Levon Aronian bude hrát za USA

28.02.2021 12:27 | Zahraniční zprávy

Svět č. 6 Levon Aronian potvrdil zprávu, že změní federaci a přestěhuje se do Saint Louis. Arménská hvězda, která vedla svůj národ s pouhými 3 miliony lidí k neuvěřitelné trojici vítězství na olympiádě v 2006, 2008 a 2012, bude americkou šachovou dvojkou.

Hlavním důvodem je dle spousty vyjádření scházející podpora arménské vlády. Za těmito slovy si můžeme představit hlavně peníze. Tedy peníze a politiku. Arménská vláda údajně nedodržela své sliby a nezajistila dostatečnou finanční podporu Levonovi. 

Levon obvinil arménskou vládu z toho, že nesplnila své sliby vůči němu. Schází mu slíbená finanční podpora na sekundanty a kvůli tomu má pocit, že přichází o šachové roky, kdy ještě má šanci být mistrem světa. Arménská vláda reagovala na toto prohlášení, že Levon je za vrcholem a že jej nečeká žádná velká šachová budoucnost. V takové situaci stačí málo a kostky budou vrženy. 

Rex Sinquefield využil příležitosti a jeho nabídka údajně nešla odmítnout. Levon bude v USA šachovou dvojkou hned za Fabianem Caruanou a za ním bude Wesley So. Tímto přestupem mezi arménskou šachovou federací a americkou federací možná končí historicky nejlepší šachová léta arménského šachu a z amerického týmu se stává velký favorit na vítězství na další šachové olympiádě. 

Levon stihl i veřejně poděkovat Rexovi Sinquefieldovi:

„Chtěl bych vyjádřit vděčnost Rexovi Sinquefieldovi za to, že ve mě dodnes věří. Děkuji také Fabianovi Caruanovi, nejsilnějšímu hráči Ameriky, který mě podporuje a sdílí moje rozhodnutí. Jsem velmi vděčný své rodině, příbuzným , přátelům a všem lidem, kteří znají mé zásady a rozumějí mi. “

V reakci na to Sinquefield uvedl: "Levon hrál v našem vůbec prvním Sinquefield Cupu v roce 2013. Během let jsem ho poznal jako opravdového gentlemana. Představuje to nejlepší z našeho sportu. Když přišel se zájmem přestěhovat se do St. Louis a reprezentovat USA, nemohl jsem myslet na nic lepšího. Vítáme ho s otevřenou náručí. “

Zatím není zcela jasné, kdy bude Aronian oprávněn hrát pod americkou vlajkou. Hráč předtím musel počkat dva roky po oznámení přestupu, ale podle nových předpisů, které platí od 1. prosince 2020, začíná se toto dvouleté období počítat od okamžiku, kdy hráč naposledy soutěžil na oficiální akci FIDE pod vlajkou jeho předchozí federace.

15x 2705x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
01.03.2021 14:54 | pawel

 

Odchod národem milovaného Levona Aroniana

přerostl v demonstraci proti prezidentovi ...demonstranti vtrhli do budovy vlády 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/demonstranti-vtrhli-do-budovy-vlady-v-jerevanu-

01.03.2021 10:22 | david brazina

tsonga - pak by bylo normalni to tak podat a nezabalovat to do moralistickych reci.

01.03.2021 09:57 | Lukáš Řehůřek

Pokud se arménská reprezentace začne rozpadat, budu moc rád, kdyby se Sergej Movsesian přestoupil do české reprezentace.

01.03.2021 07:03 | tsonga6

Je inšpiratívne, že Arménsko len s 3 milionmi obyvateľov môže byť veľmocou v šachu. Ale ešte jedna poznámka: Levonovi minulý rok pri nehode v Yerevane zomrela manželka. Možno chcel aj zmeniť prostredie, alebo ho už nič v Armensku nedržalo...

28.02.2021 19:33 | paulz

Tak ono zřejmě po debaklu v Karabachu má Arménská vláda jiné starosti než podporovat Aroniana...A Aronian taky ví že o pár roků později by už takovou nabídku nedostal. Jinak to samozřejmě všichni včetně něho okecávají aby nevypadali blbě před veřejností v Arménii...

28.02.2021 15:34 | giocozo

Naprostý respekt před Aronianem, že to ještě nezabalil. A tím myslím naprosto vše, co ten pojem obnáší !

28.02.2021 14:37 | david brazina

presne tak, to ze ho breznev nemusel neni zadna novinka, stejne jako ze breznev nemusel kasparova. ten mel ale alespon ze startu podporu botvinika, ale taky ne na moc dlouho. 

28.02.2021 14:25 | Pavel Ch

Ale jo, maximalista, říká, že vidí chybu v sobě, že nedosáhl na titul. Ne v okolí.

28.02.2021 14:15 | david brazina

pavelCh, zajimave priznani korcneho je treba uvedeno zde https://docplayer.cz/13273756-Nevinim-sovetsky-svaz-nejlehci-by-bylo-kdybych-to-svedl-na-pomery-v-sovetskem.html

28.02.2021 14:13 | david brazina

tak aronjan jde za lepsimi penezmi, to je asi jasne kazdemu. postoj armenskeho svazu uplne neznam, je otazkou jestli to s chovanim hvezdy uz neprehnal a oni uz na to nemeli naladu. to ze je aronjan za vrcholem je asi pravda, prece jen ted jsou v popredi jini dravci.

28.02.2021 14:11 | Pavel Ch

Harry,

samozřejmě, v takových prohlášeních (byly časté) je dost psychologie.

 

a) Zakrýt možnou spolúčast na svého pochybení před veřejností.

b) Omluvil se sám před sebou, že je to stejně naštěstí skoro jedno.  

 

 Ale dotyčného může změna (i to prohlášení) nakopnout.

 

 Jak to bylo přesněji s níže zmíněným velkým Viktorem a co si psali s prezidentem Brežněvem, se dozvíte na jeho výročí narození, už brzy.enlightened

28.02.2021 14:00 | Harry Nelson Pillsbury

V historii a současnosti se najde řada sportovců či sportovkyň, o kterých funkcionáři prohlašovali, že už mají vrchol kariéry za sebou nebo jsou podle nich neperspektivní a pak se ukázalo, jak se mýlili. Příkladem za všechny budiž Anastasia Kuzminová. Levon Aronjan určitě mezi šachové důchodce nepatří. Sám v rozhovoru říká : " V době , kdy jsem hrál turnaj ve Stavangeru , o mě vedení arménské šachové federace prohlásilo, že už nemám budoucnost . Krátce poté jsem tam porazil prvního a druhého šachistu světového pořadí . " 

28.02.2021 13:27 | Playboy

Chápu Aroniana pokud chce více peněz, ale jeho reakce v takto pozdním věku mi jednak přijde jako hvězdné manýry a pak pravděpodobnost, že se stane MS je mizivá, svůj vrchol měl cca před 6-7 lety, ale proč si finančně nepřilepšit. Pro Arménii zřejmě není již perspektivní, co se budoucnosti týče, ale nemyslím si, že v USA dosáhne titulu MS.

Doufám, že nám David Navara také neuteče díky tomu, že nemá ty TOP světové trenéry, TOP podmínky pro boj o MS a nevydělává miliony.

28.02.2021 13:10 | Pavel Ch

Soudruzi ze svazu reagovali prohlášením, že už je stejně za vrcholem a že už ho nečeká žádná velká šachová budoucnost.

A k čemu pak došlo, léta páně 1978 ?

A to je Levon je nyní o 5 let mladší než citovaný v prohlášení. 

28.02.2021 13:10 | david brazina

USA družstvo tvořené Armencem, Italem, Japoncem připomíná PSG kde nehrál ani jeden Francouz.