Alien Chess

Labortech v Praze určitě nezklamal

08.03.2017 08:33 | THT extraliga 2016/2017

Hrát s Novým Borem je pro každé mužstvo výzva. No- pro mnohé noční můra…Mezi ně ale Labortech nepatří. Naším cílem určitě není uhrát nějaký ty remizi a důstojně prohrát 6-2…Ne- cílem je jednou konečně vyhrát!

Což je samozřejmě nesmírně těžké a musí se sejít celá řada příznivých okolností..

Vyrážíme již v pátek naštěstí docela brzo-no v hotelu který jsme měli objednaný se zjistilo, že se objednávka nějak ztratila, ale ve spolupráci s Bolkem jsme našli řešení- a byť jsme byli ubytováni ve třech hotelích, ale blízko sebe, scházíme se v Musik baru na večeři- a vlastně na přípravu…

Snad pár fotek místo velkých řečí…


Na šest bodů !Šachisté-místo holek dali přednost dámám na šachovnici-a neb nekonečné blicky Aleše a Víťi…


1.Novoborský ŠK-Labortech Ostrava 4,5-3,5

Nádherný zápas v krásném prostředí, se zajímavými návštěvníky, v bojovné, ale navýsost korektní, až přátelské atmosféře.

K průběhu. Nasadili jsme naší elitní osmičku -která je ovšem pro přípravu soupeře dosti čitelná. Kdo nastoupí za Nový Bor nikdy nevíte-mají obrovský výběr. Na přípravu určitě dojel Jirka-ale k tomu později.

První část zápasu je většinou na této úrovni oťukávání se. S Alešem uděláme fotky a zevlujeme po sále. Tady je ovšem salonek, kde na obrazovce tentokráte nehrající Tadeáš Kriebel komentuje partie, zpočátku pro pár lidí- posluchačů postupně přibývá. A-na úvod- si tady i sedá legenda českého šachu-Vlastimil Hort!

Ty jo. Jen na chvíli, má jednání s Bolkem-ale už to je zážitek tohoto zápasu..


Klasicky jdeme s Alešem-dokud jsou partie ve stavu rozehrání-na lehký oběd –vynikající hospůdka U tunelu.

A pak začíná zápas nabírat grády.

Na první Kamil Miton celkem v suchém tričku udržel Davida Navaru s černýma na uzdě a bez problému odremizoval. Na druhé Martin Dziuba bojuje zuby nehty s Wang Hao-tady to bude hodně těžké, tuším.. Na třetí Artur Jakubiec- kosa Viktora Lázničky –před dvěma lety masakr po1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.Sb5 Ja5-vzpomínáte?- rozehrává tentokrát s černýma holandskou- a po průlomu .. f4 stojí ostrá pozice, kde Láznička má podstatně horší čas..nadějné!

Čtvrtá šachovnice a poslední dobu skvěle hrající Víťa Rašík bojuje s Mateuszem Bartelem o šanci získat poslední normu na GM! Ovšem od zahájení stojí pod obrovským tlakem..

Pátá-v podstatě zoufalý boj Jirky Kočiščáka se Zbyňkem Hráčkem. No-Jirkovi se nyní moc nedaří. Upřímně-není se co divit. Šachovým profesionálem určitě nebude. A je nyní v období, kdy musí řešit svůj profesní život. Myslím, že na nějakou přípravu, která ostatně nikdy nebyla jeho silnou stránkou, nemá čas. A proti profikovi, který si navíc může připravit zahájení vzhledem k čitelnosti jeho repertuáru- prostě nemá příliš moc šancí-byť je nesmírně vynalézavý a bojovný do posledního dechu..

Na šesté víkendový padesátník Peťa Velička s dalším reprezentantem Vlastimilem Babulou. Hned v zahájení ztrácí bílýma pěšce-a vypadá to velmi špatně…

Sedmá a velezkušený Ríša Biolek s černýma v podstatě nedává Štěpánovi Žilkovi šanci na hru na výhru-ten raději volí opakování pozice- remiz.

Tak nějak počítáme s prohrou Včeldy - kdo to tedy neutralizuje?

Zvláště, když trochu překvapivě dává za remiz Artur.. A Jirka s postupující časovkou dostává do strategicky prohrané pozice..

Zdá se, že vekou šanci má na osmé Vláďa Talla který tlačí Petra Hábu co to dá.. Ovšem-v časovce Vláda přehlídne třetí opakovanou pozici, což Hába okamžitě reklamuje.

Škoda, velká škoda.

A byť zatím remiz, vypadá to s námi špatně. Všude pod tlakem, místy surovém.

A pak se stane zázrak. Odepsaný Včelda začne v časovce bodat a po úžasném závěru rozstřílí doslova pozici Babuly. Nádherný, i když určitě nechtěný dárek Novoborských k Péťovým narozeninám.


Analýza po partii.


Obrovské gesto Novoborských-přání a dar k padesátinám!


V zrcadle autor článku-s jednou rukou-mám vykloubené rameno z běžek…

Jirka sice prohrává, ale Víťa, bojující doslova jako lev udrží remiz!

Zbývá poslední partie.

Bohužel, sice se nezdálo, že by Martin musel partii prohrát-čínský tank je nemilosrdný. Po úporném boji nakonec přeci jen favorit vítězí.

Přiznejme si sportovně, byli lepší. Ale skutečně moc hezký zápas.

Jdeme to spláchnout-a musím říci, že nálada nebyla vůbec hřbitovní. Jasně, trošku mrzelo ono kdyby, ale-život jde dál a zítra se musíme zformovat na Unichess. Takže na tři body-a zábavu vede oslavenec a hrdina dnešního zápasu. Konstatujeme, že ta padesátka je fakt známka zralosti, jelikož Peťová filozofická zamyšlení, pod kterými smíchem končíme pod stolem, jsou úžasně hluboká. Je jen škoda, že je nemohu veřejně citovat- to jsem musel slíbit..


-
. kolo -


Labortech Ostrava-Prestige Photo Unichess 5-3


PŘED ZÁPASEM JSME DOSTALI HUMORNOU ZDRAVICI!


Opět těžký zápas-jak se dalo ostatně čekat. Trošku to zkrátím. O osudu zápasu zřejmě rozhodla osmá šachovnice. Vláďa sice přehrával Kristýnu Havlíkovou, ale v časovce se dopustil nepřesnosti, kterou , jak po partii ukázal Michalík, mohla Kristýna využít k remize.Oba dva to ale neviděli- a tak Vláďa, možná ze štěstím –ale co třeba včera, že-možná kompenzace- získal důležitý bod. A když Peťa se dvěma pěšci méně, ale v nestejných střelcích, postavil proti Jirkovi pevnost, když Viťa v zájmu mužstva se rozhodl nehrát vabank s Bernáškem, i když vítězství by znamenalo v podstatě splnění normy, tak vše zůstalo na Petríkovi. Aby vyrovnal, musel hrát vabank- a nakonec to nezvládl a partii- ve které stál většinu jasně lépe- prohrál.

Nakonec z Prahy odjíždíme spokojeni-byl to super víkend jak za šachovnicí, tak mimo ně, ale o tom..

Cestu zpět trávíme většinu v jídelním voze, já pak přestupuji ještě na RJ bych dojel dvě zastávky do Havířova…Samozřejmě usnu a probudím se v Třinci..

Tak si vzpomenu na Ríšu, který příští neděli bude bojovat za Grygov proti Třinci o potup do extraligy.. Ale to už bude jiný příběh..


Jirka Hurta

2x 3035x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
11.03.2017 16:25 | Rubinus

Chtělo to, aby NB ztratil, pak by to mělo náboj, zvlášt, pokud by s Lysou musel vyhrát třeba 5:3, nebo dokonce 5,5:2,5. Takhle rozhodující střet skoro jistě zvládnou, na rozdíl od Marhuly bych to viděl spíš na 85:15 pro NB, co se šancí na titul týká.

11.03.2017 07:50 | Marhula

Pokud gm vlastimil jansa - solidně připraví na nový bor lysou nad labem - určitá šance je - zda vzhledem ke skoré bude stačit i remi?-můj odhad 40% ku 60% pro nový bor děkuji

Připravuje se