MČR školních týmů 2016 ve Zlíně - dohráno

24.06.2016 15:04 | MČR školních týmů 2016

Druhý den bojů na MČR školních týmů ve Zlíně v některých kategoriích pořadí zcela vyjasnil, v jiných naopak hodně zamotal. Zvlášť v kategorii středních škol to byl úplný thriller.

Po prvním dni vedlo Gymnázium Plzeň o půlbod před dvojicí SPŠS Vsetín a Gymnázium Uherské Hradiště. Po úvodním středečním kole a zápase Hradiště-Plzeň 2,5:1,5 se však do čela dostalo Gymnázium UH před vsetínskou průmyslovku a plzeňské gymnázium. Po osmém kole se ale zase všechno srovnalo přesně stejně jako po prvním dnu. Tedy Plzeň s půlbodovým náskokem před dvojicí Vsetín a Hradiště. V posledním kole sice Gymnázium Plzeň vyhrálo jen 2,5:1,5. Ale oba jeho nejbližší pronásledovatelé toho využili jen k dostižení po výhrách 3:1. Tři družstva tedy svorně posbírala po 23,5 bodech a muselo rozhodovat až druhé kritérium - Buchholz. I ten byl velice vyrovnaný (185 - 184 - 183,5). A nakonec přisoudil první příčku Gymnáziu Plzeň (Mikulášské náměstí) před SPŠS Vsetín a Gymnáziem Uherské Hradiště. Dekrety o nároku na roční stipendium na zlínské Univerzitě Tomáše Bati tak převzali z rukou prorektorky právě studenti plzeňského gymnázia.

Následuje odkaz na pořadí kategorie středních škol. Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích pak byli Josef Havelka (G. Lanškroun, 8,5/9), Petr Hollan (G. Na Vítězné pláni Praha, 9/9), Ondřej Stuchlý (G. Uherské Hradiště, 8/9) a Jaku Petr (G. Jana Keplera Praha 8/9).

V kategorii 6.-9. třída ztratily ve druhé dni dech ZŠ Hošťálková i Gymnázium Jírovcova České Budějovice, kteří skončili na čtvrtém a šestém místě. Na čele se tak brzy osamostatnilo Gymnázium Pardubice a zdálo se, že si v poklidu dokráčí za prvním místem. Nakonec z toho bylo ještě drama, protože Tyršova ZŠ Brno (po prvním dni až sedmá) finišovala v sedmém a osmém kole vysokými výhrami 3,5:0,5 a 4:0. Nejenže se osamostatnila na druhém místě. Ale dokonce stáhla ztrátu na vedoucí Gymn. Pardubice jen na 1,5 bodu. A protože ty v posledním kole vyhrály "jen" 2,5:1,5 mohly ještě o celkovou výhru přijít. Stačilo, aby brněnská škola i v posledním kole vyhrála 4:0 a při rovnosti bodů by brala zlato právě ona. Nakonec ale přece jen o půlbod uhájilo první příčku Gymnázium Pardubice. Bronzovou příčku nakonec uhájila o jeden bod ZŠ Kuřim před dvojicí škol z našeho kraje - ZŠ Hošťálková a Gymnáziem Lesní čtvrť Zlín.

Opět následuje odkaz na pořadí kategorie 2. stupeň ZŠ. Nejlepšími hráči byli: Vojtěch Jurásek (ZZŠ Brno, 7,5/9), Julie Vilímová (ZŠ Stříbrná Skalice, 8/9), Petr Gnojek (ZŠ Frýdek-Místek Pionýrů, 8/9) a Samuel Khadash (TZŠ Brno, 8/9).

V nejmladší kategorii vedla po prvním dni ZŠ Frýdek s náskokem 1,5 bodu před Kuřimí. Frýdek svůj náskok hned ve středu ráno ještě navýšil, naopak na Kuřim se dotáhla ZŠ Krnov. V následujícím sedmém kole sice Kuřim porazila Krnov 3,5:0,5. Ale ani to nestačilo. Za bezpečně vyhrávající ZŠ a MŠ Frýdek-Místek (která vyhrála s náskokem 3,5 bodu a osm z devíti zápasů vyhrála 3:1 nebo ještě víc) se Krnov dotáhl zpět a muselo rozhodnout poslední kolo. To si docela zašpásovalo, když proti sobě přiřadilo dvě frýdecké školy na první šachovnici a dvě kuřimské na druhou. Jenže zatímco vedoucí ZŠ a MŠ Frýdek-Místek bezpečně vyhrála, kuřimské derby vyhrála níže umístěná ZŠ Jungmannova 3:1 a tím sesadila ZŠ Tyršova Kuřim až na třetí místo. O pouhý půlbod je přestihla ZŠ Krnov, která v posledním kole vyhrála vysoko 3,5:0,5.

Pořadí kategorie 1. stupeň. Nejlepšími hráči byli: Rudolf Jan (ZŠ Chotěboř Smetanova, 8/9), Ondřej Nytra (ZŠ a MŠ Frýdek-Místek 8/9), Oldřich Janotka (ZŠ Frýdek-Místek Komenského 402, 8,5/9) a Pavlína Dudová (ZŠ a MŠ Frýdek-Místek 8/9).

Všichni členové tří nejlepších družstev dostali medaile, zajímavé deskové hry věnované firmou Mindok, družstvo společně pak ještě diplom a dárkový balíček od Zlínského kraje. Vítězná družstva samozřejmě převzala také poháry. Stejně jako celý průběh turnaje, byl i závěrečný ceremoniál natáčený a promítaný jednak na velké plátno přímo v hrací místnost (jak můžete vidět i na fotografiích) a jednak taky na youtube. Odkaz na toto video a na fotogalerii z turnaje bude k dispozici po víkendu.