Prague International Chess Festival

Malá procházka velkým turnajem

21.06.2013 06:19 | Talův memoriál 2013

Jak asi dopadne Talův memoriál? Který šachista získá trofej prestižního turnaje? Bude to největší favorit a vyzyvatel mistra světa Ananda Magnus Carlsen? A nebo všechny překvapí Boris Gelfand bojující jako lev? Pojďme si nyní udělat malou procházku.

Učte se od mistrů minulosti

Studovat či nestudovat mistry minulosti? Názory jsou různé, jeden napíše to a jiný tamto. Hlavně mít silný stroj a pořádnou knihovnu zahájení. Možná ano. Jsem ale pro starou dobru školu. Tedy si klasiky projet, raději na šachovnici, ale rychlejší to bude na počítači (pro mladší generaci). Že vám nic nemohou dát? To je omyl, podívejte se třeba na takového Akibu Rubisnteina. Asi budete překvapeni. Není divu, že Bobby Fischer hrál tak dobře, protože právě on prostudoval doslova všechno, co bylo k mání.


-
. kolo -

-
. kolo -

Lidi dělaj chyby

Myslím tedy jsem, možná je přesnější pro šachistu: chybuji, tedy jsem. Takový Houdini s rybkou by mohli mít vizitku: nechybuji, tedy nejsem. Nesnažte se hrát bezchybně, to nejde, ale snažte se udělat méně chyb než soupeř a pokud možno udělat chybu jako předposlední. Buďte galantní a umožněte soupeřovi udělat chybu na závěr, respektive jako poslední. Lidi dělaj chyby a vo tom to celý je. Jenom se podívejte, co se všechno dalo prohrát a jací hráči to prohráli, to jeden skoro ani neuvěří:


-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

Jenom ne remíza

Obdivuji šachisty, kteří dokáži hrát až do konce, každou možnost chytit za pačesy a partii si vysedět. Už jenom proto, že vím, kolik energie to stojí. Co ale zaslouží ještě větší obdiv je, když někdo stojí o něco hůře, nebo hůře s velmi silným soupeřem a přesto hraje dále nekompromisně na výhru. To dokázali jenom nemnozí. Hlavně Bobby Fischer a má následovníka, Magnuse Carlsena! Uvidíme zda následovník překoná legendu.


-
. kolo -

-
. kolo -


autor: GM Robert Cvek

29x 3482x
Fotogalerie
Komentáře (29) Aktualizovat
21.06.2013 23:54 | HonzaR

Ivančuk, Morozevič, Svidler, Topalov, Kramnik, Ánand... Jak tak pozoruji výsledky posledních turnajů absolutní špičky, nemohu se zbavit dojmu, že nám stará garda začíná nějak natahovat bačkory, už zbývá pouze Gelfand, bohužel jaká tragédie pro světový šach crying tak snad se alespoň někteří z nich ještě dají trochu dohromady.

21.06.2013 23:38 | giocozo

JHK - To bude spíš věčný začátečník.wink

21.06.2013 22:13 | JHK

Re Josef: V podstatě sis sám odpověděl..Hrát nejlepší šachy ze všech a nestačit to na vysněný boj o titul a navíc velmi těsně..to pak musí být hráč pěkně DOLE. To pak motivovat se a hrát nejlepší šachy na ,,běžném,, turnaji pro 37 letého Kramnika lehce nejde. Anand má v tomhle podobný problém., ale na Carlsena se připraví a titul podrží.

Re : zmestabilího : konec jedný tipérský érylaugh

21.06.2013 20:11 | Boky

Děkuji autorům za krásné články a analýzy partií a přeji všem hodně úspěchů v jejich další tvůrčí činnosti. Začínám si zvykat na novou podobu NSS a musím říct, že se mi moc líbí... Šachy hraji už jen pro zábavu, ale o to radši sleduji dění na velkých turnajích. Je zajímavé sledovat herní styly a hlavně aktuální výkonnost současné špičky. Pokud můžu přispět svým skromným názorem k blížícímu se klání o šachový trůn, favorizoval bych Carlsena. V současné době, a to i přes občasné prohry, vykazuje nejvyrovnanější výsledky a nepamatuji se, kdy by v některém z classic turnajů v posledních letech vyhořel (což nelze říct o žádném z hráčů první desítky). Mám pocit, že jeho největším soupeřem posledních let, který v něm vzbuzuje respekt (nehledě na statistiky s jinými hráči) byl a asi nadále zůstává především Kramnik. Ananda, kterého jsem měl rád pro osobitý styl v minulých letech nezatracuji. Hraje v domácím prostředí, je zkušenější, a že se umí precizně připravit, předvedl právě Kramnikovi. Otázkou je, co s Carlsenem udělá psychika. Přece jenom jde o hodně a poslední krok k tomu, aby všem dokázal, že je skutečně nejlepší, bude opravdu těžký... Doufám, že se brzy boj o špici ještě přiostří (Caruana, Karjakin,..) a s potěšením budu sledovat konfrontaci mladé nadějné generace (Dubov, Raport,...) s ostřílenými kozáky této nádherné hry...

Ještě jednou díky všem kolem NSS.

 

21.06.2013 19:08 | Josef

1. Připojuji se k zástupu chválících pěkný článek.

2. Nechápu, co se děje s Kramnikem. Na turnaji kandidátů hrál dle mého nejlepší šachy ze všech. A tady hraje snad nejhorší turnaj v celé jeho kariéře - aspoň já si nevybavuji žádný horší. Ostatně už jeho prohra s Nakamurou v tomto článku je něco, co se mu prostě á priori nestává.

3. Výborně Gelfand. Hlavně pro ty, co ho pořád hodnotí jako nějakého druhořadého vyzyvatele Ananda v nedávném zápase.

21.06.2013 18:22 | ELOminator

No dle mých zkušeností se nikdy nikde nezobrazuje správný čas wink

21.06.2013 18:18 | noELO

Asi ten v okénku, bylo to zmatečné od začátku.

21.06.2013 18:09 | HonzaSvatoš

Nevíte někdo, který čas při přenosu platí? Aktuálně je v partii Karjakin-Caruana (už jediná zbývající partie) čas na "počítadle" Karjakin necelých 7 minut, Caruana 4 minuty, ale v okénku s videopřenosem je Karjakin necelých 24 a Caruana 14 minut. Co z toho platí?

21.06.2013 18:08 | ELOminator

No tak Kramnik jako otloukánek turnaje, to už tu dlouho nebylo...

21.06.2013 17:27 | Jirka Kadlec

Re: ...yes

21.06.2013 17:26 | ...

Spíš je to nějaký dítě, který mohlo v roce 2006 sázet jen těžko.

21.06.2013 17:15 | Jirka Kadlec

Zmestabileho je jen vejtaha a lhář. Cituju jeho včerejší příspěvek: "Před lety byly ve fortuně kurzy na přátelský zápas Gelfanda s Navarou. Na Gelfanda jako na favorita byl kurz 1,70. Musel jsem se smát, když jsem to viděl - gelfand byl jasným favoritem, nevypsal bych na něj víc než 1,3. Rád jsem si vsadil a vyhrál - Navara se samozřejmě vůbec nechytal a byl jednoznačně poražen. A tak se těším, že si bookmakeří znovu nedají říct, projeví neznalost šachu" Myslím, že je nyní zřejmé, s kým tu v přispěvateli Zmestabileho máme tu čest....Zápas Navara - Gelfand v roce 2006 byl vyrovnaný, skončil 2:2 ! Oba hráči jednou vyhráli s černými figurami při dvou remízách

21.06.2013 17:09 | ...

Největší zdejší odborník na všecko a zejména na elový progres a kurzové sázky ze tří tipů netrefil ani jeden. Je toto vůbec možné?

21.06.2013 14:36 | pawel

Zmestabileho: Škoda, že se na to nedá sázet!

Ještě, že se na to nedá sázet! Zmestabileho bychom už tu nepotkali, neměl ani na mlíko, tedy na internet.

Z. Janda, věštění: Co zůstat u profese a vědět předem, tak sázet - není v tomto případku  bezpečnější?

Nebo jako myslíte, že přijde pacient k zubaři. A zubař říká, zuby již netrhám a ani se vám nemusím na zoubek podívat, abych věděl, že jste politik a co vás čeká dnes v noci. Ale houby zdravotní zabezpečení, řeknu vám až po zaplacenílaugh.    

21.06.2013 13:37 | ELOminator

No právě, já bych od Šaka očekával dobrodružnější varianty.

21.06.2013 13:32 | Zmestabileho

No fakt, Mamedyarov jde hned do remízy... asi musí být hodně indisponovaný, když to dá Vishymu bílými za remis! :-).

21.06.2013 13:19 | ELOminator

To spíš Kramnik má svou oblíbenou pozici kterou vysuší do výhry wink

21.06.2013 13:17 | ELOminator

Mamedjarov to dneska hraje jasně na remis, tyhle varianty jsou počítačově naprosto vyčerpané a Anand je má všechny v malíčku.

21.06.2013 13:07 | Zmestabileho

Tipy na dnešní výsledky - budou tři výhry bílých figur! Magnus porazí Morozeviče, Kramnik porazí Andreikina...no a Mamedyarov porazí Ananda :-). Škoda, že se na to nedá sázet! :-)).

21.06.2013 11:28 | ELOminator

No co se týče Magnuse, tak mě vzhledem k nadcházejícímu zápasu znepokojuje jediná věc - jeho hra černými zvláště proti zavřeným hrám. Tam stojí leckdy ze zahájení pofidérně a zachranuje to jen svými hypnotickými schopnostmi. Takže jestli tam někde vlítne Anandovi do přípravy, tak může být klidně zdechlý ve 20.tahu.

21.06.2013 10:27 | lmouse

článek už pochválil sám Mistr, ale přeci jen mi to nedá a musím  zdvihnout yes. chvály není nikdy dost... smiley

 

21.06.2013 10:02 | Zdeněk Janda

Tohle já vědět dopředu,tak se živím věštěním ,a ne tím,co dělám  smiley

21.06.2013 09:49 | Zmestabileho

Ta bojovnost Fischera a jeho nechuť k remízám je úžasná... jistě i tohle z něj udělalo legendu, která žije desítky let poté, co skončil s šachem. Kéž by si dnešní hráči, a zejména naši velmistři, vzali z té jeho bojovnosti ponaučení... že, Roberte? :-).

Magnus Vishyho s přehledem porazí. Suverénní vítězství Nora to nebude ani tak výsledkem, ale spíše průběhem zápasu - sterilní "tygr z Madrasu" ho neohrozí ani v jedné partii, Magnus ho v průběhu 2-3x porazí, a jinak se budou sázet remízy, proti kterým nebude ani jeden ze soupeřů nic namítat (Vishy bude takto sterilně remizovat i za nepříznivého stavu zápasu - protože navíc nemá, a kdyby chtěl riskovat, prohrál by ještě větším rozdílem, což on jistě moc dobře ví).

 

 

 

 

21.06.2013 09:32 | Zdeněk Janda

Když už Robert zabrousil do historie. Aby MC nedopadl v Indii (snad se nic nezměnilo,nesledoval jsem) , jako Lasker v Havaně . To může být významný faktor , kromě přípravy...

21.06.2013 09:10 | Magiland

jen k tomu Magnusovi - a "budoucím mistru světa" ... Již o mladém B. Fischerovi napsal jeden renomovaný žurnalista - "Tvrdit, že se Fischer stane mistrem světa je hloupé - ale prohlásit, že se jím nestane, je ještě hloupější" ... Myslím že se historie opakuje

21.06.2013 08:27 | Robert Cvek

Děkuji moc za pochvalu, potěší :-) David má pravdu, ale tak nějak mi to tam pasovalo do článku. Hlavně, pro tu zajímavost, že 3 nejslavnější hráči (Talova turnaje) tak prohrají a ještě výhodou z výkopu... To se jen tak nevidí :-) Myslím si, že MC bude MS, dříve či později. Nicméně si myslím, že Anand bude těžký oříšek. Věřím, že se dobře připraví a bude mít optimální formu, pak to bude tvrdý boj.

21.06.2013 07:14 | PIF

Pěkný výběr partií. V současné době mi však přijde předčasné psát o Carlsenovi jako o "budoucím mistru světa". Sice si to drtivá většina pozorovatelů při současných výkonech Ananda přeje, ale tenhle medvěd ještě běhá po lese ... Rovněž i na srovnávání MC k Fischerovi je trochu brzy - ještě hodně turnajů a zápasů bude muset Magnus vyhrát, aby se mohl rovnat Bobbymu.

V komentáři u první partie by více slušelo (i přesto, že šlo o šejdění) "urychlí".

21.06.2013 06:54 | Pavel Ch

Tak to opravdu hezká procházka, Roberteyes.

Samozřejmě studovat staré mistry. A nebo jak řekl jeden zkušený trenér, "ano, ale nevadí mi, když s tím mí soupeři nebo trenéři soupeřů mých žáků, nesouhlasíenlightened".

Jinak Robert Cvek již rozsekl včerejší diskusi, když napsal "budoucí mistr světa". Ikdyž takticky nenapsal kdy. Ale pozor, aby právě při eventuální prohře v Indii mu hned poté nestál Fiabiano v cestě. Ale asi mistrem světa Magnus dřív či později opravdu bude..., ikdyž Ivan Lendl (5? let v kuse první na žebříčku) nevyhrál nikdy Wimbledon a ten každý rok; Ale to bylo díky Lendlovi moc nevonné trávě (té skutečné, povrchu, aby si někdo do toho nedal jiný smysl) a ta na šachovnici naštěstí neroste. 

21.06.2013 06:46 | David Navara

Nezdá se mi, že by bílý v zahájení partie Anand - Nakamura něco získal, ale jinak se mi článek velmi líbil. Zejména Rubinsteinova ukázka je krásná a její srovnání s partií Fischer - Petrosjan je velmi podnětné.

Připravuje se