Magnus Carlsen vítězem Norway chess 2020

16.10.2020 11:32 | Zahraniční zprávy

Mistr světa se kolo před koncem stává vítězem turnaje Norway chess 2020. Porazil černými Alirezu Firouzju. Ta partie byla... jak to napsat ... zvláštní. Ali získal o něco málo lepší koncovku.

 Pak to málo snížil na minimum nevhodnou výměnou (Sg5xf6), jak trefně ukázal Magnus Carlsen ve "zpovědnici" (palec a ukazováček ukazují opravdu minimální velikost).


AliFiro nebyl zjevně ve své kůži. Ztrácel mnoho času a dostal se do dost špatné koncovky. Navíc s mizerným časem. Ale pak se začal skvěle bránit až do osudné pěšcové koncovky. Číslo 69 může být pro leckoho dobrým číslem, ale pro Aliho to byla katastrofa. Právě tímto tahem vyrobil takovou hrubku, která se snad nestává ani v okresním přeboru.


Ale jsme jenom lidi a Ali nevydržel ten permanentní tlak a s minimem času to prostě zazdil. Asi se mu na dnešek moc dobře nespalo. Jak to zvládne dneska? Přece jen, stále se hraje o hodně!JK Duda měl bílé figurky s Fabi Caruanou. Pokud bych měl (snad výstižně), jedním slovem napsat o co šlo z jeho pohledu, pak bych použil sovo: "udržel".
Ano, JK to udržel. Ač se FC snažil jak mohl, dokonce obětoval jeden moment věž, byla z toho remíza.
JK neudržel Armageddon. To byla naprosto typová ukázka toho, když se neumí přechod ze zahájení do střední hry. JK by mě zapracovat na zahájení.


Aryan Tari (bílé figurky) byl tak blízko výhry s Levon Aronianem, až se z toho musel - jeho fanouškům - tajit dech. Ale tu pomyslnou bránu přestřelil. Z pozice +5 nakonec dokázal udělat +0,00.
Levon hrál jako za mlada, tím myslím za mlada šachového vývoje. Klidně mohl přijít k partii ve fraku a s kloboukem z dob slavného Sherlocka Holmese. Zahájil takový romantismus, který se už málokdy vidí. Ale AT byl pozorný a získal vyhranou pozici, kterou, jak už jsem napsal, přetavil v remízu.


Armageddon byl o jednom tahu. Jeden tah a všechno fuč. I toto je typické pro královskou hru. Jedním tahem se dá všechno zazdít. Levon vyhrál.

Pořadí po devátém kole:
1. 
Carlsen 19.5
2. 
Firouzja 15.5
3. 
Aronian 14.5
4. 
Caruana  14
5. 
Duda 9.5
6. 
Tari 2.5

Kolo desáte – October 16:
Magnus Carlsen – Levon Aronian
Fabiano Caruana – Aryan Tari
Alireza Firouzja – Jan-Krzysztof Duda

Robert Cvek

- Fotky použité z oficiálních stránek turnaje: https://norwaychess.no/

 - Video nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím budete upozorněni pokaždé, když nahrajeme nové video. Můžete vstoupit i do členské sekce, kde jsou speciální videa od Roberta Cveka určená jenom členům. Díky členství společně můžeme připravovat nové šachové akce. Například pokračování vzpomínání pana Jansy na světové legendy. -
. kolo -
3x 2263x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
16.10.2020 21:56 | Pavel Ch

Ale přeci jen, zlepšuje se mladý Ali:

Poprvé neznal pravidla překročení času.

Podruhé je už znal, ale překročil čas.

Potřetí nepřekročil čas, ale neznal vzdálenou opozici v pěšcovce.

Počtvrté....bude třeba V+PxV v remis pozici a stejně Magnus vyhraje wink.

 

  Jinak díky za články Roberte. Jen mne překvapilo, že ani na videu ani v psané partii to nekončí otázkou, co měl tedy Alí hrát? Což by tedy čtenář čekal (tu hádanku), když nechceš prozdradit.

16.10.2020 21:04 | Honza Hučín

Levon nakonec až třetí, ale zahojil se na mistru světa. Ve vážných partiích Levon, Magnus i Ali shodně 6,5.

16.10.2020 20:04 | martinn

Firouzja takto podobně s Carlsenem skončil už potřetí. V Moskvě shodil figurku a vypršel mu čas, nedávno taky v blitzce zmáčkl hodiny a shodil poté figurku a teď zase chyba. Nejspíš stres.