Prague International Chess Festival

Klidnými remízovými vodami

13.11.2018 12:30 | World Championship Match Carlsen - Caruana

MS hrané mezi Norem Magnusem Carlsenem a Američanem Fabianem Caruanou zatím probíhá ve znamení dělby bodů. Není to ale nic neobvyklého a i remízové potyčky dvou světových velikánů stojí za pozornost. Tu včerejší pro čtenáře nšs okomentoval GM Petr Hába.

Ani ve třetí partii se nikdo z hráčů vedení neujal. Tentokrát partie probíhala oproti předchozím více v klidu a žádný z hráčů se do nesnází nedostal. Volba zahájení zůstala stejná jako v prvním kole (Sicilská obrana, Rossolimova varianta). První odbočil Fabiano Caruana, což nebylo velkým překvapením, vzhledem k tomu, jak se mu první partie nepodařila. Už v šestém tahu místo h3 udělal rošádu a dále pokračoval ve zcela jiné koncepci, ve které bílými pohodlně remízoval. To se dá po prvních dvou partiích, kde měly navrch černé figury, považovat za úspěch. Po zahájení měl pocit, že by mohl stát i lépe a spokojený příliš nebyl se svým 15. tahem 15.Sd2, po kterém podle svých slov (TK) ztratil iniciativu.


Fabiano Caruana vs. Magnus Carlsen, partie č. 3 (zdroj: World Chess)

Komentuje: GM Petr Hába


-
. kolo -


Magnus Carlsen, NOR (zdroj: World Chess)


Fabiano Caruana, USA (zdroj: World Chess)


Stav po třech kolech

Jméno Fed. Elo 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 Body
Fabiano Caruana USA 2832 ½ ½ ½                   1,5
Magnus Carlsen NOR 2835 ½ ½ ½                    1,5


Odkazy

Oficiální web MS


38x 6224x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (38) Aktualizovat
15.11.2018 15:35 | mat-lal

To Druid: S tím časem je to složité, když hodiny nebyly, šachisté brblali, když jsou, brblají zase. Ať zkoušíte jakokoli tempa, vždy se najdou časovkáři. Zavedl bych hodinu na partii + minutu za každý tah a nejhorší blundry by se tím snad vyřešily. Nicméně rozhodně bych zrušil kontrolu po 40 tahu, od té doby, co se nepřerušuje, v podstatě nemá smysl.

14.11.2018 20:11 | naska

Před chvíli napsal pěkný článek IM Tadeáš Kriebel.....Ukolébavací.Cituji...Bez chuti a zápachu byla včera hra Magnuse Carlsenabílými figurami atd.Kdyby toto napsal Zmestabílého,dočkal by se snad jenom nadávek.Takže jak je to?

14.11.2018 20:01 | Druid.Panoramix

to mat-lal: Pane kolego,máte naprostou pravdu s tím, že kdyby remízy nebylo, tak by se v některých etapách šachový svět ubíral jinými cestami, mistry světa by byli jiní lidé. Bohužel v historii to bývá občas přesně naopak, prové kvůli tomu paradoxu, kterému se říká remíza. Ale když se nad tím tak zamyslím, tak vše je skryto v čase na přemýšlení.... prostě ho ubrat a nepřidávat bonus na tah a hrát buď na to na rozhodnutí na desce ve hře anebo na spadnutí fangle - vždyť i to hospodaření s časem je důležitým faktorem partie a dobrý hráč, chce-li vyhrávat, musí se svým časem hospodařit a hrát tak, aby soupeř na řešení problémů, ktteré jsou mu předkládány, spotřeboval čas svůj, který mu pak následně bude chybět v dalším průběhu hry po časové kontrole.

14.11.2018 19:54 | Druid.Panoramix

To ZMB: Má to jednu velkou vadu. Nejste ani komentátor v Londýně, ani organizátorem zápasu o titul mistra světa v šachu a už vůbec nejste sponzorem tohoto zápasu. Nevím, co by odpověděl Magnus Carlsen, ani co by odpověděl Fabiano Caruana, ale určitě vím, co bych Vám na tento příspěvěk odpověděl já.

Ale sleduji, že téma bafuňářů už je vyčichlé a zjevně si z Vás nic nedělají. Asi kladete nesprávné otázky anebo nedokážete širší auditorium, aby zalehlo" na matrace" a vedlo po Vašem boku boj proti funkcionářům ŠS ČR ( anebo máte už i světový přesah) a tak je holt na paletě duo "pašáků" C*C - poslal jste alespoň své otázky jim? Protože pokud jste to neudělal Vy, tam nikdo jiný to za Vás neodělá.

A nej tak na okraj - i šachová remíza může být doopravdy krásná, může mít obsah a oboustranné napětí, může být plná pestré figurové hry, skvělých nápadů a ideí, ale i promarněných šancí a možností a možná právě proto neskončila resultativním výsledkem.

To máte jako u fotbalu, kde vidíte nádherný mač, plný golových šancí, ale i skvělých zásahů obran, hru nahoru dolů a přesto se hráči rzcházejí s propocenými tričky, ale na ukazateli skóre svítí nepopulární výsledek 0:0. Vám by se takový zápas nelíbil? Mě asi ano.

14.11.2018 19:47 | naska

Vážení....tak tentokrát ma pan Zmestabílého ne 90% pravdu,ale 100%!Líp to ani nelze napsat.(To zas bude spousty útoků...např.že pan Zmestabílého je Opavský pitomec,což napsal níže pan tři tečky...)Líbí se mi,že Zmestabílého to dovede tak přesně formulovat.Pěkný večer všem:-)

14.11.2018 19:44 | jozokoumes

A já (jako C+C) bych vám odpověděl :"Věřte nám,ani jeden nechceme prohrát a věřte nám, oba chceme vyhrát! Víte,ono se hraje o titul MISTRA SVĚTA. Tady se nehraje na krásu! Tady se hraje  přece o ten TITUL!!!!!!!!!!!  No a já se těším na další partie!!!

14.11.2018 19:00 | Zmestabileho

Kdybych byl komentátorem v Londýně a měl rozhovor s oběma C+C, moje hlavní otázka by zněla: "Nemáte pánové pocit, že Vaše partie jsou naprosto nudné a nezajímavé? Nevadí Vám, že se na to dívá spousta fanoušků po celém světě?"

 

Kdybych byl organizátorem zápasu - ptal bych se stejně.

 

Kdybych byl sponzorem, ptal bych se takto: "Ve Vašich partiích není žádný obsah a Vy se ubíráte cestou vlastního pohodlí. Nemyslíte si, že hrát o fond 1 milión je i závazkem, aby hra měla úplně jinou náplň? Nebo to pro Vás není zajímavá odměna, a skutečně hrát byste začali až o deset mega?"

 

 

Škoda, že takové otázky zřejmě nezaznívají dost silně, nebo dokonce vůbec ne. Stačí se podívat u nás - zde se v článku na nss píše, že "remízové potyčky obou světových velikánů stojí za pozornost",  p. Koutný píše o "kráse šachové remízy"... no pokud mají oba C + C takovou zpětnou vazbu od šachových novinářů a propagátorů této hry, tak se můžou spokojeně usmívat do kamer, jací jsou oba pašáci.

14.11.2018 16:43 | strelec

ad Druid:

"když se ufinancuje těch 12, tak těch 24 by se ufinancovalo jistě taky" - možná se pletu, ale už pár let nebylo jednoduché sehnat pořadatele na zápas o titul, cenový fond neroste , možná i klesá, tak dle toho můj názor.  

14.11.2018 16:43 | mat-lal

Druid: Pane kolego, pokud by existovaly ultimátní šachy (vím, že toto slovo čeština nezná, přesto je velmi používané) historie mohla být zcela jiná. Pokud by neexistovaly remízy, Capablanka by zřejmě neprohrál s Aljechinem, Fhlor by byl mistrem světa (ve třicátých letech určitě), Petrosjan by jím naopak nebyl a Karpov by vydržel nápor Kasparova až do devadesátých let. Jde o to, že někteří talentovaní hráči jsou psychicky nakloněni dávat přednost špatnému míru před dobrou válkou. 

14.11.2018 16:14 | Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek, ono je asi těžké najít nějaká dobrá řešení a přitom neporušit Pravidla šachu jako taková. Ono se po zatraktivnějní šachové hry jako takové už mluví dlouho, ale jsou turnaje, kde to je potřebné a žádoucí a pak jsou zápasy, kde to podle mě žádoucí není - třeba zrovna o titul MS. Těch 24 partií bylo asi ideálních na rozhodnutí a když se ufinancuje těch 12, tak těch 24 by se ufinancovalo jistě taky.

Ota Válek, pamatuji ty doby, kdy se pečetilo a dohrávalo se v soutěži družstev třeba ještě týž den a jsem rád, že to je pryč. :o))

mat-lal - jsem rád, že se neobjevilo nějaké extrémní pravidlo jako:"Nerozhodne-li se partie na šachovnici, nastupují soupeři do boxerského ringu a tam se rozhodne." Ona ta Vaše navrhovaná řešení, ať tak či tak zvýhodňují jedno či druhé z hráčů, bohužel a těžko by se některá obhajovala - třeba to o tom přivedení soupeře do patové pozice. A už vidím u toho hraní do rozhodnutí dva spící hráče, jak jednou rukou mačkají hodiny a druhou se snaží nahmatat nějakou figurku. :o))

Petr Koutný - je těžké zavděčit se všem, já jsem spokojen. Viděl jsem sice jen dvě partie, ale mě se to líbilo, komentáře na slušné úrovni, odbočky k jiným, třeba i nehraným pokračováním - zajímavé a rozbory možných pokračování ihned a pak, že se ten čas nedá vyplnit - dá a zajímavě. Je vidět Vaše flexibilita, když v první partii byly u IM Kaňovského problémy s internetem - skvělá improvizace a vyřešeno, holt, když se věci dělají s láskou. Opět jste ukázali, že kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, ten hledá důvody. V chatu se zatím lidé krotí a nedochází k excesům jako tady a kdyby, tak si s nimi dokážete rychle poradit. Takže za mě, on-line přenosy ano, těším se na partie, které bude komentovat GM Plát.

Děkuji, že tomu věnujete spoustu času a energie, pokračujte dál a nenechejte se znechutit.

14.11.2018 16:01 | pawel

7 partií, žádná remis, ženy jsou holt jiná ligahats off

Pokud teď Abdumalik vyrovná bílými bleskovku s Mazičuk na 4:4,

bude úplně poslední hedikep blicka, kterou musí bílá vyhrát. 

14.11.2018 15:49 | pawel

https://www.youtube.com/watch?v=TN0SVM6hXho&fbclid=IwAR0mStdH6oF9lPTXADAZnoe2d3FdhqdL4QT3iR9YB6bp4JEwi0PWy_F5VSk

Pro krvežíznivé si přepněte na video 1/4 final žen - právě tie-br.

14.11.2018 15:46 | Ota Válek

Zrychlení tempa vážných partií bylo nutné i proto, že v době dominance šachových programů musí být partie dohrána bez přerušení, zatímco v dřívějších dobách bylo běžné, že se partie např. po 40. tahu a pěti hodinách hry pečetila a dohrávala druhý den dopoledne.

14.11.2018 15:29 | mat-lal

Existuje jediné řešení, přijmout do pravidel následující opatření:

Nejprve je nutné zrušit remízy, hraje se do rozhodnutí.

Kdo přivede soupeře do patové situace, vyhrál.

Kdo jako první donutí soupeře 3x opakovat tahy, vyhrál.

Pravidlo 50 tahů - vyhrává kdo má víc materiálu - pokud je materiál stejný, vyhrává černý.

Pokud není matící materiál, totéž jako u pravidla 50 tahů.

14.11.2018 14:48 | strelec

ad igors: to myslím není až tak "zásluha" iljumžinova, ale obecného trendu v mnoha sportech.

Možná ani hráčům by se cca 6 týdnů nechtělo hrát. Atraktivitu partií (diváckou) může zřejmě zajistit jen rychlejší tempo hry, méně volných dnů a tím třeba zápas na 14-16 partií.

A pak osobně si myslím, že profinancovat zápas na 24 partií by se nepodařilo.

14.11.2018 13:11 | giocozo

Igor - Co je to krása, je velice relativní. Dříve byli šachy spíše uměním a dnes se logicky blíží spíše sportu. Není krásné i to, že člověk v omezeném čase najde správné řešení ? Ten ,,mimozemšťan,, o kterém píšete a určitě byl kontraverzni osobou, pro šachy paradoxně udělal více, než většina jeho předchůdců. Šachy jsou dnes opravdu atraktivnější, nežli dříve. Takový maratónský zápas, jako byl mezi Kasparovem a Karpovem, jež musel být přerušen pro vyčerpání jednoho z nich, bych už sledovat vážně nechtěl. ;-)

14.11.2018 13:02 | giocozo

naska, Pavel Ch - V mládí jste si hráli s vláčkama a dneska by jste nám tady přehazovali výhybky, kluci bláznivý. :-)

14.11.2018 12:58 | igors

Súhlas s Josefom - 24 partii bol dobrý formát, ktorý priniesol najkrajšie zápasy v minulosti. Nehynúcou negatívnou zásluhou mimozemšťana (exprezidenta FIDE) je okrem iného aj panujúce nutkanie šachy zrýchľovať a vôbec všelijako hlúpo "zatraktívňovať".

14.11.2018 12:33 | Pavel Ch

Horníku: Píši často u tipů, že to neumím. Jen jsem chtěl tu pesimistickou náladu trošku vylepšit. Přesto věřím, že po prvním gólu se otevřou obrany. Jinak o tipy a budoucnost se nikdy nehádám. To jen, když někdo píše, že 1+1 nejsou dvě. Proto i sázet je ošidné, jasně o malou částku ve vhodném kursu, pro legraci. Prý někteří naopak vydělávali/vydělávají na sázkách na remízy partií posledních MS. Ale také ošidné.

Naska: Na rozdíl od jiných tu nenadávám, to prosím nepiště. A o tip bych se nehádal, více viz výše. A prosím, ano umíte opakovat své příspěvky (Ctrl+C Crtl+V). Věřím Vám však, že hudbu umíte lépe jak psát, tak třeba příště místo kopií vět minulých příspěvků byste mohl dát link na Vaši tvorbu, stal byste se zde uznávanějším.

14.11.2018 12:18 | naska

Vážení,tak vidím,že se zase,jako obvykle nadává panu Zmestabílého do Opavských pitomců atd. Přitom to je člověk,který píše erudované příspěvky a čas od času kritizuje bafunˇáře a musím říct,že právem.Taky jsem se jednou dovolil činovníku CM Pavlu Chrzovi říct,že se s tipováním výsledku pletl.Následovala snůška nadávek....že prý jsem...Chovanec z ústavu,Nicka a člověk,který potřebuje odborné vyšetření.Ing. chemie Marek Vokáč GM mi řekl,že pošle konopný provaz a větev,že si mám už najít sám!Tomu člověku jsem nenapsal křivého slova,takže se ptám Vokáči,proč bych se měl věšet?Konečné resume je asi toto...Bafunˇáře musíte jenom chválit,pak budete oblíben.Pěkný den všem Prof.Mgr.Naska DiS(nositel bezcenného šach.titulu IM  ICCF a bafun´áři vymyšlen a udělen titul MŠ)

14.11.2018 09:48 | Horník z hnědouhelný pánve

To Pavel Chrz: Vy jste tedy neskutečný optimista. Po těch prvních 4 nudách očekáváte, že polovina ze zbývajících 8 partií budou rezultáty?!? Kolik jste ochoten na tento tip vsadit? Případně v jakém kurzu? :-)

14.11.2018 09:31 | Pavel Ch

Fabio po první partii pochopil, že v ostrém boji vítězí Magnus. Ikdyž nedotáhl, příště by jistě využil. Nevyužitá šance nebyla vodou na mlýn Fabia a nesrazila Magnuse.

Přesto se domnívám, že do "obrátky" se výhry dočkáme a v druhé půlce bude jeden dotahovat a druhý využívat možností otevřenější hry soupeře. 

Tipuji 1:0 do 6. partie pro Magnuse, Fabio sníží na 1:2, ale prohraje 1:3. 

14.11.2018 09:17 | exot

Začíná mi to připomínat zápas s Karjakinem. Caruana betonuje černýma i bílýma a je šťastný za každou další remízu, kterou se mu podaří uhrát. Můj celkový pocit z tohoto dlouho očekáváného utkání, které mělo být "úplně jiné než to předchozí", je zhruba tento:

https://pbs.twimg.com/media/Dr0B8QvWkAMs1qU.jpg:large

14.11.2018 08:11 | MaX

Já vím, že se nedá srovnávat anglicky a český přenos, ale přeci jenom. Jestli to časem půjde, preferujte GMka..... Škoda, že Magnus tu první partii nevyhrál. Caruana nevypadá, že by si něco nachystal. Poslední kdo se o to rval byl Topalov. Ať tak nebo tak, je to každopádně vrchol sezony.

14.11.2018 00:57 | ...

Děkuji panu Koutnému za přenosy, musí za nimi být spoustu práce, která není vidět a těším se na další. Krátká reakce na opavského pitomce. Vyprávíš o něčem, o čem sám píšeš, že si nenašel sílu zkoušet sledovat. Tedy nevíš, o čem píšeš.

14.11.2018 00:21 | Josef

Žijeme v uspěchané době a vše "je třeba" zrychlovat. Poslední smysluplný formát bylo alespoň těch 24 partií. Dnes je teorie tak rozpracovaná, že jakmile 1 hráč prohraje, je vystaven riziku, že soupeř při pouhých 12 partiích zbytek doremizuje. Hráči jsou motivováni neprohrát, ale ne vyhrávat. Měl by aspoň se nejprve hrát rapid, eventuálně blicky, aby měl někdo motivaci hrát na výhru. A celých 12 partií nikdo jen bránit nemůže..

13.11.2018 23:08 | Krvlad

Nemyslím si, že by první dvě partie byly nudné, a to říkám z pohledu amatéra, který nesledoval přímý přenos a tedy neviděl žádnou z těch úchvatných variant za oponou, na které nedošlo. Upřímně další dvě partie už nuda byly, nerozumím vrcholovému šachu, ale na této úrovni příliš rychle převést hru do rovných koncovek asi fakt zrovna moc šancí na výhru nedává, jak často hráči úrovně Carlsena a Caruany spadnou ve zjednodušené koncovce do těch variant za oponou? Zmestabileho má pravdu, akorát bych mu doporučil sledovat jiný sport nebo šachové soutěže staré 150 let, v dnešní době se v zápase o mistra světa nedá tak riskovat jako tehdy, pro amatérské diváky skutečně zajímavých partií bude vždy menšina, na kterou si musí trpělivě počkat, ano taková je bohužel realita, jaký má smysl si na to neustále stěžovat?

13.11.2018 22:42 | Pavel Capek

Trochu nechápu strategii Caruany a jeho týmu. OK drží Magnuse na uzdě a nic mu nedovolí.Jenže takto to vypadá na TB a tam jsou šance Nora mnohonásobně vyšší. No, možná mají něco v rukávu a schovávají si to na pozdější dobu. Jak už tady někdo napsal - jsou to nelidské šachy a shoda s motorem je vysoká...

13.11.2018 22:42 | Juraj

U těch jmen v tabulce pod článkem (pod fotografiemi) si opravte státní příslušnost. Je to uvedeno obráceně.

13.11.2018 21:18 | Zmestabileho

Ad petr koutny:

Moje poznámka, že přenosy jsou zbytečné, vyzněla nemístně vůči Vám a Vašemu zaujetí pro tuto věc - ale tak jsem to opravdu nemyslel. Děláte pro šachy záslužnou věc - akorát ta akce kterou takto se snažíte popularizovat (zápas C-C) - bohužel vypadá tak jak vypadá (to opravdu není Vaše chyba).

 

Rýpnul jsem si poznámkou o té "porci zážitků"...opravdu jsem nechtěl shazovat co děláte, i když to tak zřejmě vyznělo a bylo pochopeno. Přeji Vám i všem ostatním, nechť objevujete šachovou krásu v oněch remízách -  jako byla ta včerejší, jako byla ta dnešní, a jaké nás ještě v tomto zápase jistě čekají.

13.11.2018 21:11 | DavidKof

Pane Koutný, je fajn, že děláte co děláte.Je to přínosná činnost. Nenechte se něčím či někým jako je ZMB otrávit. Někdy jako čtenář zdejšího šachového portálu přemýšlím, zda projevy a ataky pana ZMB jsou projevem jakého si nedocenění jeho osoby anebo umyslné projevy trollingu. Mějte se fajn.

13.11.2018 20:31 | Petan

Pro lidi jako je ZMB je skutečně zbytečné dělat on-line přenosy ze šachu. Většina šachových fanoušků snad ocení, že kvůli sledování on line přenosů ze šachových turnajů už nemusí ovládat angličtinu či ruštinu, ale mohou si to užít i s českým komentářem. Mě se na přenosech líbí také to, že to je bez šachových programů, což je zajímavější než dělat chytrého po shlédnutí hodnocení Stockfishe.  A koho to nebaví, může si v televizi naladit něco pro něj zajímavějšího.

13.11.2018 20:15 | petr koutny

Mám prý reagovat, opravdu vyjímečně a i protože tentokrát chci. 

Šachová krása je i v remíze, kde procházíte kolem spoustu variant, které Vám komentátoři ukazuji, vysvětlují a Vy v přímém přenosu si můžete přát aby některá varianta byla zahrána, může se bavit i tím že fandíte, můžete prostě se spoustu pozitivních lidí se bavit, fandit a mít radost, že jsou dny, kdy nás spojují šachy.....Je to málo?

No možná ne pro cca 2500 lidí co se na přímé přenosy denně dívají, ale rozumím že pro někoho je to nuda, to je v pohodě a jestli je zbytečná námaha dělat on-line přenos? Není to námaha, je to radost a užíváme si to....

A poslední reakce, 4 komentáře tady proti asi tisícovce komentářů v přímém přenosu....jestli to stojí za námahu? Pro ty lidi co to baví, to uděláme a rádi znovu a znovu a pro ty co to nebaví, to nevnucuji, je na každém ať dělá co ho baví, proto my děláme co nás baví.... a nechte nás to dělat, protože my máme z toho opravdu radost...

 

To byla reakce pro Zmestabileho, víc reakcí opravdu ode mne nebude.

 

Pěkný den...Petr Koutný 

 

13.11.2018 19:10 | naska

Ano...opět ma pan mat-lal pravdu,líp bych to nenapsal..-)

13.11.2018 19:08 | Zmestabileho

Mě zatím nejvíc pobavila pozvánka na sledování přenosů ze zápasu C-C od Petra Koutného - prý "čeká nás obrovská porce zážitků a pojďmě se tedy bavit touto skvělou hrou"...:-). 

 

Nevím, jaké porce emocí a jaké zážitky kdo čekal, ale kdo aspoň trochu sleduje šachy, tak musel vědět, že tohle bude nuda v Londýně, sbírání bezbarvých remíz, čekání na jednu chybu a potom zřejmě tiebreak zkráceným tempem. Dělat z toho on - line přenosy je zbytečná námaha - o čem tam ti komentátoři probůh ty dlouhé hodiny mluví? Nebo se tam vykládají nějaké vtipy a zábavné historky, a občas se mrknou na šachovnici, jestli už je remíza podepsaná? Jestli ano, tak dejte prosím tip, já jsem jinak nenašel sílu to ani zkoušet sledovat...

13.11.2018 18:09 | mat-lal

Zatím je mi ze zápasu C-C smutno. Těšil jsem se už měsíce před zahájením (samozřejmě chápu, že jde o hodně a mnoho dobrodružných akcí se nedá očekávat), ale zklamání je zatím značné. Bohužel začá být stále více jasné, že top velmistři současné doby nemají vlastní styl. Není vám podezřelé, jak často se jejich tahy shodují s tím, co na liště ukazuje stroj? Už si toho všímám několik let - lidské tahy se vytrácejí, začínají převažovat ty strojové (u top 10). Ne, nepodezírám je z podvádění, jen pouze z toho, že stroje už ovlivnily styl šachové špičky natolik, že mít vlastní styl (lidský, jako měli např. Lasker a Tal), je dnes skoro sebevražda.

13.11.2018 16:26 | BloodyXmas

Dnesni partie

13.11.2018 12:59 | Poutnik

U podobných klání mne vždycky zajímalo, kolik triků a záludností zůstává za oponou. Buď proto, že vůbec nebyla příležitost je použít, nebo proto, že na ně soupeř neskočil. 

Připravuje se