Prague International Chess Festival

Maratón jsem hrál poprvé

18.07.2018 11:18

V pondělí v 19:00 vypukl v Pardubicích bleskový maratón nesoucí název Bulinský, Vávra & Partners Open , který je zároveň MČR v bleskovém maratónu. Hrálo se nepřetržitě 24 hodin, v úterý v 19:00 bylo jasné, že se vítězem stal český velmistr Peter Michalík

Jak byste popsal průběh maratónu? Maratón jsem hrál poprvé, takže nejsem takový zkušený mazák jako ostatní. Chtěl jsem vyhrát každou partii a začal jsem slušně, vyhrál jsem úvodních 65 partií, až poté přišla jedna prohra. V první části jsem zratil 1,5 bodu, v závěru už jsem si jistil první místo, díky tomu, že jsem měl před závěrečnými devíti koly tříbodový náskok. Průběh byl takový, že se utrhli tři hráči, což jsem byl já, Emil Mirzoev a Vojta Zwardoň. Já jsem sice celou základní část vše vyhrával, ale oni byli maximálně dva body za mnou. Ve finálové části, kde se hraje třicet partií s lepšími hráči, tak nemusí takovýto náskok hrát žádnou roli. Stačí půl hodiny nepozornosti a je to vše fuč. Bral jsem to tak, že turnaj začal až v úterý ve 12 hodin finálovou částí, do té doby to byla taková předehrávka.

Měl jste nějakou speciální přípravu, přemýšlel jsem nad turnajem dopředu? Nepřemýšlel. Chtěl jsem původně hrát družstva, což mi nakonec z rodinných důvodů nevyšlo. Nechtěl jsem ale Pardubice vynechat, tak jsem přemýšlel, co bych mohl hrát, a tím, že jsem tento turnaj ještě nehrál a je to trochu takový husarský kousek, tak jsem si to chtěl zkusit.

Přišla na vás v průběhu nějaká krize? Maratón trvá strašně dlouhou dobu, a tak jsem si pouštěl do sluchátek muziku na odreagování. Měl jsem dvě krize, to je ale takové normální. V noci, kdy je člověk zvyklý spát. Kolem jedné až druhé hodiny ranní je první krize, druhá nastává kolem sedmé hodiny ráno. Dal jsem si před začátkem turnaje cíl, aby mě to celou dobu bavilo, což je u takto dlouhého turnaje nejdůležitější. Téměř celou dobu mě to bavilo, ale ke konci už jsem toho měl plné zuby a myslím si, že jsem nebyl jediný.

Jste bronzový z ME v bleskovém šachu 2017, je to tedy vaše oblíbená činnost? Určitě ano, ale hraje se jiným tempem než tady, takže toto považuji za úplně jinou disciplínu. Mistrovství Evropy se hraje tempem 3 minuty na partii plus 2 sekundy za tah. V Pardubicích maratón 5 minut na celou partii. Tady se dohrává všechno. Ale baví mě oboje, toto je trochu více punkové.

Byl jste nominovaný na olympiádu v Batumi, tudíž se asi neplánujete specializovat na bleskový šach, že? Určitě ne. Hlavní turnaj nebudu hrát proto, že jsem se rozhodl jet s Janem Krejčím na Open do Bielu. V Pardubicích se mi v minulosti na turnaji A příliš nedařilo, takže jsem chtěl v létě zkusit i jiný turnaj. Z nominace na olympiádu mám obrovskou radost a je pro mě velkou motivací. Protože když jsem před čtyřmi lety přišel do Prahy a následně založil rodinu, tak mi poklesl rating a nemohl jsem nad tím přemýšlet.

Jak bylo náročné zvládnout takto dlouhý turnaj, kdy se hraje 24 hodin v kuse? Je to extrémně náročné, protože jak jsem říkal, v základní části je hodně slabších hráčů a pak přijde z ničeho nic nějaký silnější hráč. Člověk se tudíž musí neustále koncentrovat. I když jsem měl jsem z 87 partií ztrátu 1,5 bodu, tak daleka jsem neměl nic vyhrané. Ostřílení maratonci mi doporučili, abych si přinesl lahev zeleného čaje a poté už jen klasická kafíčka, Red Bully.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.


Adam Joska
tiskový mluvčí Czech Open 2018

1x
Fotogalerie
Komentáře (1)

Nezobrazuje se Vám pole pro psaní komentářů? Klikněte zde

Aktualizovat
18.07.2018 19:34 | Pavel Capek

5 minut na partii je trochu punkové ? blush Nikoli vážený velmistře - to je klasické blitz tempo ! To až nové digitální hodiny umožnily ty paskvily s přidáváním času za tah !  Ale proti gustu žádný dišputát ( jak říkali už naši pradědové )...

Připravuje se