Mistrem ČR družstev mládeže je Šachklub Sokol Klatovy

25.04.2017 18:20 | Mistrovství České republiky družstev mládeže 2017

O víkendu od 21. do 23. dubna 2017 se hrálo ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě Mistrovství České republiky družstev mládeže, které je završením extraligy mládeže.

Loňský titul obhajoval tým SK OAZA Praha. Do výsledků se započítávaly vzájemné výsledky ze skupin východ a západ. Západní skupinu letos vyhrál Šachklub Sokol Klatovy, který si do finále přinesl 9 bodů a byl hlavním favoritem na titul Mistra ČR. Další tři týmy „ze západu“ si přinesly do finále dvě porážky. Ve skupině východ byly nejlepší týmy ŠK Staré Město a ŠK 2222 Polabiny. Oba týmy si přinesly ze základní skupiny jednu prohru.

Klatovští šachisté si hned první den vylepšili svoji pozici, když porazili Orlovou a oba pronásledovatelé podruhé ztratili. Staré Město podlehlo Vlašimi a Polabiny prohrály s Říčany. Klatovy tak odskočily svým soupeřům na rozdíl šesti bodů. Sobotní dopoledne ve vlachovickém Hotelu Pavla přineslo týmům ze západu stoprocentní bodový zisk. Klatovy zvítězily nad Frýdkem, Vlašim porazila Polabiny, Říčany přehrály Staré Město a OAZA si poradila s Orlovou. V předposledním kole vyhrály Klatovy nad Polabinami a již mohli slavit titul Mistra ČR. Šachklub Klatovy zvítězil v sestavě Jan Miesbauer, Jonáš Eret, Tomáš  Hurdzan, WFM Jitka Jánská, Lukáš Dolanský, Martin Simet a Lada Doležalová.

O titulu bylo rozhodnuto, ale v následujících zápasech se dál tuze bojovalo o stříbrné a bronzové medaile. Z těchto bojů vyšlo nejlépe družstvo TJ Spartak Vlašim, které si odváží stříbrné medaile. Vlašim hrála v sestavě WFM Nela Pýchová, Martin Horák, Richard Mládek, Filip Šolc, František Helebrand a Anežka Vlková. Třetí příčku vybojoval PROMAT OAZA Praha, který tvořili hráči FM Petr Hollan, Michal Jelínek, Filip Nový, Karin Němcová, Zdeněk Lhotský a Kamila Němcová.

8.SK Slavia Orlová205616.08

Ve finále B nebylo zase tak důležité vyhrát, hlavním cílem bylo umístění v první čtveřici, neboť poslední čtveřice sestupuje. Nejlepší výchozí pozici měly týmy ŠK AD Jičín, Sokol Praha-Kobylisy a TJ Bohemians Praha. Tyto týmy si přinesly ze základních skupin shodně 7 bodů za dvě vítězství a jednu remízu. Tyto týmy své pozice bezpečně uhájily a o sestupujících se rozhodovalo mezi zbývajícími pěti družstvy. Po dramatických zápletkách nakonec uspělo družstvo TJ Desko Liberec. S extraligou se minimálně na rok loučí TJ Štefanydes Polička, Šachy Hošťálková, ŠK Lokomotiva Brno a Sokol Buštěhrad. Vítězem finále B se stala TJ Bohemians Praha.