Přes pět stovek šachistů na Seči

29.05.2009 06:59 | 47.Šachové Zaječice

Tak jako pokaždé od roku 1963, i letos nás čekají Šachové Zaječice – již 47. v nepřetržité řadě. Od roku 1990 se soutěž hraje jako mistrovství republiky šestičlenných žákovských družstev – nejpozdějším rokem narození je...

Tak jako pokaždé od roku 1963, i letos nás čekají Šachové Zaječice – již 47. v nepřetržité řadě. Od roku 1990 se soutěž hraje jako mistrovství republiky šestičlenných žákovských družstev – nejpozdějším rokem narození je letos rok 1994. Od roku 2002 se nezměnilo ani místo konání turnaje – je jím Junior centrum v Seči u Chrudimi. Tento víkend patří šachistům – sjede se jich sem přes pět stovek ze všech koutů republiky, ale i ze Slovenska či Polska.

V hlavním turnaji mládežnických družstev OMEGA plus OPEN mělo startovat při 47. ročníku právě 47 družstev, poslední informace ale hovoří o 45 týmech. Hlavním favoritem bude patrně jedno ze dvou družstev BŠŠ Frýdek Místek – vždyť od roku 2000 byly nejhoršími výsledky BŠŠ 2 stříbra! Dva týmy nasazuje také vloni stříbrná Lokomotiva Brno, která dokázala Frýdek porazit v letošní extralize dorostu. Bronz obhajuje KŠN Bratislava.

Od roku 1993 přibyl k turnaji družstev ještě doprovodný turnaj dvojic do 10 let. Toho se letos pod názvem Coprosys Open chystá zúčastnit 37 dvojic z řad nejmenších. Hned 5 družstev staví Vlašim, představit by se mělo i 8 mladých Poláků z Wroclavi. 8. rokem se bude hrát i rapid pro trenéry a doprovod – Mercia Open.

Poprvé v historii vyráží na turnaj i novoborská výprava, která se zúčastní všech 3 turnajů. Naší ambicí může být tak maximálně nebýt poslední, ale turnaj patří mezi akce komisí mládeže stanovené jako rozhodující kritérium pro získání 50% slevy na startovném v ligových soutěžích (což v našem případě dělá slušných pár tisíc), a tak jsme využili možnosti, umožnit dětem zahrát si silný turnaj prakticky zadarmo – budeme sbírat zkušenosti, tmelit partu a snad si to hezky užijeme.

Skutečnosti, že turnaj je na rozdíl od zbylých postupových soutěží (ligy a MČR družstev mladších žáků) otevřený a může se ho tedy zúčastnit každé družstvo, se chytla letošní rozšířená schůze STK, která dává komisi mládeže ke zvážení, zda by právě Open turnaj měl být mezi soutěžemi, které slevu přinášejí (letos splňuje podmínky pro slevu 66 oddílů; které z nich hrají i ligové soutěže dospělých Vám ale nepovím). To je podle mě docela zajímavé téma k diskuzi, protože mně naopak vždy vadilo, že jsme Svazem bráni jako oddíl nepracující s mládeží, a to jenom proto, že jsme nikdy nebyli schopní postoupit z krajských přeborů přes dlouholetou baštu mládežnického šachu v našem regionu, Desko Liberec. Až letos se to s notnou dávkou štěstí podařilo, když se krajského přeboru účastnilo až Desko „C“, neboť 2 týmy již v ligách mělo. Je správné podporovat jakoukoliv práci s mládeží nebo jen ty nejlepší oddíly jednotlivých krajů? Zajímal by mě Váš názor.

Odkazy:

web
11x 543x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
01.06.2009 11:21 | Autor neznámý

Omlouvám se, to mne tedy na chess-results dostali. Soutěže byly proklikem nastaveny na konečné pořadí, jen tato, jednotlivců, na startovní listinu, to jsem přehlédl.

01.06.2009 11:16 | Autor neznámý

Homunkulus - Díky za přání, Pavel mě chtěl skutečně ošidit.

31.05.2009 23:11 | Autor neznámý

Pavel Ch: Ti jednotlivci byli skutečně takto seřazení ... ale jen na startu! :-) Na konci byl 1. Biolek, 2. Vařejčko, 3. Novotný (blahopřání do Nového Boru!).

31.05.2009 15:46 | Autor neznámý

MČR (44 družstev): 1. BŠS Frýdek-Místek (100%), 2. Bratislava, 3. Loko Brno. Dvojčlenná družstva (35 družstev) : 1. Postupky, 2. Ústí n.L., 3. Tábor. Jednotlivci (32) : 1.Biolek sen. 2. Sabol, 3. Vojta.

 

29.05.2009 14:51 | Autor neznámý

Nějaká kritéria být musí, jinak budou mít slevu všichni a už to nebude žádná motivační výhoda.  Jestli jsou ty kritéria zrovna nastavený úplně dobře, je otázka - my například jsme loni měli 2 přeborníky Čech,  2 placky z republik a stejně jsme na slevu nárok neměli...

29.05.2009 13:40 | Autor neznámý

Jednoznačné pravidlo stanovit nelze. Je hodně mladých hráčů, kteří začínali v malých oddílech a pak přestoupili do většího - mládežnického. Stává se často, že takto postupně přestupuje z oddílu A do oddílu B každý rok někdo. Oddíl B má i slevu ... Samozřejmě nejjednodušší by bylo slevy a příplatky nemít vůbec. Současný stav alepsoň nějak motivuje - ta čára mezi oddílem pracujícím s mládeží a nepracující prostě někde musí být. U nás v kraji je sleva za těchto podmínek: Za aktivní mládež se považuje účast žákovského družstva v soutěžích KM KHŠS (KPŽD nebo KSŽD) či ve vyšších soutěžích KM ŠSČR nebo minimálně dvě účasti alespoň pěti hráčů (registrovaných) v libovolném KP mládeže (jednotlivců) nebo Velké ceně mládeže KH kraje. 

29.05.2009 11:22 | Autor neznámý

Nejen Lokomotiva dokázala porazit v extralize dorostu Frýdek, ale dokázaly to i Klatovy. Navíc Lokomotiva extraligu s přehledem vyhrála... Myslím, že v Zaječicích bude favoritů více.

29.05.2009 10:51 | Autor neznámý

Janda - Otázka neměla být ani sugestivní ani kapciózní, jen jsem před ní už naťukl náš problém s takovým nazíráním na věc. Účast v sérii GP se co do s mládeží stráveného času ligám velmi podobá, to je taky zajímavý třecí bod. A k těm klenotům - pokud se nepletu - dříve byla sleva i za vícenásobnou účast v soutěžích jednotlivců, to ale už také nějak vypadlo...

JŠ - Sleva v ligách jako nástroj na ovlivnění chování oddílů má sloužit k tomu, přimět tyto oddíly k práci s mládeží. Představa, že rok po postupu do ligy budu mít i ligové družstvo mládeže, když se tomu začnu věnovat, asi dost pokulhává. Pokud ale založím v září kroužek a budu to dělat alespoň trochu dobře, mám šanci mít na konci května šest lidí do Zaječic - to už bych jako motivaci bral. Že by takové čerstvé družstvo mělo nějaké šance proti dětem, trénujícím již několik let, o tom pochybuji, proto bych žádnou výsledkovou hranici spíš nedával. A když si člověk na stránkách KHŠS (www.chess.cz/kraje/khss/oznameni28.htm#cl753) přečte Tvé postřehy z posledního VV, napadá mě ještě varianta slevy zrušit úplně....

GMVoko - Tak mládežnické družstvo jako podmínka ligové příslušnosti v některých sportech platí. V šachovém prostředí by to mohlo některé oddíly dost bolet, nakonec by tam stejně musela zřejmě být možnost se vykoupit. Přísnější řešení bych nepovažoval za přínos šachu. Práci s mládeží si představuji právě tak, že se najde alespoň 1 človíček, který povede kroužek  a pokud to možnosti dovolí, objede s dětmi i nějaké ty turnaje. Jakákoliv další nadstavba je už jenom dalším plusem.

29.05.2009 09:47 | Autor neznámý

Zdravíčko. Tohle vypadá, že by se z toho mohla rozhořet pěkná diskuse. Tak vám k ní přidám ještě pár zajímavých témat. Můžeme se na zmíněnou slevu také podívat opačně - toto ustanovení dává většině klubů možnost "koupit" si právo s mládeží nepracovat. Je to fakt správné? "Masovostí k mistrovství" - to už jsem kdysi slýchával. To ale funguje, jen když někdo z té masy neustále talenty vybírá a o jejich další růst se stará kvalitnějším tréninkem, nikoliv jejich další účastí v nových masových soutěžích - děláme to opravdu takhle? Jinými slovy - jak si vlastně představujete definici pojmu "práce s mládeží"? Je to jen otázka iniciativy jedno nadšence mezi členy vašeho klubu, nebo v tom máte nějaký klubový systém?

29.05.2009 08:33 | Autor neznámý

Viktore, popsal jsi situaci naprosto otevřeně ... u oddílu s více družstvy to tak opravdu je. Naštěstí nejen pro Vás se již nehraje a nespí pod stany. Řešení je určitě několik. Zaječice bych určitě nechal jako turnaj otevřené. Dalo by se však do "slev" počítat třeba jen umístění v prvních 3/4 pořadí. Ona i ta krajská GP či VC mají svá uskalí. Také pracovat a pracovat s mládeží je velký rozdíl. Ale hold někde se ta "slevová" čára musí udělat a vždy někdo bude těsně nad a jiný těsně pod čarou. 

29.05.2009 08:07 | Autor neznámý

Viktore,na Vaší "sugestivní"  otázku je odpověď jednoduchá:pokud nám jde o masovost,tak bychom měli podporovat jakoukoliv práci s mládeží. I mezi hlušinou se může, sem tam ,objevit malý klenot .A zjišťuji,že i když se několik let zúčastňujeme v  našem kraji populárního GP,tak vlastně s práci nepracujeme ?!