Nový Petr Mikeš

31.10.2011 06:43 | Mistrovství Čech mládeže do 16 let 2011

...jsou jména tří vítězů mistrovství Čech mládeže. Téměř současně se hrálo ve Světlé nad Sázavou mistrovství Čech a v Koutech nad Desnou mistrovství Moravy a Slezska mládeže. Obě akce nabízely vlastní web, on-line přenos i ...

...jsou jména tří vítězů mistrovství Čech mládeže. Téměř současně se hrálo ve Světlé nad Sázavou mistrovství Čech a v Koutech nad Desnou mistrovství Moravy a Slezska mládeže. Obě akce nabízely vlastní web, on-line přenos i bohatou fotogalerii. Organizátoři obou akcí, v Čechách Světlá nad Sázavou, na Moravě Slovan Havířov a Slavia Orlová, jsou s jejich průběhem spokojeni. Dnes se podíváme do Čech, v zítřejším článku shrneme dění na Moravě. Mistry Čech se pro rok 2011 stali: v H16 Jan Mikeš, v D16 Lenka Rojíková, v H14 Jan Petr, v D14 Nela Pýchová, v H12 Filip Nový a v D12 Blanka Brunová.

Ze zprávy pořadatelů

Pořadatele mistrovství Čech ve své zprávě sdělují: "Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, jejichž účast pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl Ing. Evžen Gonsior, který letos oslaví krásné osmdesáté narozeniny. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Štěpán Žilka, IM Richard Biolek a Jan Balín. Každý z trenérů připravil pro mládež jednu tematickou přednášku. Ing. Evžen Gonsior na téma „Poslední pěšec“, IM Štěpán Žilka na téma „Mitropa 2011“, IM Richard Biolek na téma "80 let od šachové olympiády v Praze" a Jan Balín na téma „Aaron Nimcovič aneb Můj systém v partii“. Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program. "Letošní novinkou byla návštěva Lanového centra PROUD a Vertical parku. Děti i rodiče si užili pěknou dávku adrenalinu a také se přiučili základům horolezectví, šachisté dále navštívili Hornické muzeum, SKI muzeum, Lesnickou a mysliveckou expozici Šindelka, pivovar Novosad, muzeum skla a byli na exkurzi ve sklárně. Příznivého počasí využili hráči i doprovody k výletům v okolí Harrachova, například na Mumlavské vodopády. Někteří vyrazili i do nedalekého Liberce do Aquaparku Babylon. Tradiční fotbalový turnaj letos vyhráli fotbalisté Bohemians Praha. Účastníci si také užili dva společenské večery s Českým Slavojem."

Výsledková část

Hrálo se o tituly, medaile, ale hlavně o postupy na jarní finále M-ČR, kam má právo postupu první osmička.

Turnaj dvanáctiletých byl velmi vyrovnaný. Po devíti kolech si hned čtyři hráči připsali na konto sedm bodů. Nejlepší pomocné hodnocení měl Filip Nový. Filip sice v šestém kole prohrál s Jiřím Liškou, mimo to dvakrát remizoval. Kuriózní je, že Filip byl z nejlepších čtyř hráčů turnaje jediným, kdo v soutěži klopýtnul! Měl však nejdravější závěr. Druhý Daniel Kadlec v posledních dvou kolech však pouze remizoval. Podobně Jiří Liška – remízy v posledních třech kolech. Také Jan Miesbauer rovněž z posledních tří kol dvakrát remizoval. Nejlepší z dívek Blanka Brunová uhrála pět a půl bodu a obsadila celkové 19. místo.

19Brunová BlankaCZE1416ŠK DDM Planá u Mar.Lázní5.535.044.54

V kategorii do 14 let byl vítěz suverénní. Jan Petr získal osm bodů a měl náskok jednoho a půl bodu na další soupeře. Potvrdil papírové předpoklady: byl prvním nasazeným hráčem, s ratingem 1961 byl o víc než 100 bodů (jinými slovy o třídu) silnější než ostatní hráči. Petr neprohrál, pustil pouze dvě remízy. Nejlepší dívka Nela Pýchová se musel spokojit s 25. místem.

25Pýchová NelaCZE1701TJ Spartak Vlašim5.032.041.53

V kategorii do 16 let byl nejlepší Jan Mikeš, pátý nasazený hráč turnaje. Neprohrál a získal sedm a půl bodu. O půl bodu méně získal František Hánl, taktéž bez prohry, třetí skončil o další polovinu bodu zpět Adam Čáp, rovněž neporažený. Nejlepší dívka, Lenka Rojíková, brala s pěti body 19. místo (stejné umístění jako nejlepší dívka do 12 let).

19Rojíková LenkaCZE1806ŠK Lípa5.035.044.53

Kromě mládežnických turnajů se hrály také doprovodné turnaje. Opět ze zprávy pořadatelů: Harrachov FIDE OPEN vyhrál ziskem 7,5 Miroslav Körschner, který zároveň získal cenu pro nejlepšího juniora. Na druhém místě skončil Josef Kratochvíl a třetí místo obsadil Michal Hrabal z Grygova. Nejlepší ženou ve FIDE OPENU se stala Eva Kořínková z pořadajícího ŠK Světlá nad Sázavou a nejlepším seniorem byl Jiří Halla z Úholiček. V Národním OPENu vyhrál Jindřich Řezáč z Mladé Boleslavi. Za ním následovala s půlbodovou ztrátou skupina Jiří Charvát, Jan Šáfr, František Seiner, Petr Jániš a Josef Havelka. Nejlepší ženou se stala Veronika Bartošová z Lokomotivy Brno a nejlepším seniorem byl František Seiner, který tak obhájil své prvenství z minulého roku. Z hráčů do 16 let byl nejlepší Daniel Bobek, ze čtrnáctiletých Tomáš Hanzlík a z dvanáctiletých Josef Havelka. Bleskového turnaje se zúčastnilo 95 hráčů. Turnaj vyhrál IM Štěpán Žilka, když získal 10 bodů z 11 kol. O bod méně měl Jan Balín, za kterým následovala skupina s 8 body: FM Michal Novotný, Ondřej Toman, Pavel Kopta, Martin Šedivý, Miroslav Körschner a Jan Macháň.

Zleva hlavní trenér Evžen Gonsior, rozhodčí Jaroslav Benák, Mariana Olšarová a Petr Záruba a ředitel turnaje Zdeněk Fiala (zdroj:stránky turnaje)

Dívky do 12 let. Zleva Anna Vítová, Blanka Brunová a Maryam Amina Koucha (zdroj:stránky turnaje)

Chlapci do 12 let. Zleva Jiří Liška, Daniel Kadlec a Filip Nový (zdroj:stránky turnaje)

Dívky do 14 let. Zleva Lada Doležalová, Nela Pýchová a Barbora Novotná (zdroj:stránky turnaje)

Chlapci do 14 let. Zleva Michal Pajerský, Jan Petr a Daniel Kožúšek(zdroj:stránky turnaje)

Dívky do 16 let. Zleva Michaela Hatašová, Lenka Rojíková a Kamila Stránská (zdroj:stránky turnaje)

Chlapci do 16 let. Zleva František Hánl, Jan Mikeš a Adam Čáp (zdroj:stránky turnaje)