Boje o titul i o záchranu vyvrcholily v posledním kole

18.04.2011 05:43 | Finále extraligy dorostu

O víkendu od 15. do 17. dubna 2011 se hrála finálová část extraligy dorosteneckých družstev. Do finále se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Do finále A si přinesl plný počet bodů pouze Frýdek-Místek. Vlašim, která vyhrála skupinu západ, si přinesla 7 bodů a Lokomotiva Brno přišla s 6 body.

Hned v pátek však Vlašim prohrála s Havířovem a zdálo se, že Frýdek bude mít cestu za obhajobou titulu usnadněnou, i když mu citelně chyběli nejlepší hráči, kteří museli nastoupit v extralize dospělých. V šestém kole však Polabiny dokázaly porazit Frýdek a boj o titul byl opět otevřený. Lokomotiva Brno ovšem ve stejném kole prohrála s Vlašimí a musela se spokojit s bronzovými medailemi. V neděli se tedy hrál vzájemný zápas o titul mezi vítězi základních skupin. BŠŠ Frýdek-Místek vyhrál nad Vlašimí v poměru 4:2 a titul mistra ČR obhájil. Vlašim však bude jistě spokojená i se stříbrnými medailemi.

Mistři ČR dorostenec​kých družstev 2011 : BŠŠ Frýdek-Mís​tek, vlevo rozhodčí Mgr. Jaroslav Benák (zdroj: oficiální fotogalerie)

2. místo v ČR : TRW Autoelektr​onika Vlašim (zdroj: oficiální fotogalerie)

3. místo v ČR : Lokomotiva Brno (zdroj: oficiální fotogalerie)

8.ŠK Kladno016113.09

Ve skupině B byl hlavním favoritem na vítězství Třinec, kterému jen těsně unikl postup do finále A. Přestože přijel oslaben o svoji jedničku, nikoho by nenapadlo, že ještě může sestoupit. Třinec si přinesl plných 9 bodů a měl před sebou zápas s Oázou Praha. V minulosti stačilo k záchraně 11 bodů, někdy i 10. Letos však týmy z Moravy pravidelně bodovaly s Oázou a české týmy dělaly body s Třincem. Před posledním kolem měly tři družstva po 12 bodech, jeden tým měl 11 a další dva měly 10 bodů. V ohrožení bylo 6 družstev a musely rozhodnout zápasy posledního kola. Vítězem finále B se nakonec stal ŠK Staré Město a s ním se ze záchrany radovaly Sokol Údlice, SK Boršice a Jiskra Hořice. Extraligu opouští TŽ Třinec, Panda Rychnov nad Kněžnou, Slavia Orlová a OAZA Praha.

ŠK Staré Město (zdroj: oficiální fotogalerie)

8.SK OAZA Praha00708.54

Hrálo se v pěkném prostředí Hotelu Pavla ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou. Hlavním rozhodčím byl Jiří Siebenbürger, který je současně vedoucím extraligy a mohl tedy ihned aktualizovat výsledky v databázi soutěží. Dalším rozhodčím na sále byl Mgr. Jaroslav Benák. Pořadatel ve spolupráci se Slavií Orlová zajistil on-line přenos z 18 šachovnic. Finále Extraligy dorostu, které je Mistrovstvím ČR dorosteneckých družstev, uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou za podpory Kraje Vysočina. Záštitu nad mistrovstvím převzal hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek. Medaile, poháry a ceny nejlepším předal osobně náměstek hejtmana kraje Vysočina Ing. Vladimír Novotný.