Nesmrtelný Michail Tal

07.02.2021 09:16 | Historie

Pokaždé, když vidím partii Michaila Tala, mohl bych si zazpívat: ani k stáru, ani k stáru, ani k stáru, nemám o šachách páru, nemám páru, třebaže jsem dosti sečtělý, sečtělý.

Říká se, že není důležité, jak dlouho žijete, ale jak žijete! Někdo dokáže prožít za jeden život více životů a nic na tom nezmění, že umře dříve. Jsou lidé, co žijí, jako by nežili a lidé, co už nežijí, ale jako by stále žili s námi. Michail Tal je v tomto pohledu nesmrtelným. 

Nepůstřelný a pevný Caro-Cann a otázka, co s tím Tal udělá. Nebudete zklamáni. Jak mu nedokázaly odolávat ženy, neodolávaly mu ani šachové pevnosti a získával si jejich poklady. 


Věřím, že tito střelci měli v sobě pohled Michaila Tala. Kam se dívali střelci, tam se díval Michail Tal a možná ho zbytek šachovnice nezajímal.

Ten okamžik přichází právě teď. Černý napadl vež a bílý bere Sxf6! Pro mnoho z nás má věž větší cenu než jezdec a snažili bychom se ji zachránit. Pro Tala je nehrající věž bezcenná, a když je možnost zbourat hradby, které chrání černého krále, pak neváhá. 

To, co viděl Tal, když obětoval věž, mohla být tato pozice. Tady si bez propočtu jen rychlým odhadem dovolím říct, že pozice je proti Talovi nehratelná. To jsou přesně ty pozice, které nikdo v té době nechtěl hrát s Talem. -
. kolo -
Začal jsem písničkou, kterou jsem si malinko opravil. Končím písničkou, která může být i vzpomínkou na Michaila Tala. Samozřejmě k tomu budete potřebovat fantazii. Fantazii, kterou tak miloval Michail Tal.
6x 2509x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
08.02.2021 17:30 | mat-lal

Míša Tal byl nepochybně největší šachový génius, který kdy žil. Ostatně, říkali to i takoví znalci, jako byl Toluš, nebo Petrosjan, kteří ho znali osobně. Někteří by mohli namítnout, že jeho kombinační partie mají chyby, což je pravda - jenomže vše je jinak! Míša miloval boj (když chtěl, uměl hrát téměř bezchybně, jak dokazoval v sedmdesátých letech), jenomže remízy nebyly pro něj. Nejen, že byl šachový virtuloz, byl i velmi inteligentní v jiných oblastech (což je nedostatek, který například vnímám u RJF), ale jak už to tak bývá, kde je mnoho plus, vždy je i nějaké to mínus. Míša měl moc rád alkohol (a občas i něco silnějšího), takže se některým povrchním hodnotitelům zdá nepříliš důstojným zástupcem rodu MS, nicméně talentem a inteligencí převyšoval všechny. Kdyby měl disciplínu Botvinika, byl by na trůnu stejně dlouho jako Lasker - až do příchodu Kasparova.

07.02.2021 20:25 | chess

Pavel Ch: fyzika je gramaticky zajímavá, jinak nic si z toho nedělejte, já tam mám taky chybu v interpunkci a přitom otravuji s gramatikou 

07.02.2021 17:59 | Pavel Ch

Bude tím, že mám radši fyziku než filozofování. A ta také není (jokožto cizí slovo) ve vyjmenovaných slovechenlightened.

07.02.2021 17:15 | chess

Pavel Ch: Filozof se dá psát dokonce dvěmi způsoby: se S i se Z, ale ani tato významná pravděpodobnostní pravopisná  výhoda, že to napíšete dobře nepomohla. 

07.02.2021 13:56 | Pavel Ch

Druhý odstavec vystihl citátem fylozof L.A. Seneca (zač. letopočtu):

 

"Stejně jak kniha, ani život, se posuzuje podle délky, ale podle obsahu".

 

(někde se místo kniha uvádí báseň).

 

Dal jsem citát na začátek elektronické vzpomínky na jednoho krajského obětavého trenéra, který zemřel ještě v mladším věku. 

07.02.2021 09:38 | chess

...mohl bych (sem) si zazpívat... nemám o (šachů) šachách páru... jinak melodii máte dobře