Prague Chess Festival

Mistry České republiky v bughouse se stala dvojice Tajovský – Menčík

14.07.2019 13:20 | Czech Open 2019

V sobotu na jubilejním 30. ročníku Czech Open vyvrcholily první turnaje, mistry České republiky v bughouse se stala dvojice Tajovský – Menčík, další medaile se rozdělovaly také v Hospodském kvízu.

Své vítěze už znají i backgammon, mezinárodní dáma a bridž. Do finiše se rychle blíží Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev, pokračuje i Mistrovství Evropy mládežnických družstev a turnaj RMS CZ Open.

V sobotu proběhlo v pardubické ČSOB Pojišťovna areně čtvrté a páté kolo Otevřeného mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev, přiblížilo se tak do svého finiše, vítěz bude znám v neděli odpoledne. Po pátém kole zbyl pouze jediný tým se ziskem plného počtu bodů, a to ruský Yamal, ten prozatím věnoval soupeřům jen jeden a půl bodu, plný počet pěti bodů z pěti partií mají na svém kontě IM Belyakov a GM Alexander Potapov. V 5. kole v přímém souboji nejvýše nasazených družstev porazil Yamal tým ŠK Zikuda Turnov A. O bod méně než ruský celek mají tři týmy – kolumbijská Antioqua, brněnský Duras a stále skvěle hrající mladíčci z německého Hageneru. Dobře se prezentuje na sedmém místě ŠK Vysoké Mýto, který má ve svém týmu dva výborně hrající hráče, a to Mariana Sabola a Marka Koseka, oba uhráli čtyři body z pěti partií.  

Po druhém kole sedmikolového ratingového turnaje RMS CZ Open je na čele jedenáctičlenná skupina složená převážně z favoritů, velkým překvapením je prozatím stoprocentní zisk Dalibora Seidla ze Sokolu Kolín. Po sobotě známe mistry České republiky v bughouse, což je otevřená forma holanďanů, těmi se stala dvojice Tajovský – Menčík, o bod za nimi skončili Jezbera se Šlesingerem a bronz brali Čechura s Cerhou. Staropramen Open však celkově ovládlo litevské družstvo Limontas – Chocenka, které za sebou nechalo právě jmenované české zástupce.

Na Mistrovství Evropy mládežnických družstev se v kategorii U18 Open ve 3. kole nedařilo favoritům, druzí nasazení Němci prohráli s Rakouskem 3:1, stejným poměrem padli třetí nasazení Poláci s týmem Izraele. Česká republika sahala po výhře Ondřeje Švandy po bodovém zisku, nakonec ale po prohrách na předních šachovnicích podlehla Slovinsku celkově nejtěsnějším rozdílem 1½:2½. Po sobotní prohře Německa se změnilo pořadí na čele, ve vedení se aktuálně nachází trojice týmů – Rakousko, Izrael 1 a Srbsko. I v kategorii do osmnácti let dívek nalezneme na čelních pozicích trojici družstev, konkrétně bulharský tým z Plevenu, Německo a překvapivě také až šestnácté nasazené Turecko. Turkyním se povedlo ve 3. kole porazit MS region, z českých týmů bodovalo družstvo 2, které díky vítězství Anny Lhotské remizovalo s Anglií 1:1.

Pouze jediné mužstvo s plným počtem bodů zůstává v kategorii U12 Open, a to prozatím skvěle hrající Poláci, kteří rozstříleli ve třetím kole první nasazenou Francii 4:0. Došlo i na vzájemný souboj českých týmů, v němž druhý tým porazil třetí díky vítězství Marka Fizera a Daniela Juhaňáka. Nejlepším českým hráčem zůstává Jáchym Němec hrající v týmu Česko 1, jenž si prozatím drží stoprocentní bilanci tří bodů.

V kategorii dívek do dvanácti let se ve vedení drží s plným počtem bodů bulharský tým Plevenu hrající pod vlaječkou ECU. Oba české celky podaly v sobotu dobrý výkon a remizovaly, první tým po dvou remízách s tureckými šachistkami a druhý celek po výhře Amálie Zádrapové s ruským Yamalem.

Mistrovství České republiky v Hospodském kvízu pokračovalo v sobotu hned dvojicí kvízů. Ve druhém kvízu si vítězství si pražští SSS, na druhém místě skončila brněnská TJ Kamenka a třetí místo putovalo do Českých Budějovic Řepíkům. Že je letošní mistrovství ohromně vyrovnané a nikdo nemá nic jisté potvrdil také třetí kvíz, v němž se na medailové pozice postavila další trojice týmů. První místo vybojovali domácí Ambiciózní lenoši, na druhém pozici smolně skončili pražští Gas Arbeiters, třetí místo patřilo plzeňským Mladým, krásným a perspektivním.

V sobotu vyvrcholil hlavní turnaj v backgammonu, v němž slavil vítězství Jiří Vala, jenž ve finále jasně porazil Luboše Vencla a bronz bral po výhře nad Norem Kristianem Thulinem Jiří Olejníček. Vítězem ve speedgammonu se stal Zdeněk Žižka, sedmikolové zápolení v mezinárodní dámě ovládl Václav Krišta. Bridž má za sebou dva vedlejší turnaje dvojic, v Yetti sport Open zvítězila dvojice František Hruška – Jan Martynek a v P. Ministr Open Jiří Baláš – Josef Horáček.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.

   

Adam Joska
tiskový mluvčí Czech Open 2019

0x 1085x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat