Alien Chess

Kolínský šach přišel o jednu ze svých ikon

23.06.2017 21:56

Kolínský šach přišel o jednu ze svých ikon, Luboše Mašína. Tento charismatický a nekonformní šachista zemřel v 57 letech dne 22. 6. 2017.

Především v 80. letech byl obrovským tahounem místního šachu, který dokráčel s jeho obrovským přispěním do nejvyšší soutěže, do šachové extraligy ČSSR, později ČR. Byl prvním nositelem titulu kandidát mistra sportu (KM) v historii kolínského šachu a inspiroval další generaci (Moravec, Beneš, Lorenc…). Svými názory vůči socialistickému establishmentu byl ideovým vzorem pro další generace.

Luboš vynikal především obrovskou šachovou pílí, vyznával strategické a technické pojetí šachu. Dosáhl řady úspěchů v přeborech republiky jednotlivců a mnohokrát reprezentoval na mezinárodní scéně. Těžká nemoc mu v posledních letech komplikovala přirozený šachový talent, nicméně jsme ho ještě před pár týdny mohli zahlédnout za šachovnicí při mistrovských partiích.

Luboši, nech si tam někde jinde nechat zahrát Sabbathy, Purply, Floydy, Queeny a sleduj nás…

 

Michal Moravec


-
. kolo -
3x
Fotogalerie
Komentáře (3)

Nezobrazuje se Vám pole pro psaní komentářů? Klikněte zde

Aktualizovat
23.06.2017 23:18 | Michal M.

Jasně, Mášo, jsme mu říkali.

Je to divný, že tady prostě není. Ještě mu chci vrátit dvojCD Queenů.

23.06.2017 23:11 | banjo

Ano, Luboš byl vždycky svůj, samorost, bohém pravda, ale šachy hrát v době bez internetu-to uměl a dost dobře. Měj se tam fajn Mášo!

23.06.2017 23:05 | Michal M.

Já ještě dodám něco o bohémství páně Lubošově. V Kolíně kdysi fungovalo jako přípravka před utkáním soustředění v hotelu Savoy. Ten již dnes neexistuje.

Nenašel jsem z filmu Miloše Formana právě tu scénu ze Savoye.

Ale našel jsem něco o držce:

https://www.youtube.com/watch?v=q7CS_0xJnCE&index=1&list=RDIMrNy86tmAU

 

 

 

 

Připravuje se