Mezinárodní šachový festival mládeže v Bezměrově

26.07.2013 09:34 | Uživatelské zprávy

Ve dnech 21.-25. července 2013 proběhl premiérový ročník Mezinárodního šachového festivalu mládeže v Bezměrově u Kroměříže. Pořádající oddíl TJ Sokol Postoupky uspořádal trojici hlavních turnajů, doprovodný bleskový turnaj a fotbalový turnaj.

Ve FIDE openu startovalo 24 hráčů ze tří zemí: České republiky, Slovenska a Polska. Hrálo se švýcarským způsobem na 7 kol. Kromě absolutního pořadí se bojovalo v kategorii žen, juniorů a starších žáků. Jednoznačným vítězem se stal Milan Šnorek (ŠK AD Jičín) se ziskem 6,5 bodu. Druhý byl Zdeněk Holeksa (BŠŠ Frýdek-Místek) a třetí místo vybojoval vítězstvím v posledním kole Jacek Wolak (KKSz Krakow, oba 5 bodů).
V kategorii juniorů zvítězil Marek Polek (4,5), před oddílovým kolegou Piotrem Staroňem (oba KKSz Krakow, 3,5) a domácím Janem Netušilem (Sokol Postoupky, 3,5).
V kategorii do 15 let zvítězil Miroslav Rakušan (Sokol Postoupky), před Piotrem Lankofem (KKSz Krakow) a Patrikem Štěpánem (BŠS Frýdek-Místek, všichni 3,5).
Krajským přeborníkem se stal Miroslav Rakušan, před nejlepší ženou Julií Šimčákovou (oba Sokol Postoupky) a Martinem Húskem (ŠK Staré Město).

Hlavním turnajem celého festivalu byl Open U13, který se hrál švýcarským systémem na 9 kol. Soutěžilo 46 hráčů z Česka, Slovenska a Islandu. Hrálo se ve čtyřech věkových kategoriích, zvlášť se vyhodnocovaly dívky. Turnaj se hrál zároveň jako KP Zlínského kraje v kategoriích do 9, 11 a 13 let.
V čele se vystřídalo hned několik hráčů, včetně prvního nasazeného Davida Opluštila. Ten však poslední den předváděl nevalné výkony, a tak spadl z jasného vedení až na třetí příčku. Absolutním vítězem se stal Robert Demko (BŠŠ Frýdek-Místek) před svým oddílovým kolegou Ondřejem Nytrou (oba 7 bodů).
V nejstarší kategorii do 13 let získal zlato David Opluštil (Sokol Postoupky), stříbro Jan Nekarda (ŠK Staré Město) a bronz Filip Zavadil (Sokol Postoupky).
Vítězi ostatních kategorií se stali vesměs hráči Beskydské šachové školy: H11 Robert Demko, H9 Ondřej Nytra, H7 Richard Stalmach, D11 Kateřina Janotková, D7 Lucie Fizerová. Hegemonii nejsilnějšího mládežnického střediska tak narušily jen vítězky Eliška Vavřínková (LOKO Brno) v D13 a Simona Koreňová (ŠK Rožumberok) v D9. Přeborníky Zlínského kraje se stali David Opluštil (do 13 let) a Dominik Večeřa (do 9 let).

Poslední den festivalu se hrál Středomoravský školský pohár, pro žáky 1.–5. třídy základních škol. Hrálo se pět samostatných turnajů podle školní docházky v uplynulém roce. Do Bezměrova přijeli další hráči, zatímco někteří zůstali z předchozího Open U13. Vítězi jednotlivých kategorií se staly tyto šachové naděje:

• E1: Michael Kureš (ZŠ Šlapanice), Ema Růžičková (ZŠ Mozartova, Olomouc)
  • E2: Oldřich Janotka (4. ZŠ Frýdek-Místek), Hana Baštincová (ZŠ Bezměrov)
  • E3: Marek Bláha (4. ZŠ Zábřeh), Anna Vavřínková (ZŠ Horní, Brno)
  • E4: Lukáš Macháček (ZŠ TGM Mařatice)
  • E5: Radim Jančík (ZŠ Zlín-Malenovice, Adéla Solařová (ZŠ Bezměrov)

V týmové soutěži si pohár pro vítěze odvezlo družstvo 4. ZŠ Zábřeh, před ZŠ Zlín – Malenovice a 4. ZŠ Frýdek-Místek.

Z prvních, výrazně kladných ohlasů vyplývá, že v příštím roce je velká šance, že festival nabude na kvalitě i kvantitě a stane se nedílnou součástí šachového kalendáře řady mládežnických oddílů.