Kraus potvrdil roli favorita

09.09.2014 08:00 | MČR v rapid šachu mládeže 2014

Ve Světlé nad Sázavou patřil první víkend v novém školním roce mladým šachistům. Od 6. do 7. září se ve Světlé hrálo Mistrovství ČR juniorů a dorostenců v rapid šachu 2014.

Roli favorita potvrdil a titul mistra ČR získal FM Tomáš Kraus z ŠK Mahrla Praha. Druhé místo vybojoval Tadeáš Baláček z ŠK JOLY Lysá nad Labem a bronzová medaile patří Martinu Blahynkovi z ŠK Duras BVK Brno.

Tomáš Kraus (zdroj: fotogalerie turnaje)

Tadeáš Baláček (zdroj: fotogalerie turnaje)

Martin Blahynka (zdroj: fotogalerie turnaje)

Novými mistry ČR v rapid šachu se dále stali v H18 a v H16 Martin Blahynka, v D20 Jana Zpěváková (ŠK Staré Město), v D18 a v D16 Natálie Kaňáková (Beskydská šachová škola). V kategorii družstev vyhráli junioři 2222 ŠK Polabiny „A“, druhé místo patří družstvu 2222 ŠK Polabiny „B“ a bronzové medaile si odvezli mládežníci z Beskydské šachové školy.

2222 ŠK Polabiny - Mistr ČR juniorských družstev v rapid šachu 2014 (zdroj: fotogalerie turnaje)

Oceněni byli i nejlepší hráči a hráčky z kategorií žáků: v H14 Gustav Brejník (ŠK Slavoj Litoměřice), v D14 Adéla Bierská (Zbrojovka Vsetín), V H12 Jakub Petr (Bohemians), v D12 Julie Richterová (Šachy Zastávka), v H10 Jakub Vojta (Spartak Vlašim) a v D10 Tereza Zachová (Jiskra Humpolec). Odměněn byl i nejmladší hráč turnaje Rudolf Richter (Šachy Zastávka).

Pořadatelem mistrovství byl Šachový klub Světlá nad Sázavou. Hlavním rozhodčím Mistrovství ČR byl IA Petr Záruba, který z pozice předsedy STK ŠSČR dohlédl i na průběh mistrovství. Výsledky a rozlosování byly ihned po dohrání aktualizovány na webu. Pořadatel také zajistil kvalitní přenos on-line přenos z 10 šachovnic. Partie z prvních deseti šachovnic si zájemci mohou přehrát přímo z webu v ChessTheatre.

Ing. Petr Záruba, hlavní rozhodčí (zdroj: fotogalerie turnaje)

Mistrovství ČR se hrálo v nově zrekonstruovaném tanečním sále Společenského domu. Zázemí pro stravování a občerstvení zajistila Městská kavárna, která je přímo propojená se sálem. Hrálo se přidávacím tempem 2x 20 minut + 5 sekund/tah. Během turnaje nevznikl jediný spor a nebyl podán žádný protest. Musíme tedy pochválit nejen rozhodčí, ale i hráče, kteří hráli fair-play a svým chováním nezadali příležitost k problémům.

Hrací sál (zdroj: fotogalerie turnaje)

Účastníci, kteří přijeli do Světlé, měli také možnost využít sportoviště města. Účastníci mistrovství si zahráli tradiční fotbálek na hřišti s umělým povrchem a letos využili i umělé osvětlení hřiště.

Poděkování patří Kraji Vysočina a Městu Světlá nad Sázavou za jejich podporu Mistrovství ČR. Akce se ve městě těšila pozitivnímu ohlasu. Věříme, že se účastníkům ve Světlé nad Sázavou líbilo a že rádi přijedou na nějakou další šachovou akci.

(zdroj: fotogalerie turnaje)

Autor textu: Ing. Zdeněk Fiala