Mise splněna. Neuman přijel, Neuman vyhrál

29.02.2016 04:09 | Dobrovický rapid 2016

Na 11. ročníku rapid turnaje v Dobrovicích si prvenství vybojoval první nasazený GM Petr Neuman. Turnaj je součástí GP ČR, průběžně vedoucí hráči GP v Dobrovicích chyběli.

Dobrovický rapid turnaj, který je součástí 9. ročníku GP ČR a hraje se jako jeho 4. díl, si přijel zahrát sice menší počet hráčů než v minulých letech, i tak ale konečná startovní listina čítala pěkných 128 šachistů a šachistek v čele s GM Petrem Neumanem, který byl na turnaji jediným velmistrem. Vedle něj se mezi favority řadili IM Martin Červený, IM Radoslav Doležal, IM Josef Přibyl či mistři Fide Michal Novotný,  Jiří Gregor a další.

Nasazená jednička GM Petr Neuman (zdroj: fotogalerie tht extraligy)

Nasazená dvojka IM Martin Červený (zdroj: fotogalerie tht extraligy)

Trojnásobný vítěz dobrovického rapidu a zároveň vítěz předešlého ročníku IM Vojtěch Plát obhajovat nepřijel. Zeptali jsme se ho proč.

V seriálu rapid turnajů GP ČR držíte po třech turnajích prozatím 5. příčku se ztrátou 89 bodů na vedoucího Vojtu Zwardoně. Proč jste nebyl obhajovat loňské prvenství v Dobrovicích a na jaké další rapid turnaje GP ČR se letos chystáte? – odpovídá Vojta Plát.

Upřednostňuji vážné partie. Snahou je získat elo 2540 do konce roku. GP v rapid šachu už jsem 2x nebo 3x vyhrál, rád to přenechám jiným. Není to teď má priorita.

V Dobrovicích se hrál již 11. ročník a rošády byly kromě šachovnic vidět i mezi pořadateli. Hlavní velitelské žezlo předal Petr Novotný po deseti ročnících Romanu Šoltysovi : „11. dobrovického rapidu jsem se zúčastnil jen jako pouhý pomocník pořadatelů. Jsem již v důchodu a tak se snažím pořadatelství přenést na mladší. Předchozích 10. ročníků bylo v mé režii a je čas na změnu. Online nebyly, neb nemáme hlavně schopnou obsluhu a další finanční výdaj bychom si těžko mohli dovolit. I tak končí turnaj finančním  prodělkem“ shrnul Petr Novotný.

Pohled do hracího sálu (zdroj: web turnaje)

Překvapivý výsledek přineslo již první kolo, kdy se na pátém stole nepovedla partie FM Gregorovi (2273) a musel svého krále sklonit před šedesátým devátým nasazeným Vojtěchem Pařízkem (1744). V dalších kolech plnili papíroví favorité své role spolehlivě a chleba se začal lámat v kole pátém. Na první šachovnici padla remíza mezi FM Novotným a GM Neumanem, když černý přistoupil na opakování tahů s pěšcem více ale málem na hodinách. Po 5. kole tak nebyl již nikdo se 100% bodovým ziskem. Kdo by čekal zásadní přímý boj o prvenství mezi prvními dvěma nasazenými a zároveň vedoucími hráči po šestém kole, nedočkal by se. Remíza v sedmém kole mezi IM Červeným a GM Neumanem na sebe nenechala dlouho čekat. Na druhou stranu se tak dvě kola před koncem seřadila na čele průběžného pořadí hned pětice šestibodových hráčů stíhaná pěticí ztrácejících pouhý půlbod a závěr turnaje tak dával šance na pěknou podívanou.

V sedmém kole si favorité turnaje vybrali volno rychlou remízou (zdroj: web turnaje)

Prohrami v osmém kole vypadli z vedoucí skupinky FM Jedlička, IM Přibyl a Zdeněk Hába, naopak GM Petr Neuman a IM Martin Červený závěr turnaje zvládli na výbornou a připsali na svá konta v obou kolech výhry. Přidal se k nim ještě i FM Michal Novotný, který si těmito výhrami pro sebe urval samostatné třetí místo.

2. Martin Červený, 1. Petr Neuman, 3. Michal Novotný (zdroj: web turnaje)

Pořadatelská slova závěrem:

„Celkové prvenství GM Petra Neumana bylo naprosto zasloužené, třebaže o tom rozhodovalo až pomocné hodnocení. Celkově 7 výher a 2 remízy. Jedna s FM Michalem Novotným, v níž měl jistou výhodu. Partie nakonec končila věžovkou s 5 piky bílého a 6 černého, rychle ubývající čas na hodinách černého a aktivní bílá věž byl zřejmě důvod ke smíru. Druhá půlka byla „oddychová“ s IM Martinem Červeným, druhým v celkovém pořadí se stejným ziskem 8 bodů. Ten maličko zaváhal remízou ve 2. kole v partii s Miroslavem Hašplem a to je příčina horšího pomocného hodnocení. Třetí v konečném pořadí FM Michal Novotný se ziskem 7,5 bodu dokázal také zvítězit v 7 partiích.“