Která bude královnou? Zápas Ju s Goryachkinou zatím nerozhodný

16.01.2020 10:41 | Zahraniční zprávy

Zápas o titul je v polovině nerozhodný 3:3. Hráčky se přesunuly do Vladivostoku, kde dnes zahájí druhou část turnaje.

Zápas o titul mistryně světa mezi Ju a Goryachkinou hostí čínská Shanghai (Šanghaj) a ruský Vladivostok. První polovina zápasu se hrála v Shanghai, ale Ju výhodu domácího prostředí nevyužila. Stav je zatím vyrovnaný, když obě hráčky jednou zvítězily a zbytek partií skončil remízou. Ju se dostala do vedení po čtvrtém kole, kde zvítězila bílými. Goryachkina ovšem srovnala hned v následující hře, kde potrestala chybu soupeřky v koncovce.

Goryachkina – Ju, 5. partie MS 2020

Bílá má kvalitu víc, černá zase silného pěšce na d2. Zásadní je v této pozici aktivita figur. Černá měla hrát 34...Jc4! Přenechat jezdci krytí pěšce a uvolnit si věž, která se může hodit například při braní pěšce na a3 s následnou podporou postupu a pěšce. Tím by si zajistila protihru, která by při přesné hře obou šachistek měla vyústit v remízu. V partii se ovšem stalo 34...Jc6? Černá věž je odsouzena ke krytí vlastního pěšce a pro bílou již nebyl zásadní problém rozhodnout partii postupem f pěšce.

GM Aleksandra Goryachkina (zdroj: FIDE)

Titul obhajuje Wenjun Ju, 28 letá čínská velmistryně a aktuální světová dvojka. Její vyzývatelkou je jednadvacetiletá Ruska, vítězka kandidátského turnaje, Aleksandra Goryachkina. Ta je aktuálně světovou čtverkou, obě hráčky však dělí pouze šest ratingových bodů. Větší šance by měla mít Ju, která je podstatně zkušenější a má také lepší vzájemnou bilanci. Před zápasem se obě hráčky potkávaly převážně v rapid a bleskových partiích, ale Goryachkina v nich nedokázala nikdy zvítězit. Ju je navíc v rapid šachu několikanásobnou ženskou světovou šampionkou a v případném prodloužení velkou favoritkou.

GM Wenjun Ju (zdroj: FIDE)

Zápas se hraje na dvanáct vážných partií s případným prodloužením v kratším tempu. Vážné partie mají všeobecně rozšířené „ligové“ tempo 90 minut na 40 tahů s přídavkem 30 minut a bonusem 30 s /tah. Platí zákaz nabízení remízy do 40. tahu. Cenový fond činí 500 tisíc euro, který se rozdělí mezi obě hráčky. Buď v poměru 60:40, pokud rozhodnou vážné partie nebo 55:45, pokud rozhodne až prodloužení.