Mistrem (v) blesku Le Quang Liem

11.06.2013 07:57 | Mistrovství světa v rapidu a bleskovém šachu 2013

Malé Déjà vu. Nepomnjaščij je znovu před závěrečným dnem na čele a znovu se neraduje. A Sergej Movsesjan opět v první desítce. Nejdůležitější informace ovšem zní: mistrem světa v bleskovém šachu se stal Vietnamec Le Quang Liem (2771).

Třicátý hráč světového žebříčku samozřejmě není žádné ořezávátko. Připadne-li mu po dvoudenním klání v Chanty-Mansijsku mistrovský titul v bleskovém šachu, je to víceméně „v pořádku“. Na druhou stranu, osobností známou mimo svět 64 polí aktuální šampión není a pravděpodobně se jí ani nestane. Le Quang Liem získal na mistrovství světa v bleskovém šachu Chanty-Mansijsku 20,5 bodu, o půl bodu více než hráči, jejichž jméno má v současnosti přece jen silnější zvuk. Alexander Griščuk, Ruslan Ponomarjov a Ian Nepomnjaščij (podobu jména upravujeme podle připomínky "NoElo" z minulého článku) se seřadili na dalších místech.

10 22 Tkachiev, Vladislav FRA 2657 17.0 6 2657

Mistr světa v rapid šachu Šachrijar Mamedjarov se  musel po zisku 16, 5 bodu spokojit se 16. příčkou, na sedmnáctém místě skončila další hvězda světového šachu Gata Kamsky. "Blicák" si zahrálo 60 hráčů z 18 zemí. Po prvním dni, respektive po prvních 15 kolech, se o prvenství dělili Ian Nepomnjaščij a Le Quang Liem (oba získali 12 bodů z 15 partií). Mistrovství bylo vyrovnané a napínavé až do posledního kola. V něm Le Quang Liem porazil Sergeje Movsesjana. Ruslan Ponomarjov, který měl také šanci na celkové vítězství, pouze remizoval  s Gabrielem Sargissijanem.