Prague International Chess Festival

My prohráli tu válku....

15.04.2018 06:00 | Extraliga 2017/2018

My prohráli tu válku, protože slabá jsou má kouzla, šíp nepřekoná dálku, když nenese jej touha…

Vlastně ani nevím,  proč se mi po závěrečném  extraligovém víkendu vybavují tato slova kultovní ho songu (alespoň pro mě-pamětníka undegroundu…) Oldy Janoty a jeho slavné (opět pro mě-pochybuji, že to někdo vůbec zná…) Bitvy na Tursku…

Teda- fakt je ten, že šíp Labortechu tentokrát nesl, zcela paradoxně, Včelda – a dostal po čuni a ještě navrch kritiku, že …

No dostanu se k tomu dále.

Útok na medaile jsme měli neskutečně skvěle  rozehraný- po  posílení (skvělá posila Ríša Biolek mladší - letos to mohlo- a mělo-konečně vyjít!

Ovšem, ten závěr nebyl lehký – tedy s výjimkou posledního kola s Litovlem (nechť mi kluci z Litovle odpustí, byla s nima prdel v baru, sympaťáci, ale jak jsem říkal, i druholigové  naše béčko by udělalo s naším áčkem lepší výsledek…)

Stěžejní samozřejmě hned pátek- s Porubáky. Je to nesmírně silný tým, který skutečně může porazit  úplně každého (i Nový Bor se zapotil- a to hráli v sedmi…).

No- a ten zápas jsme nezvládli…Objektivně- byl to z naší strany nesmírně smolný zápas.  Minimálně ve čtyřech partiích jsme stáli lépe-neříkám že na výhru, ale hrubě lépe…Kdysi řekl Pospíchal (pro mladý nepamětníky- legendární trenér fotbalové  Bohemky) : Fotbal nemá logiku!!

(To když tlačíte 89 minut, nastřelíte dvě tyče a dvě břevna, nedáte penaltu - a v poslední minutě se urve hráč soupeře  a jedinou střelou na branku dá na 0:1 a je vymalováno…). Po zápase říkám-i šachy-kupodivu-nemají logiku

A vracím se k úvodu a Včeldovi. Hráč, pro kterého je jistota vším- málokdy riskuje. Ale – tentokrát to udělal. Jasně- měl svého jezdce! Soupeř byl skutečně přizděn – ale prorazit to snad ani nešlo. Jasná remiz. Remiz, která by nám vlastně dala (minimálně) třetí místo. Jenže- Péťa si řekl- stojím lépe- a k úžasu všech a zejména kapitána Aleše-to začal lámat…No prohrál- a zdálo se, že Aleš pukne vzteky…


Na tohle lze mít dvojí pohled. Aleš (asi) docela správně- „Ku…proč?  Proč jsi se mě ani nezeptal?“

Já zase Včeldovi v duchu fandil. Jak říkal- čekal, že někdo konečně vyhraje, pak by to dal okamžitě za remis, ale nikdo nic- tak “šel do toho“. Ano, vzal osud zápasu do svých rukou. Kdyby prorazil, byl by slavný.. Měl na to právo nebo neměl ? Asi má pravdu Aleš- soutěže družstev jsou o něčem jiném, než si hrát na vlastním písečku(nehledě na peníze sponzora, že?)..ALE! Poté Aleš při diskuzi prohlásil něco jiného: “Ku…,když to všichni dáte za remiz, kdo to má pak vyhrát!!“ To byla zase narážka za hodně předčasnou remizu Víti, který se zabál času, ale…

Z prohraného mače byl ale nejvíce v depce Ríša senior…Jako, já končím hru v šachy snad po každém týdnu, kdy dostanu pecku v družstvech či turnajích (vlastně prohrávám pořád, ale už jsem si zvykl..), ale takové „sebemrskačství“, co slovně předvedl Ríša, jelikož nevyhrál  věžovku, která byla snad i „lehce“ vyhraná (samo-ani náhodou při praktické partii a normální smrtelníky) to bych vám přál slyšet…Vypadalo to, že okamžitě končí se šachem – alespoň na této úrovni…No- to že Martin měl kvalitu více a rovněž to zazdil, neuvědomil si 3xopakovanou pozic..- ani nemluvě. (Pakléza či Víťa…tohle se musí na takové úrovni vyhrávat – nebo alespoň dohrávat NA KREV!).  Prostě- nebylo nám přáno!

Z Frýdkem už to byla křeč- tak nějak jsem (jsme to) tušili…Ráno se Aleš probudil a říká mi: „Bojím se, bojím- dneska to gřachnem i s tím Frýdkem…“Já mu odporoval (na oko)- ale fakt jsem to také cítěl…Tyhle mače v extralize jsou skutečně na krev, na jeden bod- a když „z plamenů zbývá jen dým, nad ohništěm z chvojí“…-(další  sloka Oldy Janoty z bitvy u Turska…), je to v háji…

Klidně můžete změnit celou sestavu- tak nějak to tam je, ten stín…A zase, nebyli jsme v žádné partii horší. Leč tady zase…Jirka Kočiščák, nesmírně talentovaný hráč, hrající každou partii doslova na krev. Hrál se Zwardoněm rovněž velkým talentem. Souboj mládí. Jirka ho přehrál. Jenže…Byl to souboj dvou velkých taktiků, Zwardoň je nesmírně silný v „čarování“. No- tuhle partii si všichni přehrejte. Je nádherná. Ale Jirka , jako už po-xté - třebas s Plátem…to prostě nezvládl. Byť skoro vše viděl, ale rozhodující průlom d4 nakonec přišel v nepravou chvíli…Tohle nás zabilo…

No jo, život není peříčko…


Vítězství s Litovlí už byla slabá náplast. (No ani těch 8-0,  aby Aleš vytáhl připravenou láhev,  nevyšlo…).

Ale-myslím si, že to byla skvělá sezona, skvělého družstva. Cesta-  jde to  kupředu- a příští rok- už žádná brambora!!

Labortech jede- a pojede!!

Asi všichni ode mě chcete i zprávy se zákulisí- jakožto prý bulvárního zpravodaje…Je to docela těžký, psát takhle veřejně a někoho třebas i nechtíc urazit…Těch příběhů za ty tři dny  je hafo. Jenže ne všechny se mohou ventilovat - když svým známým vykládám „příběhy z natáčení“ jsou doslova v šoku. Laická veřejnost má šachisty ve škatulce těžkých intelektuálů  a nudných borců, kteří  sedí se zachmuřenou tváří nad šachovnicí, sem tam provedou tah (kterým stejně laik nerozumí)- no prostě nuda (nejen)v Brně!

Nechápou ony emoce, které jsou za onou „nudou“ skryté. Nechápou, jak je to pak nutné ventilovat….

Fakt mám problém- až se do toho obuje v diskuzi třebas  Pražský kavárník-atd…to je pak na…Raději jen pár foto a lehký příběh.
No ještě můj „příběh“. Náhodně jsem zjistil, že mám v Brně-Starém Lískovci nějakou práci (doměřit si nějaký stavební věc). Bylo to právě před zápasem s Frýdkem- a jdu poté na tramvaj a tam Zwardoň. No tak jsme spolu jeli přes celé Brno a klábosili, (mimochodem je fakt bezva frajer-ale s tím Jirkou mohl prohrát-smajlík), ale nejvíc mě dostal- no bavili jsme se o tom, že  budou hrát poslední zápas s Porubou- a on, možná by bylo dobré každému hráči Poruby dát misku s MALINAMI! No- šel jsem do vývrtky- a moc mě mrzelo, že jsem na to nepřišel sám před zápasem s Porubou…(Snad by mě Péťa Dostál nezabil…Jo říkal jsem to poté v neděli Klímovi- a on rovněž padal k zemi!).


Těch zážitků je fakt za ty tři dny hafo…(ale není na to prostor).

Za trojkolo samozřejmě velké poděkování organizátorům. Bylo to super a i s překvapením – půvabnými hosteskami – kromě vlastních velice zajímavých partií se bylo na co dívat!

Takže, zápasy družstev jsou u konce. …Nastávájí  turnaje jednotlivců. U nás na Severní Moravě to bývá klasika. Samo- geniální Koník v režii Marka Jelínka ( ale i skvělého komentátora Lukyho, který k tomuto  turnaji neodmyslitelně patří, byť se mi v Brně svěřoval, jak by si rád tento turnaj zase zahrál- a mimochodem zase jde šachově vzhůru, může „zabít“ kohokoliv- on pořád hodně moc umí – a šachy jsou pro něj vším!  Luky je pro mě taková Jack Kerouack – rozbíječ všedních šedých dnů – je s ním vždycky zábava ). Tady mohu říci- kdo nebyl v Ostravě (na Koníku) jako by ani nebyl (šachista)…Pak obvykle následuje Orlová – Karviná - Havířov. No k tomu. Love na šachy skoro nikdá nejsou. A byl bych rád, kdyby si to sami hráči uvědomili – a hráli! Orlová se prý bude hrát v Bohumíně, Karviná, jak mi říkal Luboš Zimniok také bude, v tradičním termínu 30.6-8.7.2018 v restauraci U Tesarčíka. Propozice vyvěsí na stránkách ŠK Karviné během příštího týdne.  K Havířovu…Hlavní sponzor už odmítl dávat peníze na turnaj, který v podstatě nejen Havířov, ale i Ostrava či Karviná- prostě – nevím jak to jinak řící –bojkotuje. Což nechápu…a jako ředitel předchozích ročníků mě to hodně mrzí. A tak to při takovém nezájmu odmítám plně sponzorovat..  Ale zase-když já mám ty šachy tak rád (teda když nehraji, jelikož skoro vždycky stejně prohraji..). Budeme mít ještě schůzku s Pavlem Podlesným, šéfem Baníku a hlavním  organizátorem- možná vymyslíme nějakou náhradní variantu (turnaje na devět kol jsou dle mého mínění- ale i například Včeldy -již pasé- a já si říkám, pustím nějaký love za něco kratšího ale atraktivního- ale kdyby alespoň byl zájem- a ne že všichni moji šachoví přátele jdou třebas do Jeseníku-Jako nic proti Jeseníku- ale – jako fakt….).

Nehledě na letní „soustředění“ a rovněž tradiční oslavy narozenin- třebas v srpnu slaví Aleš Krajina šedesátku – šachisté se mají pořád na co těšit!!

Šachu zdar!


Jirka Hurta
text+foto

karikatura Luboš Zimniok, partie Aleš Krajina+motor


-
. kolo -
16x 3811x
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat
17.04.2018 16:30 | SchwartzBlack

@ Galectin - A v čempak vidíte problém? Vy si děláte legraci z toho, jak jeden GM hrál "hloupě" partii a já si zase dělám legraci z člověka, který se tady, IMHO, prezentuje jako hlupák. Na pitomé otázky neodpovídám. Těšilo mne.

17.04.2018 13:57 | strelec

ad Galectin: no SchwartzBlack sem tu partii asi nedalcheeky. Ale legraci si můžeš dělat z jaké partie chceš, jen to všem nemusí připadat až tak k popukání.

17.04.2018 10:40 | Galectin

Pane SchwartzBlacku, vy jste mi neodpověděl na co jsem se ptal. Já vám ale odpovím, protože nejsem troll. Jsem aktivním šachistou už mnoho let a hraju soutěže družstev. Na rozdíl od vás diskutuji slušně a není mým cílem v každém příspěvku někoho urážet. Já se šachami bavím a mám to jako koníčka. Proč ale dáváte na web partie, když vám pak tak vadí že to lidé komentují? Tak to tam nedávejte a nemusíte se hned vztekat. Že si dělám legraci z výkonu jednoho GM v jedné partii je naprosto OK, takhle vyhrát partii je naprosto kuriózní. A karikatura v článku je také na pobavení, ne?

17.04.2018 09:43 | ELOminator

No upřímně se mi to uspávání hadů taky moc nelíbí, ale ve velmistrovských partiích se tak děje velmi často (v amatérských ani tak často ne, my nechceme takto zbytečně mrhat drahocenným časem, když za to nejsme placeni wink)

17.04.2018 09:34 | SchwartzBlack

Buď Galactine nemáte o šachu ani páru, takže nechápete, že když hráč nemá v pozici co rozumného hrát, tak prostě jen tahá jednou figurou sem a tam, nebo jste troll.

17.04.2018 09:10 | Galectin

Pane SchwartzBlacku, nevíte, zda bude GM Jakubowski příští rok opět Porubou zaplacen, abychom se mohli opět těšit na jeho humorné kousky i v příští sezóně?

16.04.2018 21:11 | ELOminator

Neboj, stejně jsou všichni 3 jedna a tatáž osoba wink

16.04.2018 20:45 | naska

....bylo by dobré,kdyby tady Změstabílého mohl znovu psát.Bylo tady vskutku veselo...i když psál velmi ostře,přece jenom v mnohém měl pravdu. Taky Pražský kavárník občas napíše velmi zajímavý příspěvek...pěkný večer všem:-)

16.04.2018 20:33 | Pražský kavárník

Je ovšem smutné, že kolega diskutér Změstabílého tady měl svoji karikaturu. Já žádnou karikaturu nemám. Taky chci být zkarikaturován. Autoři by to měli doplnit.

16.04.2018 19:03 | SchwartzBlack

@ Galactin - Tak to Vám bude trvat dlouho, než to zjistíte.

16.04.2018 18:14 | Galectin

SchwartzBlack: Díky šachisto za tento vtipný příspěvek. Zasmál jsem se nad tím nad stejně jako nad výkonem daného najatého GM cizince. Jen jsem nezjistil, kolik času mu dalo na tyto tahy přijít....

16.04.2018 13:34 | SchwartzBlack

Vysoce intelektuální Galectinův příspěvek mi dal vzpomenout na jinou velmi starou píseň Oldřicha Janoty:

Místní blázen na anténu rádiovky chytá,

hlásnou rouru,

do okapů nové fóry špitá.

 

Stejně mu to ale dlouho trvá,

stejně mu to ale dlouho trvá,

stejně mu to ale dlouho trvá,

než pochopí o co se tu jedná,

než pochopí o co se tu jedná,

než pochopí o co se tu jedná.  

16.04.2018 09:57 | Galectin

Z partie Jakubowski - Velička musíme  ocenit vysoce intelektuální hru bílého, jehož mistrovství vedlo ke konečné výhře v partii i celého zápasu... Za tuto hru by se žádný GM nemusel stydět ...

39. Rg1 Kd8 40. Rga1 Ke8 41. Rg1 Kf8 42. Rga1 Ke8 43. Rg1 Kd8 44. Rga1 Kc8 45. Rg1 Kb8 46. Rga1 Rc8 47. Rg1 Rgc7 48. Rga1 Re7 49. Rg1 Rg7 50. Rga1 Rgc7 ..... 1-0

15.04.2018 20:19 | Inconnu

Za Janotu díky...

15.04.2018 19:13 | sachlik

Absurdní? Jestli Malina zaplatil všechny sankce a slíbil, že 1. 5. vypadne ze Slavoje, tak proč ne. Pokud se ale nepostavil ke svým chybám jako chlap, tak je absurdní, že mu Slavoj prodloužil registraci v oddíle.

15.04.2018 18:02 | ELOminator

Hlavně ten Včelda superman je super! laughyes

A s těmi malinami byste tvrdě narazili, mi už přijde absurdní, že Malinovský bude hrát MČR pod hlavičkou Slavoje nonono

Připravuje se