonech něco je o 2-4 letech, opakovaně doživotí.

Známe to odjinud:

Poprvé, přiznal se, dítě k tomu. To se podělí, rozčtvrtí.

Nakonec buďme rádi, u nás v obchodech kradou děti a pod 15 let, napadnou ve smečce člověka, se jim nesmí nic stát, nesmí se jejich totožnost napsat. V tom je sport spravedlivější.

Ještě zasedne FIDE, musí mu zakázat celosvětově, uvidí se, co z ní vypadne.

Jak už tady kdos napsal o tom pražákovi, nejhorší potom pověst a vražedné pohledy soupeřů na turnaji.

24.10.2018 14:17 | kiklos

půl roku?

Ovšem pořád lepší než státní správa v ČR, tady si ministerstvo pozve zástupce EK na schůzku se soukromými podnikateli z oboru (chybí zástupce státní firmy) a společně vytvoří text, který pošle EU jako výtku ČR, že takto to má soukromníkům namazat. Tímto dopisem pak ministr mává před novináři, že to takhle být musí, protože mu to nařídila EU. Na dotaz, proč to přišlo z kanceláře jiné nerelevantní komise a zda o tom vůbec ví příslušný komisař bylo jen trapné ticho, ale soukromníkům se prostě státní majetek naporcoval. Prostě to uděláme. Kdo krade ve velkém, ten nekrade, ale privatizuje a na to už existují pouze zákony Boží.

omlouvám se za politickou vsuvku, ten mladík by si zasloužil vydatný fizický trest a ne půl roku distanc

24.10.2018 11:47 | Štěpán Žilka

Oni ho chytnou za ruku se Stockfishem s pozicí, co má na šachovnici v boji o medaili na ME a nenapadne je nic lepšího, než poslat jeho partie k analýze nějakým stupidním algoritmem FIDE, co by zvládl napsat průměrnej student průmyslovky. A algoritmus partie vyhodnotí jako čisté, tak vše v pořádku. Jestli stál pár milionů eur, tak fungovat prostě musí.

Připravuje se