Mistrovská malá rošáda

10.03.2019 12:54 | Prague International Chess Festival 2019

V sobotu bylo na pořadu 4. kolo elitních turnajů a zároveň byl svým 1. kolem rozehrán otevřený turnaj a tři doprovodné zavřené turnaje. Hotel Don Giovanni se tak naplnil šachisty i šachovými příznivci.


Speciálním hostem dne byl prezident Novoborského šachového klubu pan Roman Mužík, který též symbolicky provedl první tah v partii Duda – Navara.

Jiří Štoček převzal z rukou mezinárodní rozhodčí Jiřiny Prokopové ocenění za nejlepší partii 3. kola, ve které zvítězil s Alexejem Širovem.

Jako první skončila partie mezi Radoslawem Wojtaszkem a Harikrishnou Pentalou v turnaji Masters. Přestože byla obsahově bohatá a poměrně složitá, skončila po přesné hře obou hráčů remízou.

Remízou skončila též partie Vitiugov - Gelfand, ve které sice Boris Gelfand získal pěšce, ale Nikita Vitiugov dokázal partii převést do koncovky různobarevných střelců, kterou nešlo vyhrát. Nekompromisně si v turnaji počíná Jan-Krzysztof Duda, když tentokrát dokázal zvítězit s českou jedničkou Davidem Navarou. Spravil si tak chuť po nepovedené partii z předchozího dne a zůstává v čele turnaje s 3 body ze 4 partií.

Úspěšný den to byl i pro maďarskou jedničku Richarda Rapporta a amerického šampióna Sama Shanklanda, kteří oba zaznamenali své první výhry v turnaji. Rapport mohl slavit poté, co Viktor Láznička v jejich vzájemné partii hrubě podcenil Maďarův vpád po g-sloupci. Shankland sehrál velice hezkou partii, ve které postupně obětoval až tři pěšce za iniciativu a oslabení bílého krále. Přestože se Gujrathi bránil, co mu síly stačily, pozici neudržel a musel se vzdát.

Ve turnaji Challengers tentokrát skončily překvapivě všechny partie remízou. Kdo by si však myslel, že se jednalo o nudné kolo, velice by se mýlil. Asi nejzajímavější byla partie mezi českou nadějí Vanem Nguyenem a prvním nasazeným Alexejem Širovem. Van byl výborně připraven a až ve 23. tahu se zamyslel na celých 35 minut. Podařilo se mu získat iniciativu, ale na zisk celého bodu to nestačilo.

Ju Wenjun sehrála bílými solidní partii proti Davidovi Anton Guijarrovi. Druhému nasazenému nedala žádnou šanci k převzetí iniciativy a partie brzy skončila v remízové koncovce s věží a střelcem na každé straně. Mateusz Bartel a Peter Michalík sehráli opatrnou partii. I když to vypadalo, že by mohl mít bílý mírnou výhodu, nic hmatatelného tam nebylo.

Rovnováha sil nebyla narušena ani v českém derby Štoček - Krejčí, které skončilo remízou ve věžové koncovce. Ostrý souboj sehráli Praggnanandhaa a David Paravyan. Bílý obětoval dva pěšce za přiostření hry, partie však nakonec skončila věčným šachem.

Výsledky 4. kola

Masters

Gujrathi vs Shankland0-1
Vitiugov vs Gelfand1/2
Duda vs Navara1-0
Wojtaszek vs Harikrishna1/2
Rapport vs Láznička 1-0

Challengers

Ju vs Guijarro1/2
Bartel vs Michalík 1/2
Štoček vs Krejči1/2
Nguyen vs Shirov1/2
Paravyan vs Praggnanandhaa1/2

Pořadí po 4. kole

Masters

1 Duda 3/4
2-3 Vitiugov, Wojtaszek2,5/4
4-7 Shankland, Gelfand, Gujrathi, Harikrishna2/4
8-9 Navara, Rapport1,5/4
10 Láznička 1/4

Challengers

1 Ju 3/4
2-3 Michalík, Nguyen2,5/4
4-6 Krejči, Guijarro, Štoček2/4
7-10 Shirov, Bartel, Praggnanandhaa, Paravyan 1,5/4


Nasazení 5. kola

Masters

Láznička vs Gujrathi
Harikrishna vs Rapport
Navara vs Wojtaszek
Gelfand vs Duda
Shankland vs Vitiugov

Challengers

Praggnanandhaa vs Ju
Shirov vs Paravyan
Krejči vs Nguyen
Michalík vs Štoček 
Guijarro vs Bartel

5. kolo turnajů Masters a Challengers začne tradičně v 15:00. Doprovodné turnaje mají dnes na pořadu dvě kola, jedno od 9:00 a druhé od 16:00. Kromě toho proběhne dnes od 16:00 přednáška ředitele šachového festivalu ve Wijk aan Zee pana Jeroena van den Berga.

Oficiální stránky Prague International Chess Festival


(zleva): Pavel Matocha Bessel Kok, Jeroen Van Den Berg, Petr Boleslav a Roman Mužík


1x 3251x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
11.03.2019 10:11 | Morphynista

http://chess-news.ru/node/25709