Michalík, Michalík, Michalík

16.12.2017 09:41 | Mistrovství Evropy v bleskovém a rapid šachu 2017

Ano. Bronzový. Na třetí příčku konečného pořadí ME v bleskovém šachu dosáhl Slovák v českých službách Peter Michalík. Navara nepotěšil ani nezklamal, propadli se Plát i Štoček. Více od svých blicařských schopností očekával asi i Jakub Půlpán.

O evropském králi bleskového šachu je již rozhodnuto. Stal se jím Sergei Zhigalko, který se k titulu probojoval trochu netradičně, když ve třetím kole s hráčem bez titulu prohrál dokonce 2:0 a propadl se v pořadí. V tu chvíli by asi nikdo netipoval, že se nakonec stane celkovým vítězem. Tento vývoj mu však přihrál relativně slabší soupeře, s kterými dále body příliš neztrácel, a když v posledních dvou kolech zdolal 1,5:0,5 Jana-Krysztofa Dudu a Laurenta Fressineta stal se mistrem Evropy v bleskovém šachu se ziskem 18 bodů z 22 partií. Druhý a třetí v pořadí ztratili na vítěze pouhého půl bodu. Na druhém místě skončil Luke McShane, který v průběhu turnaje narazil i na pár Čechů, Moravanů či Slezanů. Igors Rausis, Vojtěch Zwardoň a Jiří Štoček jej připravili celkem o 2,5 bodu a tím i o vítězství. Na třetím místě skončil k naší radosti, hráč reprezentující Českou republiku. Překvapivě to nebyl David Navara ani Vojtěch Plát, ale Peter Michalík. Toho na stupně vítězů vynesl především skvělý start, kdy vyhrál úvodních 9 partií a také osmé a deváté kolo, kdy zdolal 2:0 nejprve Jiřího Štočka a následně stejným poměrem Zbyňka Hráčka. Nebýt prohry v poslední partii, mohl to být stupínek nejvyšší. Na slušném pátém místě se umístil David Navara. Byl sice třetím nasazením, ale je to bleskáč, kde se papírové hodnoty častěji než v klasickém šachu nesejdou s realitou. Turnaj se příliš nezdařil velmistrům Vojtěchu Plátovi a Zbyňkovi Hráčkovi, kteří se tabulkou konečného pořadí propadli na 42., respektive 62. místo.