Mistrovství světa seniorů 2019 - 2.díl

04.12.2019 06:47 | Turnaje

Milan Babula popisuje v tomto pokračování Mistrovství světa seniorů a tak se pojďme společně podívat na turnaj, kde naší republiku reprezentovali GM Vlastimil Jansa, IM Milan Babula, IM Josef Juřek a paní Izabela Horáčková.


Turnaj W50

    Do turnaje takových „seniorských kandidátek“, tj. hráček nad 50 let, nastoupilo 21 žen z 11 zemí. Hned 17 z nich bylo nositelem nějakého titulu, což pouze dokládá trend v ženském šachu, že se outsiderky do účasti moc nehrnou. Největšími favoritkami bylo 7 WGM a jedna IM. Početně jasně převládaly Rusky (7 hráček), dále hrály 4 Němky a tři domácí. Nasazenou jedničkou byla WGM Elvira Berend (LUX), která začala překvapivou porážkou s domácí WIM Jicman. Pak ale již hrála podle očekávání a již před závěrečným kolem měla jistotu titulu Mistryně světa ve své kategorii. Po dělbě bodů v závěrečné partii s bodovým náskokem turnaj vyhrála. Z trojice ruských WGM na dalších místech stříbro se 7,5b zaslouženě patří Tatianie Bogumil, která až do 8. kola vedla. Závěr 1(3) jí neumožnil bojovat o titul MS.

Bronzová Galina Strutinskaia odpadla z čela v 7. kole prohrou s vítězkou turnaje. Naopak další v pořadí Tatiana Grabuzova měla ještě v 7. kole pouze 50% bodů, na bramborový stupínek dofinišovala 3,5 (4). Obě tyto hráčky měly o dost lepší B-H než hráčky na prvních dvou místech, ale pouze 7 bodů. Pátá, poslední sedmibodová, skončila WGM Marina Makropoulou (Řecko). Hrála nekompromisně, ale 3 nuly na boj o medaile byly mnoho.

Další hráčky na medailové posty zřejmě moc neměly, včetně nasazené dvojky IM Zoya Schleining (GER). Čtyřka Ilena Krasenkova (RUS) v závěru uhrála ve 4 partiích pouze 1 bod a skončila až na 14. příčce.

   

   Turnaj M50

     V turnaji nastoupilo 138 hráčů ze 44 zemí. Podle počtu hráčů s mezinárodními tituly byl tradičně nejkvalitnější. Po padesátce věku jsou hráči zpravidla ještě v plných silách a důvody k ukončení turnajové aktivity tolik nenastávají, jako je tomu často v kategorii po 65 letech. Celkem zde bylo 63 držitelů titulů, včetně 20 GM. 23 startujících mělo ELO přes 2400, 7 dokonce přes 2500.

    Velkým překvapením první poloviny turnaje byl Filipínec IM Angelo Young, který s 31. nasazovacím ratingem po šesti kolech vedl společně s domácím zástupcem GM Vladislavem Nevednichy s 5,5 body. Ve vzájemném duelu v sedmém kole ale Young prohrál a do konce turnaje pak již jenom 4x remízoval a propadl se na osmé místo. Nevednichy však vzápětí prohrál s GM Vadimem Shishkinem (UKR), který se touto výhrou se 7 body dostal do samostatného vedení. Své vedení ještě výhrou v dalším kole upevnil a k titulu Mistra světa mu pak stačilo na závěr dvakrát remízovat. To se mu i podařilo a s 9 body turnaj vyhrál. Velmi kvalitní turnaj odehrál Nevednichy, který nikdy neopustil druhou příčku, na které i nakonec skončil. Shodných 8,5 b vybojoval i bronzový GM Fernandez Ivan Morovic (CHI), který se zdržel čtyřmi půlkami v úvodních kolech, předvedl však drtivý finiš 4,5 (5). Na nepopulární čtvrté pozici jako jediný osmibodový skončil GM Karen Movsziszian (ARM). Všichni hlavní favorité z nasazené TOP 5 skončili ve velké skupině hráčů se 7,5 b na 5.-17. místech. Dá se tedy říci, že v turnaji z favoritů nikdo nezklamal, i když na stupně vítězů se dostali hráči z druhé pětky. Ale celkem jisté vítězství hráče č. 17 podle nasazení, Ukrajince Shishkina a jeho velký bodový zisk určitě překvapivé jsou.

     Češka Izabela Horáčková je velkým šachovým nadšencem, hrající šachy poměrně nedlouho a dokáže si účast v takových turnajích vychutnat. Skončila s 2,5 body v závěru tabulky v souladu se svým koeficientem.

   Jediný slovenský zástupce, FM Milan Kolesár měl po osmi kolech nadějných +2, tedy 5 bodů. Po dvou prohrách jej na závěr opustila chuť do hry a k závěrečné partii nenastoupil. Obsadil tak 76. místo, ihned za největším smolařem závěru turnaje. Tím byl IM Fred Berend (LUX), který po startu 5(6) prohrál další 4 partie a psychicky zlomený se nechal na závěrečné kolo vypsat. Odjet ale předčasně nemohl, musel přece manželce odnášet mistrovský pohár!

* pořadí, los, výsledky * 

http://chess-results.com/tnr449485.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES&flag=30

 

  Turnaj W65

  Tyto turnaje seniorek jsou v posledních letech početně málo obsazené. Lichý počet 15 hráček na startu přinášel při 11 kolech značné riziko do posledního kola, že někdo může kontumační výhrou v závěrečném kole poskočit na medailovou pozici, teoreticky dokonce se i stát MS! Naštěstí se tak nestalo a vše dopadlo celkem podle papírových předpokladů.

V turnaji výrazně převažovaly ruskojazyčné hráčky, když k 4 Ruskám připočteme další z bývalých sovětských republik, 2 z Mongolska i 3 z Izraele. Mezi 8 hráčkami s tituly byla jedna nositelka titulu GM a dvě WGM. Všechny nakonec obsadily posty na stupních vítězů. V průběhu to ale tak jasné nebylo. Po výtečném startu 4(4) se zdálo, že mnohonásobná MS GM Nona Gaprindashvili to bude mít tentokrát s obhajobou celkem jednoduché, zejména když její papírově největší konkurentky dost ztrácely; WGM Elena Fatalibekova i WIM Natalia Titorenko odstartovaly třemi půlkami, WGM Valentina Kozlovskaya po dvou remízách utrpěla porážku právě s Nonou.

    V pátém kole však Gaprindashvili nečekaně prohrála s domácí Rumunkou Pancu (ELO pouze lehce nad 1800) a vzápětí i v dlouhé partii s Fatalibekovou. Zde ve zcela blokované pozici stála černými velmi stísněně a nakonec všechny hrozby na obou křídlech krýt nešly. Že by na ženském trůnu byla po letech změna? V osmém kole dokonce Nona neriskovala a rozdělila se o bod s další nebezpečnou Ruskou WIM Ludmilou Tsifanskaya. Byl to však od ní správný kalkul, neboť touto partií odehrála všechny hráčky TOP 8 a ve zbývajících třech kolech tak byl velmi reálný její zisk tří bodů. Její konkurentky se ještě musely utkat mezi sebou, resp. s podstatně silnějšími soupeřkami. Vedoucí hráčka WIM Brigitte Burchardt (GER) hned v dalším kole prohrála a dokonce prohrála i v kole následujícím a propadla tolik dozadu, že v posledním kole dostala volno formou bodu bez hry. Ani Fatalibekova nedokázala všechny tři závěrečné partie vyhrát a tak Gaprindashvili po třech celkem snadných výhrách je s 8,5 b opět Mistryní světa W65. O polovinu bodu zaostaly stříbrná Fatalibekova a Kozlovskaya. Další půlku zpět je na čtvrtém místě Tsifanskaya, až pátá skončila se 7 b ještě v 8. kole vedoucí Burchardt.

   Na zrádnosti malého a k tomu lichého počtu účastnic značně doplatila nasazená trojka WIM Natalia Titorenko, která jako jediná, kromě medailistek, nedostala volno a bod. Po porážce v závěrečném kole skončila se 6,5 b až osmá.

   Jediná slovenská zástupkyně Anna Hrivňáková urputně bojovala a obsadila se 3 body třinácté místo, o jedno lepší než bylo její nasazení. A odváží si z turnaje nevšední zážitek ze hry se třemi velmistryněmi a dokonce dvěma mistryněmi světa! Komu se to běžně podaří?


* pořadí, los, výsledky *

http://chess-results.com/tnr464444.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES&flag=30

       

    Turnaj M65

  Hodně přes polovinu účastníků všech seniorských turnajů v Bukurešti startovalo v turnaji M65, který je takovou královskou, nejvíce ceněnou disciplínou seniorského mistrovství.

192 hráčů ze 43 zemí je již velmi slušný počet a řadí se mezi nejvyšší v celé historii MS.

V této věkové kategorii již je opravdu výrazný úbytek hráčů aktivně turnaje hrajících a to i mezi nositeli mezinárodních titulů. 9 GM na startu lze tak považovat za velmi solidní počet, stejně jako 34 IM a celkem 69 nositelů všech titulů. I v tomto turnaji bylo nejvíce hráčsky zastoupeno pořádající Rumunsko (27), druhou nejpočetnější národní skupinu zde tvořil Izrael (16), Norsko (13) a po 11 zástupcích hrálo ze Španělska, Německa, Ruska a Švédska, deset pak hrálo Dánů. Jak jsem se již dříve zmínil, ČR jsme zde zastupovali tři, zato Slovensko letos zastoupeno nebylo vůbec.

  Nasazená turnajová jednička GM Rafael Vaganian (ARM) byl se svým Elem 2514 jediný přes hranici 2500. Hráčů přes 2400 bylo deset, včetně našeho GM Vlastimila Jansy na pátém místě. IM Josef Juřek měl startovní číslo 27, IM Milan Babula 39.

  Elo hráčů v tomto turnaji zřejmě méně vypovídá o síle toho kterého šachisty seniora, než u hráčů třeba středního věku tzv. „v plné síle“. Podíval jsem se na pohyby osobních koeficientů některých soupeřů a u některých byly pohyby značné, třeba i o 160 bodů za 18 měsíců. Stačí nějaké nepříznivé období, zdravotní komplikace a rating letí dolů, skutečná síla hráče určitě tolik ne. Proto nebylo již v úvodním kole nouze o překvapivé výsledky oproti papírovým předpokladům. Z TOP 10 remízoval několikanásobný seniorský mistr světa GM Anatoli Vaisser (FRA) a úřadující mistr světa Jansa dokonce prohrál. Ve druhém kole přišel o půlku i další z velkých favoritů GM Yuri Balashov (RUS). Úvodní čtyři kola absolvovali „bez ztráty kytičky“ pouze dva, shodou okolností jedni z „nejmladších seniorů“ GM Garcia Palermo Carlos (ITA) a GM Fernandez Garcia Jose Luis (ESP), kteří se zákonitě utkali v dalším kole a tak do volného dne po pěti kolech již nezůstal nikdo s plnými body.

   I další Češi nezahájili turnaj bezproblémově. Juřek ve druhém kole v jednoduše vyhrané věžové koncovce si nevšiml odtažného šachu, který dostal a naopak sám šach dával! Přivolaný rozhodčí vše uvedl do souladu s pravidly, ovšem Pepa musel partii vzdát, neboť svou šachující věž by musel zadarmo představit k pokrytí šachu soupeřova. Já jsem zahájil ještě hrozněji: v prvním kole jsem nedopočítal vyhranou pěšcovou koncovku a raději hrál věžovou. No a tu jsem po nějakých 3 min. uvažování o existenci výhry zakončil tahem Ke5, který ovšem rukou skončil na f5, po čemž následovala okamžitá ztráta věže. A ve třetím kole jsem to doplnil, tentokrát ovšem v komplikované pozici a silné časové tísni, hrubou chybou, kterou počítač „ocenil“ změnou hodnocení z +5 na nějakých -12! Ještě jedna kuriozita z mé partie druhého kola s Izraelcem Rubinsteinem: v závěrečném hraní „na minutě“ soupeř chtěl králem vzít mého krytého šachujícího střelce. Když jsem mu říkal, že to nejde, odvětil, že přece v dalším tahu zase on dobere mou nekrytou dámu, tak co!?  I zde měl rozhodčí prostor k intervenci. I Jansa ještě ve čtvrtém kole přišel o další polovinu bodu, takže jsme měli co dohánět.

Před volným dnem nebylo do smíchu ani Vaisserovi, který ve čtvrtém kole remízoval a v pátém dokonce utrpěl porážku, takže měl 3(5).

   Po volném dnu si vedení udržela Italsko-Španělská dvojice Garcia, Fernandez s 5,5 b, před čtveřicí pětibodových Vaganian, Balashov ,GM Evgenij Sveshnikov (RUS) a neznámý Jan-Olov Lind (SWE). Za nimi byla velká smečka hráčů se 4,5 b, včetně našeho Jansy. Juřek měl 4 body, Babula 3,5.

    Po sedmém kole zůstal v čele osamoceně Garcia, který porazil černými ve 26. tazích Vaganiana a rázem se stal hlavním favoritem soutěže. Balashov se připojil výhrou s Lindem k Fernandezovi a měli o půlku méně. Jansa se další výhrou dostal do skupiny 5,5 b. Byli v ní Sveshnikov, IM Evgenij Kalegin (RUS), GM Jens Kristiansen (DEN), IM Herman Van Riemsdijk (BRA) a IM Nicolas Giffard (FRA), tedy celkem početná a různorodá společnost.

Juřek se remízou dostal na 4,5 b. Já jsem s kombinačně nebezpečným Alanem Goldsmithem (AUS) překonal různé nástrahy a získával v koncovce kvalitu. V časové tísni mi soupeř lstivě v 33. tahu nabídl remízu. Místo, abych okamžitě potáhl jediný rozumný tah, produmal jsem většinu ze zbývající minuty a „v pohnutí mysli“ souhlasil!! Hned bych to odvolal, ale již bylo pozdě a půlka byla pryč. Při správné hře by byla šance na výhru ještě před 40. tahem!

  I v osmém kole se Ital udržel v čele, remízou za sebou udržel Balashova, se kterým zůstal dělit Fernandez. Na ně se dotáhli výhrami Sveshnikov a Van Riemsdijk. Jansa po dělbě bodů s nebezpečným Fernandezem postoupil na 6 bodů. Juřek po již čtvrté remíze měl 5 b, mně se nepodařilo černými překonat výměnnou strategii FM Petera Hohlera (SUI) a měl 4,5 b.

  Deváté kolo udrželo v čele Garciu, který půlil s nebezpečným Brazilcem, ale dotáhl se na něj Balashov, který odehnal z úplného čela Fernandeze. Pokračovalo usilovné stíhání čela Vaganiana i Vaissera, kteří již měli 7 bodů, stejně jako Sveshnikov a Van Riemsdijk. K naší radosti, kterou šlo nejlépe projevit na večeři, kde česká minivýprava často spolu stolovala, se Jansovi podařilo využít bílé kameny a na 7 bodů se rovněž dotáhl. To byli, dvě kola před koncem, hlavní kandidáti na medaile. V tomto kole se podařila Juřkovi již pátá půlka v turnaji a s 5,5 body měl rovněž slušnou výchozí pozici k finiši. Mně se konečně podařila slušná ucelená partie s nebezpečným FM Markzonem (USA), který ještě v roce 2017 měl ELO přes 2220 a dotáhl se na +2.

  V předposledním kole došlo i na Garciu, který si v předchozím průběhu počínal dost suverénně. Skoro v miniaturce prohrál ve 23 tazích s Vaisserem, pro kterého to byla již pátá výhra v řadě. Balashov s Vaganianem se rozhodli spolehnout na závěrečné kolo a bod si rozdělili. Z čela odpadl Van Riemsdijk, který podlehl Kristiansenovi. Dlouho bojovali Sveshnikov s Jansou, aby nakonec ve věžové koncovce bod dělili. Pozici do posledního kola si velmi vylepšil Juřek výhrou bílými s Aleksandrem Sarbayem (BLR) a měl nadějných 6,5 bodů. Mně se černými s Helge Gundersenem (NOR) nepovedlo vážněji narušit rovnováhu, takže remíza a 6 bodů. Kupodivu se seznam kandidátů před závěrečným kolem ještě rozrostl o hráče „z druhé linie“. Vedli Vaisser s Balashovem s 8 body. Po 7,5 měli Vaganian, Garcia,

Sveshnikov, Jansa, Kalegin (vyhrál dvě poslední partie), Kristiansen (rovněž po dvou výhrách v řadě), IM Vladimir Slepovoj (RUS) dokonce po třech výhrách po sobě a IM Boris Maryasin (ISR). Jedna dvojice pro poslední kolo byla jistá – dva osmibodoví. Byla skutečně tak jistá?

    Již při volném dnu, jak jsem si prohlížel los pro šesté kolo, mne udivilo, kolikrát tam byl poměr barev 4:2, resp. 2:4. A tento nepoměr bezstarostně pokračoval dál i do desátého kola. Pravděpodobně losovací program pořadatelů jednoznačně upřednostňoval párování dvojic před barvou kamenů. Vícekrát hrály vedle sebe dvojice, kdy třeba měli oba hráči v jedné dvojici poměr 4:3, vedle zase 3:4 z pohledu bílých kamenů. Při prohození soupeřů by měli po osmém kole všichni 4:4. To se nestalo, takže z každé dvojice měl jeden hráč poměr 5:3, resp. 3:5.

   Los posledního kola tentokrát byl oznámen dost pozdě, zřejmě se soudcovský sbor dohadoval, co dál. Totiž oba vedoucí měli před posledním kolem poměr kamenů 6:4 pro bílé! Nakonec se přece jenom objevila dvojice Vaisser-Balashov, s tím, že Vaisser měl po sedmé bílé kameny. Dále hráli: Kristiansen -Vaganian, Garcia-Sveshnikov, Jansa-Maryasin a Kalegin-Slepovoj.  Ale reálné šance na medaile měli hráči prvních tří dvojic, ostatní znevýhodňoval o dost horší B-H.

  Dvojice osmibodových se spokojila remízou, neboť bylo velmi pravděpodobné, že mohou mít oba medaile, třeba i zlatou. Kriteria B-H u obou byla skoro vyrovnaná, takže jejich vzájemné pořadí nechali na „hráčích vzadu“. Smírně se rozešli i soupeři v partiích Jansy a Kalegina. O medaile se urputně bojovalo ve zbývajících dvou duelech. Vaganian postupně vylepšoval svou pozici a vyhrál v koncovce věží a lehké figury, kde se jeho jezdec ukázal silnější soupeřova střelce. Ale radovat se z titulu ještě nemohl. Garcia měl totiž před posledním kolem jednoznačně nejlepší B-H a o tento náskok prakticky nemohl přijít. A v partii se Sveshnikovem měl 2J:V. Odcházeli jsme na večeři s tím, že je to skoro jistě pro Garciu vyhrané. Informace, že svou pozici Sveshnikov skoro zázračně udržel, ve svých důsledcích znamenala, že Garcia nebude mistrem světa, což mu asi docela dost hráčů přálo. Naopak bral pouze „bramborovou medaili“. Mistrem světa se stal Vaganian, stříbrný je Vaisser nejtěsnějším rozdílem před třetím Balashovem.

   Jansa vlastně doplatil na svůj start, díky čemuž měl slabší B-H a skončil poslední z osmibodových na desátém místě. Je to stále umístění v TOP 10 a to se počítá.

Pepa Juřek to měl v posledním kole těžké, narazil na dlouho se v samém čele pohybujícího GM Fernandeze, navíc černými. Bojoval s ním statečně, byly v partii snad nadějné momenty, nakonec jej však prohra odsunula na 40. místo. Já jsem ke třem předchozím klopýtnutím (spíše přímo zakopnutím) přidal ještě jedno v posledním kole. V mírně lepší pozici, hrané v přísně pozičním duchu s kombinačně nebezpečným soupeřem, jsem najednou pozici nesmyslně vyostřil. Navíc přišla časovka a v ní konec všech nadějí. Remíza by mi nic nedala, takže jsem musel usilovat o výhru, ale ne způsobem, jaký jsem nakonec předvedl. Výhra mého soupeře FM Varlama Vepkhvishvili (GEO) katapultovala na místo 27, mne naopak se 6 body posadila až na místo 69.

    Říká se, že není každý den posvícení, tak ani v turnajích nelze vždy čekat ta nejvyšší umístění. Podle mne jsme celkově ostudu ČR neudělali, zejména v případě GM Vlastimila Jansy i IM Josefa Juřka. Mnozí z účastníků MS seniorů se loučili s „Nashledanou v příštím roce na 30. MS seniorů v Assisi (ITA)“!  No uvidíme!

    * pořadí, los, výsledky *

http://chess-results.com/tnr492825.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES&flag=30 


     (IM Milan Babula – TJ Vlčnov)

       

Příloha několika ukázek z turnaje M65:

 

(Pouze s lehkými poznámkami, na hluboké rozbory partií vysoce kvalitních hráčů není čas, ani si na ně netroufám.)

 

Nejprve dvě ukázky GM Garcia Palermo Carlos, který byl většinu turnaje žhavým kandidátem na mistra světa. Partie měly výrazný vliv na rozdělení medailí:

 

Č.546     A04  19.11.2019   Kolo 7

    B: GM Vaganian Rafael (ARM)          2514

    Č: GM Garcia Palermo Carlos (ITA)  2421

 

1.Jf3 b6 2.g3 Sb7 3.Sg2 Jf6 4.c4 e6 5.0-0 Se7 6.d4 c6 (Garcia v turnaji hrál dost originálně a přinášelo mu to body) 7.Jbd2 d5 8.Dc2 Ja6 9.a3 c5 10.dxc5 bxc5 11. cxd5 exd5 12.Je5?

(určitě bylo lépe přivádět další figury do boje ve středu, třeba 12.Vd1) 0-0 13.b3 Ve8 14.Jd3 Sd6 15.e3 De7 16.Sb2 Vac8 17.Vfe1 Jc7 18.Vac1 Je6 19.Db1(dámu vzdaluje od možného bojiště na královském křídle. Po lepším 19. Dd1 by následující postup černého moc nebyl možný) Je4 20.Jf3?? (20.Jxe4 bylo nezbytností. Po 20…dxe4 21.Jf4 Jg5 zahajuje Č útok na krále. To by při Dd1 nešlo pro 22.Dg4)20… c4! (a rázem je s B zle. Nejen si Č vytváří silného volného pěšce, ale i získá materiál. Co vlastně B při 20.Jf3 neviděl?) 21.Jb4 (nebo 21.Jf4 c3 22.Sa1Sxf4 23.exf4 d4 a rovněž nelze dlouho přežívat) c3 22.Sa1 Sxb4 23.axb4 Dxb4 (zde bylo průraznější 23…d4 a po 24.exd4 Jd2) 24.Dc2 Vc7 25.Ved1Vec8 26.Sf1? Jd2   0-1

      

  Č. 868   D56     22.11.2019    Kolo 10

      B: GM Vaisser Anatoli (FRA)              2497

      Č: GM Garcia Palermo Carlos (ITA)  2421

 

1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jc3 Sb4 4.e3 b6 5.Jge2 Sb7 6.a3 Sd6 7.Dd3 e5? (to již ale Garcia s originalitou přehnal. Ztráta dvou temp černými během 7 tahů? Určitě bylo 7…c5 daleko lepší) 8.Jg3 exd4 9.exd4 De7+? (Tato partie se Č opravdu nepovedla. I po lepším 0-0 je výhoda B jasná)10.Se2 Sxg3 11.Dxg3 d6 12.0-0 Jbd7 13.Sf3 (zde bylo určitě pro Č nepříjemnější 13.Ve1 s dalším Sd2) Sxf3 (13…0-0-0 by moc nepomohlo. 14.Sxb7+ Kxb7 15.Df3+ c6 16.b4 s hrou na jednu branku)14.Dxf3 0-0 15.Dc6 Vac8 16.Sg5 Vfe8 17.h3 (B hraje jednoduše na využití slabých bílých polí pro dámu a jezdce. 17.Jd5? De4=) De6? (zde byla poslední možnost zkusit konsolidovat své postavení po 17…h6 18.Sh4 g519.Sg3 Jf8) 18.Vfe1 Dxe1+ (i po lepším 18…Df5 19.Sxf6 Jxf6 20.Jd5 Kf8 21.Vxe8+ Vxe8 22.Jxc7 se pozice Č rozpadá) 19.Vxe1 Vxe1+ 20.Kh2 Vee8 21.Jb5 Jb8 22.Db7 Je4? 23.Jxa7 1-0

   

  Nyní zábavnější část. Nejprve o tom, že je možné se brzy procházet kolem jiných partií a sledovat průběh zahájení, již nezatížen hraním partie své… Ale mohu všechny ujistit, že tato ukázka je příslovečná výjimka, potvrzující pravidlo, neboť takových partií i krátkých remíz bylo v turnajích opravdu málo. Často se bojovalo 5-6 hodin nejen na čelních deskách, ale i zcela vzadu.

 

   Č. 47   C15       12.11.2019         Kolo 1

       Andreas Guenter (GER)             1935

 IM Juřek Josef (CZE)                       2250

 

1.e4 c5 2.Jf3 e6 3. d4 cxd4 4.Jxd4 Jc6 5.Se3 Jf6 6.f3 (6.Jc3 s přechodem do běžných pozic je jistě lepší) a6 (již zde šlo využít absenci Jc3 k výhodnému prosazení 6…d5) 7.Jc3 Sb4 8.Dd2 d5 9.exd5 (po 9.a3 mohl B usilovat i o výhodu) Jxd5 10.Jxc6 bxc6 11.Sc4?? (i zde 11.a3 vedlo k rovnému postavení) Dh4+   0-1

   

   A další epizodka pro pobavení, tedy asi všech kromě mne…

 

            19.11.2019    Kolo 7

     IM Babula Milan (CZE)                2175

           Goldsmith Alan D. (AUS)        2036 

       B:Kd1, Va3, Sc5, Sf1, Jg3, Pc4,d5,g2,h2

      Č:Kh6, Vf8, Sc2, Sg5, Jb4, Pb7,c7,e4,h7

      Postavení po 33. tahu černého. V trvající časové tísni jsme nejprve zopakovali postavení k získání pár desítek vteřin a nyní jsem již natahoval ruku k zahrání jediného rozumného tahu 34.Ke1 (po 34.Ke2 Sd3+ nelze 35.Ke1 pro jezdcovou vidličku na c2). V tom se svým typickým úsměvem mi Australan nabídl remízu. Se svým časem něco přes minutu, jsem se zarazil a počítal. Protože visí, dokonce se šachem Vf8 a současně Jb4, je vynuceno 34…Vxf1. Po 35.Kxf1 Sd3+ 36.Je2 Jc2 uhnu asi 37.Vb3, nyní určitě přijde 37…b6 a pak mi sebere Sxc4 a kdo ví, jestli se to dá vyhrát. A s posledními vteřinami na svých hodinách jsem soupeři podal na smír ruku. A vzápětí toho litoval. Pokud bych výše uvedené tahy v rozumném čase provedl, zůstalo by mi na poslední tři tahy v časovce asi přes 2 minuty a zřejmě bych našel 38.d6! s rychlým koncem. 

Však také pokaždé, když jsme se později potkali, se na mne soupeř široce usmíval, asi jako na dárce půl bodu, který mu i trochu pomohl k velmi dobrému konečnému umístění na 38. pozici.

      

     (IM Milan Babula – TJ Vlčnov)

         




0x 3200x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované