Magnus Carlsen (i) mistrem světa v rapidu

29.12.2019 06:50 | Zahraniční zprávy

Do osmého kola hrál Magnus Carlsen nic moc a naopak náš Viktor Láznička hrál skvěle. Právě v osmém kole se spolu střetli. Byla to jako srážka dvou částic v urychlovači.

Výsledná energie popohnala Magnuse Carlsena k nebývalé rychlosti, dokonce až tak, že po 13. kole vedl o bod a půl před svými pronásledovateli. Naopak, prohra Viktora zpomalila a doslova vyhodila z jeho letové dráhy. Až do 13. kola nevyhrál Viktor ani jednu partii.

Partii rozebírám zde:Asi klíčová partie pro Magnuse byla s Levonem Aronianem v 12.kole. Velmi dramatická partie, kde nechal Levon jedno tahově (!!) stát dámu. Dlouho pak setrvával nešťastně u stolu a nemohl tomu uvěřit. Mašina jménem Magnus Carlsen pak v následujícím kole umlela na šrot i divobijce Šaka Mamedyarova.

Když jsem se díval na živý přenos - co mi čas a žena občas/často dovolili - pak jsem viděl hlavně velké emoce. Není divu. Cenový fond byl obrovský, celých 350 000 dolarů, což je něco neskutečného (na šachy). První místo 60 tisíc dolarů, druhé místo 50 tisíc dolarů a třetí místo 40 tisíc dolarů. Na šachy vskutku astronomické částky. Ještě desátý měl krásných 8 tisíc dolarů(!).

I pro špičkové velmistry to není málo a šlo cítit, jak bojují a hlavně i kalkulují. Občas rychlá remíza. Sledování tabulky a případných konkurentů. Poslední kolo toho bylo přímo důkazem, když první tři stoly rychle skončily brzkou remízou. Hráčům nic nevyčítám, dokáži si představit pod jakým obrovským tlakem museli být. 


" foto https://wrbc2019.com/ "


Po Magnusově zrychlení bylo jasné, že se bude bojovat ("""jen""") o druhé až 35. místo (poslední cena v hodnotě 1500 dolarů). 

Nakonec na druhém místě po tuhém boji skončil Alireza Firouzja 10,5/15, ročník 2003. Alireza hrál pod hlavičkou FIDE, docela by mě zajímalo, proč nehrál za svojí domovinu. Asi nemusím mladého Íránce více představovat. Je to ohromný světový talent. Borec s elem 2700+. Na tomto turnaji neměl dobrý začátek, ale neskutečný konec, kdy uhrál 6 bodů ze 7 partií. Bude mistrem světa? Asi na něj bych nejvíc sázel, že jednou srazí bájného Nora z trůnu. 


" foto https://wrbc2019.com/ "


Na třetím místě skončil Hikaru Nakamura 10,5/15. Jsem moc rád, že Hikaru "konečně" ukázal, že není jenom skvělý blicař na internetu. Jsem moc zvědav jak se mu povede na blicáku.

Dále bylo mnoho slovutných jmen, podívejte se sami zde: http://chess-results.com/tnr499127.aspx?lan=5&art=1&rd=15&flag=30

A co Viktor Láznička? Viktor se vzpamatoval, ale až ve 13 kole, kde po 69. tahu donutil soupeře ke kapitulaci. Nicméně, bohužel, to nestačilo na dobré umístění = finanční cenu. Viktor vyhrál i čtrnáctou partii, ale nezvládl poslední, patnáctou, kterou bílými po hrubé chybě prohrál. Přeji Viktorovi, aby co nejlépe zabral v bleskovkách. 

V ženské sekci před posledním, dvanáctém kole, vedly dvě Číňanky: Lei Tingjie (9 bodů) a Tan Zhongyi (8,5 bodů). Nicméně obě své souboje prohrály (!) Mimochodem souboj první jmenované s Atalik Ekaterinou byl neuvěřitelný. I komentující Peter Leko s Almirou Skripčenko nemohli uvěřit, co se tam všechno stalo...Já jsem také zíral. Hlavně pak na samém závěru tah h5!! si opravdu zapamatuji a že jsou věžovky remíza :-) 

A tak do tiebreaku šly dvě hráčky. Koneru a Lei (Atalik byla tak jak tak třetí). Hrály se dvě bleskovky 3+2. Pokud by se nerozhodlo, šlo by se na armagedon. Nicméně hned v první partii bílými Koneru překročila čas, ale zase druhou partii - po opravdu drsném průběhu - vyhrála! Takže se šlo vesela na armagedon. Koneru měla černé s 4 minuty proti 5, ale stačila ji remíza a tu udržela, nutno říci s dámou více :-)

Na prvním místě skončila tedy Humpy Koneru, na druhém místě Lei Tingjie a na třetím Ekaterina Atalik. Jinak právě Koneru vyřadila obě Číňanky z met nejvyšších.
  
Za mě nádherná šachová akce. Je to už taková milá tradice, že na konci roku je opravdové šachové žrádlo. Mohu jen vřele doporučit sledovat tuto akci naživo. Dneska a zítra se bude hrát MS v bleskovkách. Takže ti z vás, kdo neměli možnost sledovat rapid, tak vřele doporučuji si udělat čas na bleskovky a dopřát si tak dokonalý závěr roku. Nic lepšího pro šachisty neznám :-)

Kde sledovat: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/world-blitz-championship-2019/1/1/1
Nebo přes oficiální stránky: https://wrbc2019.com/
Výsledky rapidu zde (jinak nahoře si můžete pře klikávat na rapid, blesk, muži, ženy) :http://chess-results.com/tnr499127.aspx?lan=5&art=0&flag=30

0x 5671x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat