Hodnocení 47. šachových Zaječic

01.06.2009 22:16 | 47.Šachové Zaječice

Všechny tři turnaje byly sehrány v Junior centrum Seč ve dnech 30. – 31. 5. 2009, za pořadatelství ŠO TJ Sokol Zaječice. Tento šachový oddíl byl pověřen KM ŠSČR, když zvítězil ve vypsaném konkursu. Dlouhodobá příprava turnajů ...

Turnajů se zúčastnilo 44 šestičlenných týmů žactva, 35 dvojic nejmladších do 10 let a 32 jednotlivců. Dále přijelo 151 osob doprovodu, všem jsme zajišťovali stravu a ubytování. Celkem je to 525 osob. Počet diváků odhadujeme na 70, to jsou ti, kteří od pořadatelů nepožadovali žádnou službu.

Zhruba polovina sálu při zahájení turnaje. Mezi VIP návštěvníky patřili i šachisté Polabin, kteří nedaleko slavili postup do Extraligy a měli dlouhou chvíli při čekání na urožnění prasátka. Zdroj: nss)

Usměvavá rozhodčí nejmladší kategorie Eva Rosenbaumová.

Jako hlavní rozhodčí se již pošesté osvědčil Mgr. Miroslav Hurta z Rajhradu, který také všechny turnaje na počítači losoval. Hrací systém, tempo hry, losovací program i kritéria pom. hodnocení schválila KM ŠSČR. Dalším rozhodčími byli: autor tohoto článku a paní Eva Rosenbaumová ze Zdic, která řídila turnaj dvojic.

Na zahájení turnaje přijel předseda KM ŠSČR ing. Zdeněk Fiala ze Světlé nad Sázavou - přesto, že letos zde neměl žádné svěřence. Slíbil však, že za rok je určitě přiveze. Nutno připomenout, že nový předseda KM má za sebou téměř 20 vzorně uspořádaných mistrovských turnajů jednotlivců o přebor Čech, Moravy i ČR. Domnívám se, že už je zralý na uspořádání ME a MS mládeže.

Jaroslav Hájek s Ing. Zdeňkem Fialou při zahajovací řeči. Zdroj: nss)

Na závěr turnajů jsme nejlepším předali poháry, medaile, diplomy, věcné ceny i peníze v celkové hodnotě přes 32.000,-Kč. Dostalo se na 10 dospělých, všech 70 dětí z turnaje dvojic do 10 let a prvních 33 družstev. Tam cenu dostali vedoucí i všichni hráči. Bylo to možné jen díky tradičním sponzorům:
Omega Plus Chrudim (hlavní sponzor) je dodavatelem informačních technologií. www.omegaplus.cz
Coprosys Chrudim zajišťuje dálkový přenos dat, VPN, internet. www.coprosys.cz
Mercia Chrudim dodává malou zemědělskou mechanizaci, motorové pily STIHL, …...
Tipsport a.s. - největší sázková kancelář v ČR - věnoval věcné ceny za 12.500,-Kč www.tipsport.cz
Obec Zaječice, která každoročně hradí poháry a medaile.

OMEGA Plus OPEN (44 šestic žactva)

Turnaj podle očekávání vyhrálo a Mistrem ČR se stalo družstvo z Frýdku-Místku (trenér IM Berezjuk) a letos ani nepotřebovali žádného hosta. Je to šachové středisko, funguje na profesionální bázi, a tak i příště, v budoucnosti, má o medailové posty postaráno. Jen v minulém týdnu hrálo ve F-M přebor mateřských škol až 84 dětí. Těm lepším se pak věnují dobrovolní trenéři, nejlepší předávají k dalšímu růstu mistrům šachu. O něčem takovém se mi ani nezdálo. Pokud se najde pár oddílů, které budou následovat, krása. Ostatní oddíly se musí spokojit s jedním zapáleným šachistou, který se dětem věnuje a občas s nimi jede na turnaj. Bohužel, většina oddílů nemá ani toho jednoho, některé se ani nesnaží.

Vítězný tým BŠŠ Frýdek-Místek (vpravo) v souboji posledního kola s Pandou Rychnov nad Kněžnou. Zdroj: nss)

KSN Bratislava mělo hosta z Trnavy a bezpečně uhájilo pohár pro nejlepší (zároveň i nejhorší) zahraniční družstvo. Je vítaným zpestřením našeho turnaje.

KŠN Bratislava (vlevo) se stále se lepšícími Polabinami. Zdroj: nss)

Lokomotiva Brno získala po zásluze stříbrné medaile v M-ČR a po vítězství v extralize dorostu je to další důkaz toho, že v Brně trénují velmi dobře.

Lokomotiva Brno proti Boršicím. Zdroj: nss)

Jiří Daniel z Rychnova n/Kn. se dočkal další medaile. Vím, jak promyšlenou strategii při výchově mladých používá a kolik času mladým věnuje, jen jsem nečekal, že se prosadí na medaile z M-ČR už letos. Liberec a pan Kopal přišel o medaili jen horším pomocným hodnocením, následovalo sedm vyrovnaných týmů po 16 bodech. Z nich největší skok udělaly Polabiny Pardubice. Silný střed tabulky je až po 28.místo Tábora, ostatní družstva se příště zlepší.

Desku Liberec (vpravo) chyběl k medaili jen pověstný vlásek. Vlevo Grygov. Zdroj: nss)

Mirek Hurta kontroloval po 4.kole registrace hráčů a zde nastalo velké zlepšení. Dvojice vše OK, u družstev našel jen dva nedostatky: Litovel měl dva hosty a tak ten druhý na 6. šachovnici prohrává vše kontumačně. Zaječice měly jen jednoho hosta (na 6. šachovnici umožnily start hráči z Polska, bez VT, který byl o rok starší pro turnaj dvojic), ale možnost prohrávat partii kontumačně nedostaly. Nezdá se mi správné, aby za dobrý skutek byly zařazeny na konec pořadí a tím přišly o slevu na vkladu ve 2.lize dospělých. Rozhodnutí nechávám na KM ŠSČR. Dále: TJ CHS Chotěboř tvrdí, že je sdružena v ČSTV, vrátili jsme 400,-Kč vklad.

Coprosys OPEN (35 dvojic nar. 2000 a ml)

Nejlepší talenty přivezli trenéři Sokola Postoupky, Spartaku Ústí n/Labem a SACHklubu Tábora. Jejich hráči získali medaile, pohár i hodnotné věcné ceny podle vlastního výběru. Také v dalších družstvech se představila celá řada talentů, kteří šachy hrají na slušné úrovni, ačkoliv jim je 7, 8, max. 9,5 roku. Vždyť ještě 26. dvojice z Nového Boru uhrála 8 bodů z 18. a 4. DDM Most jich uhrál 11. Připomeňme si, že před pár lety, v roce 2002 hrála tento turnaj Karolína Němcová z Prahy, která letos hrála Mistrovství ženských týmů. V roce 2000 vyhrála Litovel, Jan Krejčí uhrál 7/9 a letos již splnil normu velmistra. Turnaj proběhl hladce, žena jako rozhodčí má své přednosti. Jen, co se dokončí rekonstrukce kluboven na hotelu, bude mít ještě klidnější prostředí.

1. Sokol Postoupky – David Oplustil a Filip Zavadil. Zdroj: nss)

2- Spartak Ústí nad Labem – Václav Soukup (9/9!) a Jiří Jirek. Před fotografováním se kluci hbitě svlékli do dresů, chtěli asi udělat radost trenérovi Pavlu Chrzovi, který nakonec na Seč pro marodku svého družstva nedorazil. Zdroj: nss)

Šachklub Tábor – Daniel Vlach (8,5/9!) a Matěj Macek. Zdroj: nss)

Mercia OPEN ( 32 hráčů)

Poprvé hrál IM Richard Biolek a také bezpečně vyhrál, úspěchem je 2. místo pro Josefa Vařejčka ze Zaječic a překvapením 3. místo Viktora Novotného z Nového Boru. O síle letošního turnaje svědčí to, že FM Sabol (ELO 2358, vyhrál prvních 5 ročníků) a FM Vojta (ELO 2333) získali jen 4. a 5. místo. Budeme muset uvažovat o zvýšení cenového fondu, který byl letos 5.300,-Kč. Také ho umístíme mimo dosah hlučících dětí, do samostatných prostor.

Vítězné trio, zleva: Vařejčko, Biolek a Novotný. Zdroj: nss)

IM Richard Biolek st. z Grygova (2429) povolil jen 2 půlky. Zdroj: nss)

Domácí Josef Vařejčko (2275) pustil o půlku více. Zdroj: nss)

FM Tomáše Vojtu z Vlašimi (2333) nezastihl turnaj v ideální formě – 6 bodů a 5. místo. Jestli to nebude tím, že právě Vlašim měla na Seči nejpočetnější zastoupení. Zdroj: nss)

Jihlavský Vladimír Šenkýř (2175) skončil s 5,5 body na 6. místě. Zdroj: nss)

Pavel Holásek z Ústí nad Orlicí (2142). Zdroj: nss)

Vojtěch „Duffy“ Rut ze Sokolu Vyšehrad (1961). Zdroj: nss)

Ač se chytal takhle krásně za hlavu, nakonec krásné 4 body pro Josefa Starýchfojtů z ŠK Řevnice (1526). Zdroj: nss)

Pořadatelé málem nevyhlásili nejlepší ženu, vězte, že Huyen Tran Khuc (1489) je Dana z 1. Novoborského ŠK. Zdroj: nss)

Stravování a ubytování

Zatímco ke stravě nebyly připomínky, ubytování se zhoršilo. Polovina lůžek na hotelu je již přestavěna na penzion pro důchodce, druhou polovinu to čeká. A tak 230 lůžek jsme dostali sice lacinějších, ale i horších. Snažili jsme se na ně umístit ty, kteří spali jen jednu noc. Přednost dále mají ti, kteří se přihlásí dříve.

Příští, již 48. ročník Zaječic bude 29. a 30. 5. 2010

Pomalu se blíží ten jubilejní, padesátý. Nějak rychle to letí. Opět se přihlásíme do konkursu a věříme, že dostaneme šanci. Chceme přímé přenosy partií, což je velmi dobrý trend. Já letos strávil m.j. celé 4 dny u přenosů z Frýdku-Místku. Když si k tomu šachista pustí Rybku a jednu partii sleduje navíc s analýzami, nemá to chybu. Další náměty na vylepšení přivítáme. Také trefná kritika pomáhá.

Sledujte stránky, na kterých se postupně objeví 80 fotografií z letošního ročníku, pořadí oddílů za posledních 10 let (jen účastníci 47. Zaječic) a pořadí oddílů za všech 47 turnajů: http://zajecice.chesspce.cz

Doporučuji:

http://www.chess.cz/www/
http://www.nss.cz

a celou řadu krajských a oddílových stránek mám na liště záložek. Potom již stačí jen ťuknout.

Výsledky:

MČR družstev starších žáků
Dvojice
Turnaj jednotlivců

Fotografie a popisky: Viktor Novotný

Všechny tři turnaje byly sehrány v Junior centrum Seč ve dnech 30. – 31. 5. 2009, za pořadatelství ŠO TJ Sokol Zaječice. Tento šachový oddíl byl pověřen KM ŠSČR, když zvítězil ve vypsaném konkursu. Dlouhodobá příprava turnajů byla svěřena osvědčenému řediteli ing. Jiřímu Česenkovi a Jaroslavu Hájkovi (foto). Při turnaji pomáhala většina členů ŠO, jmenuji: Josef Vařejčko, Jiří Hájek, Martin Hromádko s manželkou, František Konrád a další. Šachový materiál ochotně zdarma zapůjčil AVE-KONTAKT Pardubice a za úplatu Lokomotiva Brno.
15x 1184x jhajekcr
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
05.06.2009 23:08 | Autor neznámý

re Pavel Stehno : Dobrý den. Na výlet jo?. Třeba do Prahy, na natáčení "Nepodceňuj blondýnky!"

05.06.2009 20:26 | Autor neznámý

jasně že to je o penězích.. Když bude mít trenér 500Kč / hod. a víc tak bude rád chodit 2x týdně na 2 hodiny učit děti..  Třeba i ti nejlepší junioři (cca 2300 a silnější), kteří ještě studují by byli ochotni se věnovat dětem, kdyby to dávalo ekonomicky smysl. Mezi šachistama je spousta těch, kteří se na normální práci nehodí takže by to dělali ještě rádi :-)))

 

(mluvím z vlastní zkušenosti z dob studia na VŠ - tehdy byly šachy dobrou brigádou.. akorát že jediné co dávalo smysl byla extraliga a německá liga.  trénování ne, protože není dostatečně odměněno). Je to pořád to stejné dokola.

Klobouk dolů před lidmi jako je Jarda, kteří se celý život věnují mládeži.. Dávají tomu hodně a nedostávají skoro nic.. Když teda nebudeme brát jako měřítko že člověk vyjede někam na výlet... atd. :-))  

03.06.2009 19:43 | Autor neznámý

Vtípky Jardy Hájka jsou pověstné  

03.06.2009 12:04 | Autor neznámý

  A ještě k Jardovi Hájkovi: Již jste viděli někoho, kdo ve více ve 4 desítek ročníků akce řekl při vyhlášení něco nového a zpráva byla zase něčím zajímavější. Já ne, tedy až na Jardu Hájka. Tak jeho vtípky nemažte a nováčkům, kteří (zatím) nepochopí vysvětlete, že musí za zkušenostmi přijet do "Zaječic" znovu.  

03.06.2009 11:56 | Autor neznámý

  Že je žáků málo, s tím nesouhlasím. Záleží na kvalitě provedého náboru (to školím na školení trenérů či seminářích a mohu zájemcům poskytnout). Pak jde o to žáky 2., 3. a další rok udržet, což je při dnešní nabídce jiných zájmů (těch ušlechtilých i těch méně) náročné, ikdyž je klub mládeže dobře trenérem/ry veden (což je samozřejmě předpoklad úspěšného rozvíjení kroužku). Souhlasím s tím, že je problém najít trenéra. Čím dále více slušněji zaměstaných lidí má problém na konkrétní čas se uvolnit (třeba v úterý v 16.h) a častější zástupy a sauplování kroužku neprospívají. A přitom  je v této problematice jedno (téměř jedno), zda má  za to 0 Kč či 50 Kč nebo 300 Kč za hodinu, čas si nekoupí natož čas v daný okamžik, kdy musí třeba zůstat v práci. Na profi trenéra si včetně odvodů spočítejte mzdové náklady; Se sponzory, granty a samozřejmě příspěvky dětí teoreticky jde, ale velmi managersky náročné, tedy další člověk, který se bude o toto starat (ve svém volném čase? nebo další plat? Či to zároveń zvládne danný "uvolněný" trenér?).   Samozřejmě, pak jsou mistři, kteří si hrou vydělávají a potřebují si trénováním přivydělat, pokud je v klubu či blízkosti máte, určitě jich využijete. Tolik jen, co kluby s mládeží každoročně řeší. Nejvíce je samozřejmě těch, kde jsou trenéři z těch, kteří si přes veškeré nástrahy doby a svého zaměstanání ten čas přeci je najdou. A je samožejmě stejně tak dobře, když některé kluby mají či usilují mít profesionální trenéry. Oba přístupy jsou náročné a zasluhují ocenění.   

03.06.2009 09:54 | Autor neznámý

Je pravdou, že mít v oddílu jednoho zaníceného šachistu pro práci s mládeží je výborné, ale lepší je, když se mládeži věnuje plejáda trenérů, jak je tomu třeba ve Frýdku nebo v Lokomotivě. Pokud oddíl nemá dostatek lidí, kteří by se mohli věnovat práci s mládeží, je dobré mít sponzora, který by zaplatil trenéry. Pokud nemá ani to, je to špatné. Dost týmů si raději zaplatí hráče do extraligy dospělých nebo nižších soutěží, pak se sice oddíl zviditelňuje (třeba Mahrla Praha), ale mládež chybí. A to z hlediska perspektivy je katastrofální. A nejenom oddílu...

03.06.2009 08:49 | Autor neznámý

Nevím jak u vás, ale u nás je děcek se zájmem o šachy jako šafránu - dneska mejí jinou zábavu. A těch pár co dochází nemá kdo kvalitně trénovat takže pokrok veškerý žádný

02.06.2009 23:50 | Autor neznámý

Bond - Jindra má pravdu, to není tolik o penězích - rodiče si to zaplatí, tak jak to dělají u všech ostatních sportů, ani o nedostatku dětí (těch by bylo dost), jen o tom zájmu dospělých šachistů se tomu věnovat.....

www.deskoliberec.cz/mistrovstvi-cr-druzstev-starsich-zaku.html - reportáž Deska Liberec s fotografiemi

02.06.2009 21:47 | Autor neznámý

Není to o prefesionalismu. Je zapotřebí získat zájemce o šach mezi mladými a umět si utrhnou kousek času z vlastního "já".  K čemu je mi jeden špičkový šachista, když nebude základna mezi amatérama..... Potřebujeme širokou základnu hráčů, kteří se šachama baví .... bez ohledu na jejich kvalitu.... :-D. GM zkrachoval přestože měl za sebou historii šíleně dlouhou. Dnes jejich auta nikdo nekupoval a tak " hup" dolů... To samé platí i pro šachy.... Potřebuemei zájemce o hru.... Blesk přežívá protože ho kupuje plno zájemců o tlachy, přestože nejsou pravdivé - solidnější časopisy krachují... I tak se dá na šach pohlížet...

 

02.06.2009 15:07 | Autor neznámý

Bohužel těch oddílu kde se s mládeží nepracuje vůbec je většina. Nám taky chybí trenéři, peníze a i ti mladí, které bychom trénovali. Určitě to není jenom FM, kde na mládeži makají, ale moc těch oddílů není

Alfou a omegou jsou peníze na profesionální trenéry a na dotace jednotlivých turnajů, bez toho se dál nehneme...

02.06.2009 13:22 | Autor neznámý

Ou! Když panu Hájkovi odstraníte všechny vtípky, zbude z textu torzo!

02.06.2009 12:04 | Autor neznámý

Ta myšlenka s panem Hurtou se tu již objevila loni a jak to dopadlo, je na webu jmšs. Že to děcka špatně pochopí, se ještě dá pochopit, ale že vedoucí dětí...

02.06.2009 11:25 | Autor neznámý

Odstranil jsem z textu poznámku: "Jen se vkrádá myšlenka, zda-li Mirek Hurta při losování nějak nepomáhal.", která by prý mohla být někým brána vážně. Opravdu šlo o vtip a Mirek Hurta Lokomotivě rozhodně ze své funkce rozhodčího nikterak nepomáhal.

02.06.2009 08:51 | Autor neznámý

Pane Hájku, těch oddílů, kde pracuje více trenérů, než jeden zapálený šachista, je více, nejen Frýdek-Místek. Nebo to nevíte? Nesnižujte práci lidí v oddílech, kde pracuje s mládeží více lidí.

01.06.2009 22:49 | Autor neznámý

sachypravonin.rajce.idnes.cz/47._Zajecice_-_Sec_-_30.-31.5.2009/#album - fotky Marie Filipové